Świnka morska czy królik: Który pupil będzie do mnie bardziej pasował?
© Pavlo / stock.adobe.com
Okrągłe oczy jak paciorki, słodkie pyszczki i puszyste futerko – nic dziwnego, że króliki i świnki morskie podbijają serca miłośników zwierząt. Szczególnie u dzieci, przedstawiciele obu tych gatunków znajdują się na szczycie listy życzeń, jeśli chodzi o posiadanie zwierzęcego pupila.
Spis treści
Króliki i świnki morskie – co mają ze sobą wspólnego
Zanim przyjrzymy się różnicom, spójrzmy na to, co świnki morskie i króliki mają ze sobą wspólnego. Wspólne cechy również pomogą nam zrozumieć, czy i który z tych dwóch gatunków powinien się do nas wprowadzić.
Więcej oglądania zamiast przytulania
Świnki morskie i króliki mają jedną wielką wspólną cechę: wyglądają słodko – do wyprzytulania! Nie powinien to być jednak główny powód zakupu królika lub świnki morskiej.
Oba gatunki są zwierzętami płochliwymi. Zbyt częste dotykanie lub podnoszenie ich bez wcześniejszego przyzwyczajenia może je bardzo przestraszyć. Jednak oba zwierzaki można delikatnie przyzwyczaić do przytulania i pieszczot. To odróżnia je od chomika, który jest zwierzęciem wyłącznie do obserwowania.
Mnóstwo zieleni w menu
To, że króliki i świnki morskie są wegetarianami jest chyba jasne dla wszystkich zainteresowanych tematem. Oba gatunki mają w diecie dużo siana i świeżej zieleniny. Ponieważ króliki są nieco większe, koszty karmienia mogą być nieco wyższe niż w przypadku świnek morskich.
Najlepiej w towarzystwie
Króliki i świnki morskie są bardzo towarzyskimi zwierzętami, eksperci nazywają je „obligatoryjnie towarzyskimi”. Oznacza to, że konieczna jest obecność osobnika towarzyszącego – w pojedynkę zwierzęta te nie są szczęśliwe. Tak więc do hodowli odpowiedniej dla gatunku potrzebujesz co najmniej dwóch królików lub dwóch świnek morskich. Oba gatunki najlepiej czują się w grupach po trzy lub więcej osobników. Mogą się wówczas komunikować, razem odpoczywać, nawzajem karmić i pielęgnować.
Odporne na warunki atmosferyczne
Oba gatunki są przystosowane do życia w pomieszczeniach zewnętrznych. Ważne jest, aby mieszkały na zewnątrz przez cały rok, tzn. aby były już przyzwyczajone do niskich temperatur jesienią.
Uwaga: Świnki morskie nie mają futerka na łapkach. Szczególnie ważne są dla nich suche i chronione przed zimnem podłoża. Z kolei króliki reksy i inne króliki bez okrywy włosowej nie powinny być trzymane na zewnątrz.
Różnice między królikami a świnkami morskimi
To tyle, jeśli chodzi o podobieństwa. Ale jakie są różnice między tymi dwoma gatunkami i jak się je hoduje?
Różne więzi rodzinne
Wiele osób uważa, że króliki i świnki morskie należą do gryzoni. Dotyczy to jednak tylko świnek morskich. Tworzą one rodzinę kawiowatych, która należy do rzędu gryzoni.
Nawiasem, największym członkiem rodziny kawiowatych jest kapibara, której maksymalna waga wynosi do 91 kilogramów! Z kolei króliki należą do rzędu zajęczaków.
Oczekiwana długość życia królików i świnek morskich
Oba gatunki mają podobną średnią długość życia, wynoszącą około dziesięciu lat. Jeśli przyjrzeć się bliżej, świnki morskie żyją jednak zazwyczaj od ośmiu do dziesięciu lat. Króliki mają nieco wyższą średnią długość życia, wynoszącą od dziesięciu do dwunastu lat.
Króliki czy świnki morskie dla dzieci?
Zarówno króliki, jak i świnki morskie są odpowiednie dla dzieci. Główna odpowiedzialność za zwierzęta spoczywa jednak na dorosłych! Powinni oni poświęcić wystarczająco dużo czasu, aby nauczyć dzieci, jak obchodzić się ze świnkami morskimi lub królikami z miłością i delikatnością.
Najlepiej wzajemna nauka i wytwarzanie więzi sprawdza się to w porze karmienia. Pierwszym krokiem jest obserwacja zwierząt, następnie dzieci mogą je zwabić smakołykami, takimi jak na przykład mniszek lekarski.
Te małe zwierzęta są odpowiednie dla dzieci w wieku szkoły podstawowej i starszych. Eksperci zalecają świnki morskie dla dzieci od ósmego roku życia, króliki dla dzieci od dwunastego roku życia. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnego rozwoju dzieci.
Więcej wybiegu dla królika
Króliki karłowate ważą około 1,5 kilograma, czyli o jedną trzecią więcej niż świnki morskie. Mają też nieco więcej chęci do ruszania się. Dlatego też klatki lub pomieszczenia, jak również możliwości swobodnego wybiegu dla królików, powinny być zaplanowane z większym rozmachem. Dwa metry kwadratowe powinny być dostępne dla każdego królika; dla świnek morskich wystarczy połowa tej przestrzeni.
Króliki są bardziej ruchliwe
Czy to skacząc, czy kopiąc: Króliki są o wiele bardziej zwinne, a zatem są lepszymi uciekinierami. Każdy, kto chce trzymać te czworonogi w pomieszczeniu zewnętrznym, powinien zatem podjąć szczególne środki ostrożności.
Niektóre z nich są jednak niezbędne także dla świnek morskich. W końcu chcesz je chronić przed potencjalnymi myśliwymi, takimi jak lisy czy ptaki drapieżne. Koty mogą również stanowić zagrożenie dla małych zwierząt przebywających w pomieszczeniach zewnętrznych.
Świnki morskie są bardziej hałaśliwe
Pisk, pisk, pisk – kiedy świnka morska chce jeść, może to głośno wyrażać. Niektórzy uważają piszczenie za urocze, innym potrafi dość przeszkadzać.
Zastanów się dobrze, do której grupy prawdopodobnie należysz. Szczególnie w przypadku świnek morskich trzymanych w domu, możesz zauważyć, że często wydają one odgłosy: Na powitanie lub gdy domagają się jedzenia – a mają duży apetyt.
Chrząkanie, warczenie, gruchanie – o odgłosach świnek morskich dowiesz się z Magazynu o zwierzętach zooplus.
Trzymać króliki i świnki morskie razem?
Nie możesz się zdecydować i myślisz o tym, żeby pozwolić zamieszkać u siebie i świnkom, i królikom? Pamiętaj: świnki morskie i króliki nie mają sobie wiele do powiedzenia. Bez towarzyszy tego samego gatunku zwierzęta te nie czują się komfortowo.
Możliwe jest jednak trzymanie dwóch grup świnek morskich i królików razem w jednym dużym pomieszczeniu. Wszystkie zwierzęta powinny mieć wystarczająco dużo miejsca do odosobnienia i dużo przestrzeni.
Należy być wyrozumiałym dla różnych charakterów swoich pupili. Na przykład, piszczące świnki mogą stresować spokojne króliki. Świnki morskie, z drugiej strony, mogą postrzegać podskakujące króliki jako zagrożenie. Dlatego opiekunom obu gatunków tym bardziej potrzebne są opanowanie i wrażliwość podczas ich socjalizowania.
Króliki czy świnki morskie – jak się zdecydować?
Poświęć wystarczająco czasu na podjęcie decyzji o swoich przyszłych zwierzętach domowych. Jeśli życzenie posiadania pupila pochodzi od Twoich dzieci, wykorzystaj proces podejmowania decyzji, aby lepiej zrozumieć wymagania przyszłych pupili. Odwiedź dane zwierzęta u hodowcy lub u znajomych czy rodziny, które mają już świnki morskie lub króliki.
Pomocna może być również rozmowa z lokalnym schroniskiem dla zwierząt. Może Twoi przyszli współlokatorzy czekają właśnie tam na nowy dom? Pracownicy schroniska dla zwierząt mogą udzielić Ci więcej wskazówek na temat zwierzaków i doradzić w Twojej indywidualnej sytuacji.
Dalsze informacje o tych dwóch gatunkach zwierząt domowych znajdziesz tutaj: