Myszy: Jak sprawić, by były z nami szczęśliwe?

Artykuł napisany przez Natalie Decker
Brązowa mysz hodowlana w papierowej tubie

Tekturowe tuby można wykorzystać jako urozmaicenie wyposażenia klatki.

Obok świnek morskich i chomików, myszy należą do najpopularniejszych zwierząt domowych. Występują nie tylko w wielu ciekawych odmianach kolorystycznych, ale również przejawiają interesujące zachowania społeczne. Dzielenie mieszkania z tymi małymi gryzoniami wymaga jednak pewnej dozy wrażliwości i wyczucia: Jakie warunki utrzymania należy im stworzyć, jaki pokarm i zajęcia będą dla nich najlepsze?

Charakterystyka myszy

Metryczka: Jako zwierzęta domowe trzymane są różne gatunki myszy, takie jak mysz hodowlana, myszoskoczek i kolcomysz. Aby nie popełniać błędów w utrzymaniu tych małych zwierząt, miłośnicy gryzoni powinni zawczasu zasięgnąć informacji o indywidualnych potrzebach poszczególnych gatunków.
Długość ciała: w zależności od gatunku, ok. 8–11 cm plus ogon
Waga: w zależności od gatunku, ok. 25–50 g
Średnia długość życia: w zależności od gatunku, ok. 2–3 lata
Dojrzałość płciowa: w wieku 3-4 tygodni
Usposobienie: ciekawskie, żywiołowe, aktywne
Zachowania społeczne: towarzyskie, hierarchia w obrębie grupy
Kolor sierści: czarny, biały, szary, kremowy, brązowy, czerwonawy
Wzór sierści: jednobarwny, banded, colourpoint
Pielęgnacja: średnia
Potrzeba ruchu: duża
Cena: w zależności od gatunku, ok. kilkadziesiąt złotych

Warunki utrzymania myszy: Urocze gryzonie jako zwierzęta domowe

Okrągłe uszy, szpiczasty pysk, małe łapki: Wielu miłośników zwierząt uważa myszy za urocze i chętnie trzymałoby je w domu.

Na pierwszy rzut oka zwierzęta te wydają się łatwymi w pielęgnacji współlokatorami – mieszkają w klatce i nie są hałaśliwe. Jednak trzymanie myszy nie jest takie proste, również one mają swoje potrzeby i wymagania.

Które myszy sprawdzą się w rękach amatorów?

Istnieje wiele gatunków myszy, które mogą być trzymane jako zwierzęta domowe. Najbardziej znane są myszy hodowlane.

Występują w wielu odmianach barwnych, spotkamy wśród nich również albinosy z białym futerkiem i czerwonymi oczami. Innym popularnymi gatunkami są suwak mongolski i kolcomysz.

Kwestie do rozważenia

Generalnie, myszy każdego gatunku mogą być trzymane przez początkujących. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji o ich posiadaniu, dowiedzieć się jakie mają wymagania.

Pytania, które należy sobie zadać to, m.in.: Czy mam wystarczająco dużo czasu, aby zaopiekować się żywiołową grupką myszy? Kto zajmie się moimi myszami, gdy będę na urlopie? Czy będę w stanie pokryć koszty pokarmu, ściółki i lekarza weterynarii przez całe życie moich podopiecznych?

Czy myszy można przytulać?

Myszy nie są przytulankami. W naturze te małe gryzonie są pożądaną zdobyczą, na którą polują między innymi koty oraz ptaki drapieżne. W związku z tym nie przywiązują dużej wagi do dotyku – ręka sięgająca do klatki często oznacza dla tych wrażliwych zwierząt duży stres.

Trzymanie myszy w domu, w którym mieszkają dzieci jest więc nie do końca zalecane. Jako że myszy to zwierzęta, które raczej będziemy jedynie obserwować, mogą się im szybko znudzić ze względu na brak możliwych interakcji.

Ponadto, myszy to małe, delikatne stworzenia – jeśli chwycimy je zbyt mocno, możemy je łatwo zranić.

Biała mysz na dłoni opiekuna © Artsiom P / stock.adobe.com
Przy odrobinie cierpliwości myszy można oswoić, ale prawdziwymi przytulankami nie będą nigdy.

Obserwacja przede wszystkim

Z tego względu, w przypadku dzieci lepszymi zwierzątkami domowymi będą szczury. Są one nie tylko większe i bardziej wytrzymałe, ale także lubią kontakt fizyczny z człowiekiem.

Starsze dzieci i dorośli mogą jednak czerpać wiele radości z obserwowania żywiołowej grupki myszy.

Czy myszy można oswoić?

Mysz nigdy nie będzie prawdziwym zwierzęciem domowym, takim jak pies czy kot, ale przy odrobinie cierpliwości i za sprawą małego „przekupstwa” w postaci przysmaków może polubić wchodzenie na ręce swojego opiekuna.

Jest to o tyle ważne, że musimy mieć możliwość złapania ich bez wpadania przez nie w panikę, kiedy konieczne jest wyczyszczenie klatki lub wizyta u lekarza weterynarii. Umiejętne zachęcenie ich do zbliżenia się do opiekuna jest więc niezbędne, aby móc wyjąć je z klatki.

Sposób życia: Samotność absolutnie wykluczona

Aby czuć się komfortowo, myszy muszą być trzymane w towarzystwie innych przedstawicieli gatunku, ale nie powinny współdzielić klatki z innymi gryzoniami, takimi jak koszatniczka czy chomik – może się to skończyć konfliktami, a nierzadko nawet krwawymi czy morderczymi awanturami.

Utrzymanie myszy: Ile myszy może mieszkać razem?

Myszy hodowlane najlepiej trzymać w grupach czterech do pięciu osobników. Aby zapobiec niechcianemu potomstwu, przy tworzeniu stada należy wziąć pod uwagę płeć jego przyszłych członków – najlepiej jak będą to reprezentanci tej samej płci lub ewentualnie kilka samiczek i jeden wykastrowany samiec. Pamiętajmy, że myszy mogą osiągać dojrzałość płciową już w wieku trzech tygodni.

Niezakłócony sen

Ponieważ myszy to zwierzęta aktywne przeważnie po zmroku i w nocy, są one dobrymi towarzyszami dla osób pracujących. Obserwowanie po pracy wesołej grupki gryzoni podczas zabawy czy wzajemnej toalety może dostarczyć wiele radości. Nie zapominajmy jednak, że nie należy budzić śpiących myszy, ponieważ wiąże się to dla nich z dużym stresem.

Klatka i podstawowe wyposażenie dla myszy

Jak duża powinna być klatka dla myszy?

Zalecane wymiary klatki dla myszy to 100 x 50 cm, a jej wysokość powinna wynosić co najmniej 80 centymetrów.

Dobrze sprawdzą się na przykład specjalne nagaria lub klatki dla ptaków o małych odstępach siatki. Podłogę należy wyłożyć natomiast ściółką dla małych zwierząt.

Aby wygospodarować w mysim domu nieco więcej przestrzeni, można zorganizować dodatkowe poziomy przy użyciu drewnianych desek.

Terrarium nie jest wskazane do trzymania myszy, ponieważ ze względu na niedostateczną wentylację na ściółce może tworzyć się pleśń.

Utrzymanie myszy: Zabawy w klatce

Aby zapewnić różnorodność w mysim mieszkaniu, warto zaaranżować je z pomysłem, dbając o miejsca schronienia i możliwości wspinaczki.

Obok obowiązkowego domku, wyposażyć je należy w kartonowe rurki, huśtawki, gałęzie i pudełko do zabawy. Poza tym, myszy potrzebują stabilnych misek na pokarm i pojników.

Biała mysz biegająca w kołowrotku © Mary Swift / stock.adobe.com
Dodatkowe zajęcie zapewni zwinnym myszom odpowiedni kołowrotek.

Warunki utrzymania myszy zgodne z zasadami odpowiednimi dla gatunku: Zajęcie i wybieg

Jako że myszy to bardzo aktywne gryzonie, oprócz urozmaiconego wyposażenia klatki, należy zapewnić im możliwość ruchu na zabezpieczonym wybiegu. W tym celu sprawdzi się ogrodzony teren o powierzchni co najmniej jednego metra kwadratowego.

Zadbajmy o to, aby podczas przebywania na nim myszy, nie miały do niego dostępu inne zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty.

Jeśli lubimy majsterkować, możemy na wybiegu urządzić myszom prawdziwy plac zabaw z hamakami, linami do wspinaczki oraz kołowrotkiem, z którego wiele myszy chętnie korzysta. Aby był dla nich bezpieczny, nie powinien posiadać szczebelków, a jego średnica powinna wynosić od 25 do 30 centymetrów.

Żywienie: Co jedzą myszy?

Myszy to w głównej mierze wegetarianie. Pokarmem podstawowym w przypadku myszy hodowlanych mogą być wysokiej jakości gotowe mieszanki zawierające nasiona i zboża z niewielką ilością zielonego i soczystego pokarmu, na przykład świeżych ziół i kawałków warzyw.

Dwa do trzech razy w tygodniu myszy powinny otrzymywać białko zwierzęce, którego źródłem mogą być mączniki, gotowane jajko lub kilka kawałeczków suchej karmy dla psów.

Przekąski dla ścierania zębów

Aby umożliwić gryzoniom ścieranie ich stale rosnących zębów, do klatki włóżmy gałązki niepryskanych drzew owocowych lub niełuskane orzechy, które będą mogły skubać do woli.

W przeciwieństwie do świnek morskich czy królików myszy nie potrzebują siana w swojej diecie, ale niektóre z nich ucieszą się z kilku ździebeł, które będą mogły następnie wykorzystać jako materiał do gniazdowania. Pamiętajmy o zapewnieniu gryzoniom stałego dostępu do świeżej wody.

Zdrowie: Regularne kontrole u lekarza weterynarii

Zdrowe myszy mają lśniące futerko, czyste uszy i wyraziste oczy, są zwinne i nie brakuje im apetytu. Aby utrzymać je w takiej kondycji, opiekunowie myszy powinni regularnie kontrolować stan zdrowia swoich podopiecznych, upewniając się czy zęby są równomiernie zużyte oraz czy nos, uszy i oczy są czyste.

Jeśli nasza mysz jest apatyczna i/lub odmawia jedzenia, powinnyśmy ją jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii. Do sygnałów alarmowych, których nie wolno lekceważyć należą również biegunka, kichanie i wydawanie piskliwych dźwięków, mogących świadczyć o dolegliwościach bólowych.

Nieprawidłowości behawioralne w wyniku nieodpowiednich warunków utrzymania

Nieprawidłowe zachowania mogą rozwinąć się zwłaszcza u myszy trzymanych na zbyt małej przestrzeni. Typowymi oznakami wskazującymi na to, że coś jest nie tak ze sposobem utrzymania tych małych zwierząt jest gonienie własnego ogona lub uporczywe drapanie ścianek klatki.

Zakup: Ile kosztuje utrzymanie myszy?

Myszy hodowlane, myszoskoczki i kolcomyszy dostępne są nie tylko w sklepach zoologicznych, ale również na giełdach małych zwierząt. Możemy znaleźć je także w schroniskach dla zwierząt, do których trafiają osobniki, których zdolności reprodukcyjne przerosły opiekunów.

Jaki jest miesięczny koszt utrzymania myszy?

Utrzymanie grupki myszy zgodnie z warunkami odpowiednimi dla gatunku to koszt około 70 zł, obejmujący wydatki na pokarm i ściółkę. Do tego należy doliczyć ewentualne koszty weterynaryjne czy koszty wymiany klatki lub jej elementów.

Koszt zakupu samych zwierząt, domku dla gryzoni, misek na pokarm i pojników to kwota mogąca sięgnąć nawet 1000 zł.

Pamiętajmy jednak, że niektóre elementy wyposażenia klatki, takie jak domek, tunel czy hamak możemy wykonać samodzielnie i tym samym zaoszczędzić nieco środków. Koszt zakupu tych małych gryzoni będzie oczywiście wyższy, jeśli zdecydujemy się na rzadkie osobniki lub takie o szczególnie pożądanym kolorze sierści.

Podsumowanie: Ciekawe zwierzęta do obserwowania

Trzymanie myszy to interesujące hobby. Te towarzyskie zwierzęta przejawiają bowiem ciekawe zachowania społeczne, które można dobrze zaobserwować zwłaszcza wieczorem.

Jednak pomimo tego, że myszy są często polecane jako zwierzęta dla dzieci, nie nadają się na partnerów do zabawy. Nawet ci najmniejsi przedstawiciele małych zwierząt mają swoje potrzeby i wymagania, które trzeba spełnić. Przytulanie i pieszczoty niestety do nich nie należą.


Natalie Decker
Profilbild Natalie Decker (mit Pferd)

„Życie bez mopsa jest możliwe, ale bezcelowe” – powiedział kiedyś komik i pisarz Loriot. Autorka zgadza się z tym bez zastrzeżeń i dodaje: „Życie bez konia, kota i królika również!”. Jej serce bije dla wszystkich zwierząt dużych i małych, i cieszy się niezmiernie, że może pisać o swojej pasji jako niezależny autor. Poprzez swoje artykuły chciałaby podnieść świadomość na temat dobrostanu zwierząt i udzielić przydatnych wskazówek ich miłośnikom.


Najczęściej polecane
1 min

Zrozumieć chomika

Chomiki to wyjątkowo popularne małe zwierzęta domowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak można zrozumieć ich specyficzny język.