Tauryna dla kota
© Lightspruch / stock.adobe.com
Taurynę często znajdziemy nie tylko w napojach energetycznych, ale również w karmie dla kotów. Ale dlaczego jest ważna dla kotów i jakie mogą być skutki jej niedoboru? W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat tauryny dla kota.
Spis treści
Czym jest tauryna?
Tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy) jest aminokwasem, a dokładniej mówiąc produktem końcowym degradacji aminokwasu siarkowego (budulca białek), metioniny i cysteiny.
Jest bardzo istotna dla prawidłowego przebiegu funkcji życiowych wielu organizmów żywych. A ponieważ ma zdolność eliminowania wolnych rodników z organizmu, jest także skutecznym przeciwutleniaczem.
Czy tauryna jest ważna dla kota?
W przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, koty nie są w stanie produkować tauryny w zauważalnych ilościach, a jako że jest substancją niezbędną dla zdrowia, powinna codziennie być im ona dostarczana z pożywieniem.
Kluczowa dla wzroku, trawienia i pracy serca
Tauryna uczestniczy w wielu ważnych dla organizmu funkcjach, w związku z czym jest niezwykle ważna między innymi dla prawidłowej pracy serca, wzroku oraz trawienia.
Ponadto, jest niezbędna dla utrzymania ciąży i zdrowego rozwoju kociąt, a także właściwego funkcjonowania układu odpornościowego.
Naturalne źródła: Gdzie znajduje się tauryna dla kota?
Zawartość tauryny różni się w zależności od produktu. Szczególnie wysoką zawartością tauryny charakteryzują się ryby i mięso, a jej największą ilość znajdziemy w mięśniu sercowym i siatkówce oka.
Bogate w niezbędne aminokwasy są również inne podroby, np. wątroba. Produkty roślinne z kolei, takie jak jaja czy mleko (zwłaszcza krowie), zawierają jej niewiele i nie znajdziemy jej w roślinach. Dlatego tak istotne jest podawanie kotu odpowiedniej ilości pokarmu pochodzenia zwierzęcego, zawierającego taurynę.
Niedobór tauryny: Co się dzieje, gdy kot nie spożywa wystarczającej ilości tauryny?
Kot cierpiący na niedobór tauryny przez długi czas nie wykazuje żadnych objawów. Najwcześniej po pół roku, a u niektórych kotów nawet dopiero po dwóch latach, pojawiają się pierwsze objawy.
Typowe skutki niedoboru tauryny
Typową konsekwencją niedoboru tauryny u kotów jest kardiomiopatia rozstrzeniowa, w przypadku której serce staje się niebezpiecznie powiększone i rozszerzone. Ponieważ jednak dolegliwość ta jest powszechnie znana, udaje się jej stosunkowo skutecznie zapobiegać i obecnie występuje rzadko.
Niemniej, mogą pojawić się także inne problemy, wynikające ze spożywania niewystarczającej ilości tauryny. Zaliczamy do nich:
- pogorszenie stanu siatkówki i ślepotę
- zaburzenia płodności
- utratę słuchu
- wady rozwojowe u młodych kotów
- osłabiony układ immunologiczny
Które zwierzęta są szczególnie narażone na niedobór tauryny?
Na niedobór tauryny cierpią przede wszystkim te koty, które karmione są wyłącznie domowym jedzeniem, karmą dla psów oraz karmą wegetariańską bez dodatku tauryny.
Ponadto, niektóre rasy, np. kot abisyński, kot burmski oraz kot syjamski mają predyspozycje do niskiego poziomu tauryny.
Leczenie niedoboru tauryny
Po stwierdzeniu niedoboru tauryny u kota, w porozumieniu z lekarzem weterynarii należy wprowadzić do jego diety suplementację – dotyczy to również kardiomiopatii rozstrzeniowej. Samo podawanie tauryny co prawda nie wyleczy tego schorzenia, ale w niektórych przypadkach może złagodzić jego objawy.
Zapotrzebowanie: Ile tauryny potrzebuje kot?
Już w 1982 roku badanie opublikowane w Journal of Small Animal Practice wykazało, że zapotrzebowanie dorosłego kota na taurynę wynosi około 10 miligramów na kilogram masy ciała dziennie. W ramach późniejszych badań okazało się, że może to być nawet 50 miligramów.
W zależności od masy ciała, dorosłe zwierzaki potrzebują więc od 200 do 500 miligramów tauryny dziennie. Należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na taurynę może być większe w przypadku kotek kotnych, karmiących i starszych.
Aby dostarczyć organizmowi kota odpowiednią ilość tauryny, zalecamy podawanie 1000 miligramów na kilogram suchej karmy (w suchej masie) lub 2000 miligramów na kilogram mokrej karmy (mokrej masy).
Tauryna w karmie suchej i karmie mokrej dla kota
Pełnoporcjowa karma dla kota zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to karma mokra czy sucha.
Zawartość tauryny może się jednak różnić w zależności od karmy, ponieważ jej stężenie zależy także od składników obecnych w pożywieniu i procesu produkcyjnego. Z tego względu wielu producentów karm dodaje ją do swoich produktów – przedawkowanie jest bowiem bardzo mało prawdopodobne.
Tauryna dla kota w przypadku barfowania
W diecie typu BARF zawartość tauryny jest zazwyczaj zupełnie wystarczająca, pod warunkiem oczywiście, że w jej skład wchodzą produkty w nią bogate. Nie są one bowiem podgrzewane, co pozwala na zachowanie jej w pełni.
Tauryna w domowym pożywieniu
Jeśli posiłki dla kota przygotowujemy samodzielnie, musimy pamiętać, że proces gotowania niszczy taurynę i to około jednej czwartej jej pierwotnej ilości. Podczas smażenia jeszcze więcej, bo około połowy.
Czy suplementacja tauryny dla kota jest bezpieczna?
Jeśli karma Twojego podopiecznego nie zawiera wystarczającej ilości tauryny, ważne jest jej dodawanie do jedzenia – na rynku dostępne są suplementy w postaci proszku lub pasty.
Z reguły nie musimy obawiać się negatywnych skutków suplementacji, pod warunkiem oczywiście, że przestrzegamy zaleceń producenta.
Uwaga: Przed podaniem swojemu pupilowi jakiegokolwiek suplementu, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.