Trawa dla kota
© v_sot / stock.adobe.com
Trawa dla kota nie jest żadnym specjalnym gatunkiem, ale raczej mieszanką różnych roślin trawiastych, dopasowanych do potrzeb kota. Jakie są to trawy i dlaczego są dobrym uzupełnieniem diety kota dowiesz się w niniejszym artykule.
Spis treści
Zalety trawy dla kotów
Koty domowe spędzają bardzo dużą część swojego dnia na pielęgnacji futra. Nic dziwnego więc, że czasem sierść trafia do ich żołądka. Kłaczki są nie tylko dokuczliwe, ale też mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia kota, prowadząc do zaparć, a w najgorszym wypadku nawet do niedrożności jelit.
Koty przebywające na zewnątrz, zjadając trawę, regulują trawienie. Niestety, koty spędzające czas tylko w domu lub mieszkaniu nie mają tej możliwości, przez co często sięgają po domowe rośliny, które mogą być dla nich trujące.
Dlatego miłośnicy kotów powinni im zapewnić specjalną trawę.
Trawa trawie nie równa
Istnieją różne odmiany trawy dla kotów. Większość z nich to trawy słodkie, takie jak pszenica czy owies, ale znajdziemy wśród nich również trawy kwaśne, takie jak trawa cypryjska:
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum)
Powoduje mdłości, dlatego jest idealna dla kotów, gdyż, powodując wymioty, umożliwia kotu pozbycie się połkniętych włosów.
Wadą tej rośliny jest fakt, że magazynuje zanieczyszczenia z powietrza, przez co dostarcza do organizmu kota np. nikotynę. Dlatego jeśli w Twoim gospodarstwie domowym jest palacz, lepiej zrezygnuj z zielistki.
Zboża
Własną trawę dla kota można szybko i tanio wyhodować z ziaren zbóż (np. jęczmienia, owsa, żyta lub pszenicy). Do wysiewu nadaje się również pokarm dla kanarków i papużek. Kiełkujące nasiona tych roślin są zazwyczaj miękkie i nie stwarzają ryzyka zranienia się kota.
Trawa cypryjska (Cyperus)
Jest nietrująca i odpowiednia dla kota. Jedyną wadą jest fakt, że wiele kotów rani się na jej ostrych źdźbłach. Dlatego nierzadko powoduje skaleczenia w jamie ustnej lub po prostu utknie w gardle zwierzęcia. Dlatego po zjedzeniu trawy cypryjskiej przez kota należy go bacznie obserwować.
Bambus wiechowaty (Pogonatherum paniceum)
Wiele kotów uwielbia tę roślinę i jej długie, szpiczaste listki. Niestety mogą one stworzyć dla kota ryzyko zranienia.
DIY: Jak wyhodować trawę dla kota?
Stosując się do poniższych wskazówek, przy odrobinie wysiłku możesz wyhodować własną trawę dla kota:
- W tym celu użyj ziemi ogrodowej.
- Namaczaj nasiona w wodzie przez około godzinę do dwóch.
- Ziemię wsyp do doniczki.
- Posadź nasiona na głębokość około dwóch centymetrów.
- Ustaw doniczkę w jasnym miejscu (unikaj jednak bezpośredniego nasłonecznienia).
- Utrzymuj ziemię wilgotną, ale nie przelewaj jej.
Trawa dla kota wykiełkuje w ciągu kilku dni. Jeśli jednak źdźbła stają się coraz grubsze, należy wyhodować nową. Zbyt twarda może bowiem uszkodzić wrażliwe błony śluzowego kota.
Pasta słodowa: Alternatywa dla trawy dla kota?
Wielu opiekunów kotów podaje swoim podopiecznym pastę słodową, aby wspomóc trawienie kul włosowych. Pasta ta oblepia połkniętą sierść, ułatwiając jej wydalenie. Jest szczególnie polecana w przypadku kotów długowłosych, takich jak maine coon.
Zasadniczo zawsze przed podaniem zwierzęciu jakichkolwiek suplementów warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niektóre składniki w nich zawarte, zwłaszcza zbyt duże ilości tłuszczów lub cukru mogą na dłuższą metę kotu zaszkodzić.