Trzymanie świnek morskich na zewnątrz
© Tatjana / stock.adobe.com
Trzymanie świnek morskich na zewnątrz wcale nie jest trudne. Jeśli zaczniemy przyzwyczajanie zwierząt do temperatury i powietrza na dworze już od wiosny, możliwe będzie trzymanie ich na zewnątrz nawet w zimie.
Spis treści
Jakie wymagania mają świnki morskie?
Przez wiele lat nie doceniano zachowań społecznych, potrzeby ruchu i faz aktywności świnek morskich. Dlatego wiele informacji i porad dotyczących ich hodowli nie odzwierciedla obecnego stanu wiedzy na temat warunków ich utrzymania odpowiednich dla gatunku.
W 2020 roku wymagania w tym zakresie zostały zweryfikowane i zaktualizowane przez ekspertów.
Czy świnki morskie można trzymać na zewnątrz?
Kawie domowe mogą być trzymane zarówno w mieszkaniu, jak i na dworze. Zgodnie z najnowszymi odkryciami naukowymi, trzymanie ich wyłącznie w klatkach nie jest dla nich właściwe. Te towarzyskie zwierzęta potrzebują przestrzeni, aby móc się swobodnie poruszać, poskakać (tak zwany „popcorning”) i dać upust leżącym w ich naturze zachowaniom.
Porady i wskazówki dotyczące trzymania świnek morskich na zewnątrz
Do całorocznego przebywania na zewnątrz nadają się przede wszystkim świnki krótkowłose. Należy przy tym zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Świnki powinny być przyzwyczajane do klimatu panującego na zewnątrz stopniowo.
- Przeprowadzka na zewnątrz powinna mieć miejsce najpóźniej między majem a początkiem września.
- Zwierzęta należy codzienne kontrolować i sprawdzać, czy niczego im nie brakuje.
Pokarm i woda
Jeśli kawie nie przywykły do jedzenia trawy, należy je przyzwyczajać do tego bardzo powoli. Tereny zielone, na których przebywają nie mogą być świeżo nawożone ani spryskane środkami chwastobójczymi, aby zwierzęta się nie zatruły.
Poza tym, należy zapewnić im stały dostęp do wody pitnej.
Inne świnki i wielkość grupy
Kawie należy trzymać w grupach liczących co najmniej dwóch osobników, aby mogły się wzajemnie ogrzewać. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jednego wysterylizowanego lub wykastrowanego samca z kilkoma samiczkami lub kilku samiczek ze sobą.
W towarzystwie królików czy innych małych ssaków nie będą czuły się dobrze.
Przeczytaj także: Świnka morska czy królik? Który pupil będzie do mnie bardziej pasował?
Przestrzeń i aranżacja
Aby świnki morskie czuły się komfortowo, wybieg zewnętrzny należy odpowiednio zorganizować. W przypadku dwóch do czterech świnek powinien on mieć co najmniej dwa metry kwadratowe. Dla każdego kolejnego zwierzęcia należy doliczyć co najmniej pół metra kwadratowego.
Nie może na nim również zabraknąć kryjówek na przykład w postaci otwartej klatki. Minimalne wymiary to: 120 x 60 x 50 centymetrów.
Chore lub ciężarne zwierzęta trzeba dodatkowo chronić przed zimnem. Do wyższych temperatur przyzwyczajaj świnki morskie powoli.
Ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Kawie domowe potrzebują odpowiednio dużego, zabezpieczonego przed wpływem warunków atmosferycznych pomieszczenia, osłoniętego przed opadami i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.
Ponieważ świnki morskie są wrażliwe na wysokie temperatury, na połowie dostępnej przestrzeni (co najmniej metr kwadratowy) powinny znaleźć się położone w cieniu schronienia. Zwróć również uwagę na kąt padania promieni słonecznych. Jeśli wśród Twoich podopiecznych znajdują się zwierzęta z niepigmentowanymi (czerwonymi) oczami, cała powierzchnia wybiegu musi być zacieniona.
Uwaga na wysokie temperatury i ich wahania
Zwierzęta trzymane na balkonie czy tarasie mogą być narażone na krótkotrwałe działania bardzo wysokich temperatur. Aby temu zapobiec, zapewnij zwierzętom cień, izolowane schronienie i dodatkową porcję wody pitnej. Ponadto, w przypadku wysokich temperatur należy przenieść zwierzęta w inne miejsce. Temperatury powyżej 28 stopni Celsjusza mogą bowiem skończyć się w ich przypadku udarem cieplnym, prowadzącym do śmierci.
Odpowiednim schronieniem może być właściwie zaizolowany domek lub klatka. Wyeliminuj ewentualnie skraplającą się wodę, ponieważ może ona powodować powstawanie pleśni. W zimie domek może wymagać ogrzewania za pomocą źródła ciepła (np. lampy emitującej czerwone światło).
Unikaj także dużych wahań temperatury i nie przenoś zwierząt zbyt często z wybiegu zewnętrznego do ciepłego mieszkania. Dzienna różnica temperatur bardzo szybko doprowadziłaby bowiem do przeziębienia, a nawet zapalenia płuc.
Drapieżniki
Dobrze zabezpiecz wybieg, aby zapobiec ucieczce zwierząt i uchronić je przed przedostaniem się do niego drapieżników, takich jak lisy, kuny, ptaki drapieżne czy koty.
Kupiona w sklepie czy samodzielnie wykonana klatka?
Ponieważ świnki morskie nie mają w zwyczaju kopania i zakopywania, jak na przykład króliki, ogrodzenie wybiegu nie musi być wkopywane w ziemię. Domek stanowiący schronienie dla świnek może znajdować się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz wybiegu, ale w takim wypadku musi być z nim połączony za pomocą rury lub tunelu.
W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się klatka dla królika. Jeśli jednak masz zamiar trzymać większą grupę świnek, warto rozważyć samodzielne zbudowanie dla nich schronienia, wówczas będziesz w stanie lepiej dopasować je pod względem wielkości czy niezbędnej przestrzeni. Dla ośmiu do dziesięciu świnek morskich, które mają być trzymane na zewnątrz również w okresie zimowym, zalecana wielkość wynosi pięć metrów kwadratowych.
Instrukcja budowy wybiegu zewnętrznego
Do skonstruowania wybiegu zewnętrznego będziesz potrzebować odpowiednich desek.
Ściany i izolacja
Przestrzeń pomiędzy deskami zewnętrznymi i wewnętrznymi należy ocieplić styropianem, podobnie należy postąpić z podłogą, nad którą należy umieścić plastikowy pojemnik.
Jeżeli nie znajdziesz jej w odpowiednim rozmiarze, możesz ją również przygotować samodzielnie, umieszczając płytę wiórową pokrytą wyściółką do oczek wodnych na warstwie styropianu.
Dach
Dach powinien być pokryty papą, która w przedniej części wystaje na około 40–50 cm oraz odchylony do tyłu, aby deszcz mógł łatwiej po nim spływać.
Aby uniknąć nagromadzenia ciepła, papa powinna być ułożona około 30 cm powyżej dachu właściwego. Taka poduszka powietrzna zatrzymuje największe ciepło, a zyskaną w ten sposób przestrzeń można wykorzystać na przykład na umieszczenie paśników.
Drzwiczki
Otwory wejściowe powinny znajdować się po stronie przeciwnej do padającego deszczu czy wiejącego wiatru, czyli najlepiej skierować je na wschód. Aby zapobiec wysokim temperaturom w lecie, konieczne jest ustawienie klatki w zacienionym miejscu – w przeciwnym razie temperatura może w krótkim czasie osiągnąć wartość 40 stopni Celsjusza.
Drzwiczki powinny składać się z dwóch drewnianych ramek. Do jednej z nich przybija się drut i na nim mocuje się kolejną. Dzięki temu drut będzie chroniony pomiędzy dwoma ramkami, a świnki morskie nie zranią się o jego wystające końce. W okresie zimowym zaleca się zainstalowanie szybki z pleksiglasu.
Otwór w klatce, przez który zwierzęta wychodzą na wybieg warto przysłonić cienką szmatką. W ten sposób gryzonie mogą cały czas wychodzić na zewnątrz, podczas gdy ciepło z klatki nie ucieka.
Wielkość i pokrycie
Wysokość klatki powinna wynosić około 2 metrów, aby można było stanąć na bez konieczności klękania podczas każdego karmienia czy czyszczenia.
Niższe wybiegi oczywiście też są akceptowalne, pod warunkiem, że domek znajduje się poza nim i nie ma konieczności każdorazowego wchodzenia na wybieg.
Od góry wybieg pokrywamy siatką, żeby ustrzec świnki przed kotami czy ptakami drapieżnymi.
Trzymanie świnek morskich na zewnątrz: Problematyczna wilgoć
W przypadku trzymania świnek morskich na zewnątrz w zimie, największy problem stanowi nie temperatura, a wilgoć, która zawsze tworzy się w klatce. Zwłaszcza w nocy woda skrapla się na ścianach i spływa po nich.
Jako że w klatkach nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania, pozostaje częste ich wietrzenie i nieizolowanie w pełni z każdej strony, ponieważ nadmierna wilgotność powietrza sprzyja przeziębieniom i chorobom. Niskie temperatury w zimie zdają się nie bardzo przeszkadzać świnkom morskim – w klatce wyłożonej grubą warstwą słomy lub siana, w której mogą się zagrzebać, bez problemów przetrwają zimę. Poza tym, najczęściej ogrzewają się nawzajem, wtulając się w siebie, dlatego tak ważna jest odpowiednia liczba osobników w stadzie.