Zmiana karmy u kota – jak to zrobić
© Africa Studio / stock.adobe.com
Karma sucha czy karma mokra? A może obie? Ogromny wybór pożywienia dla kota stawia przed świeżo upieczonym właścicielem nie lada wyzwanie. Która z nich będzie najlepsza dla kota i w jakich ilościach ją podawać? Być może korzystniejsza będzie dieta typu BARF lub pożywienie przygotowane własnoręcznie?
Rynek zoologiczny oferuje właścicielom kotów różnorodne opcje: Zarówno karmy mokre, jak i karmy suche dla kotów oferowane są przez liczne marki w różnych klasach jakościowych, wariantach smakowych i rodzajach przeznaczenia. Tak szeroki wybór karm dla niejednego właściciela stanowi niemałe wyzwanie. Jaką karmę dla kota wybrać i jak ją porcjować? Może wybrać pożywienie surowe albo samemu przygotowywać posiłki dla pupila?
Rynek karm dla kota nieustannie się rozrasta. Trudno się więc dziwić, że właściciele decydują się na zmianę dotychczasowej karmy swojego pupila i wypróbowanie nowej. Jeśli kot wykazuje niestrawności pokarmowe czy z innych medycznych powodów musi otrzymywać karmę specjalistyczną, zmiana karmy jest nieodzowna.
Koty często bywają wybredne i mają tendencje do wybierania jednej karmy, czy jednego wariantu smakowego, i odmawiania przyjmowania jakichkolwiek innych. Przyzwyczajenie kota do nowej karmy może być więc zadaniem bardzo trudnym. Z tego między innymi powodu proces ten powinien przebiegać ostrożnie i powoli, tak by kot mógł bez pośpiechu przyzwyczajać się do nowego smaku pożywienia, a jego żołądek i jelita nie zostały obciążone zbyt szybką jego zmianą. Poza tym odpowiednio przeprowadzając zmianę unikniesz także całkowitej rezygnacji kota z posiłku.
Jak przeprowadzić zmianę karmy?
Zanim kotu zasmakuje nowa karma, potrzeba nierzadko dużej porcji cierpliwości. Proces zmiany karmy powinien trwać od ośmiu do dziesięciu dni. Mieszaj stopniowo coraz większą ilość nowej karmy ze starą: Pierwszego dnia zawartość dotychczasowej karmy w misce powinna wynosić 80%, z każdym kolejnym dniem odpowiednio mniej, aż do całkowitego zastąpienia jej przez nową.
Pomocne tricki
Niestety istnieją koty, które wyczują i odmówią już choćby najmniejszych porcji nowej karmy w misce z dotychczasową. W takim wypadku małe oszustwo jest dozwolone: Postaraj się uczynić smak karmy atrakcyjniejszym dla kota. Koty uwielbiają smak oleju z łososia czy tłuszczu wołowego w proszku – polej lub posyp nimi nową karmę lub mieszankę nowej i starej, a kot szybko zapomni o nieznajomym, podejrzanym smaku.
Kot w końcu zasmakował w nowej karmie? Gratulacje – udało Ci się osiągnąć zamierzony cel. Staraj się podawać kotu regularnie różne warianty smakowe i dwie czy trzy różne marki pożywienia. Dzięki temu będziesz mógł serwować kotu głównie tę karmę, którą uznasz za najlepszą, podczas gdy Twój kot zadowalał się będzie z różnorodności w misce. Im więcej kot zna marek karm i wariantów smakowych, tym mniej prawdopodobne, że ograniczał się będzie do jednego określonego smaku i odmawiał innych.