Prawidłowe żywienie kota seniora
© schankz / stock.adobe.com
Koty również się starzeją i także u nich pojawiają się pierwsze związane z wiekiem dolegliwości. Jednak bez obaw: Za sprawą odpowiedniej diety dla kociego seniora, Twój podopieczny zachowa kondycję na długo.
Spis treści
Prawidłowe żywienie kota seniora
Nie istnieje jedna właściwa metoda żywienia. Odpowiednia dla gatunku dieta powinna przede wszystkim opierać się na indywidualnych potrzebach każdego zwierzęcia. Nie tylko dorastające koty mają szczególne wymagania względem pożywienia. Zwłaszcza bowiem gdy kot się starzeje i pojawiają się pierwsze dolegliwości zdrowotne, zapotrzebowanie jego organizmu na wysokiej jakości składniki odżywcze rośnie.
Dla kocich seniorów ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego jest więc niezbędne. W starszym wieku kotom zazwyczaj trudniej jest w pełni wykorzystać wszystkie substancje odżywcze. Ich zęby nie są już w najlepszym stanie i przeżuwanie pokarmu staje się utrudnione, w wyniku czego kot traci na wadze. Do tego dochodzą ewentualne choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby nerek czy nadwaga. W takim przypadku zazwyczaj zaleca się stosowanie specjalnej karmy dietetycznej.
Uwaga: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego kota, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalistyczne karmy znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.
Wybór karmy
W przypadku kocich seniorów bardzo istotne jest, aby karma była lekkostrawna. Tak jak u dorosłych kotów należy zwrócić szczególną uwagę na wysokiej jakości składniki. Białka zwierzęce są dla kotów szczególnie dobrze przyswajalne – jako mięsożercy nie potrzebują one węglowodanów do pozyskiwania energii. Zminimalizować natomiast należy potencjalnie szkodliwe składniki, takie jak produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.
Wybierając gotową karmę, należy kierować się następującymi kryteriami:
- Mięso powinno znajdować się na pierwszym miejscu w składzie i najlepiej powinien być wymieniony jego udział procentowy. Uwaga: „Produkty uboczne” pochodzenia zwierzęcego powinny być dokładnie zdefiniowane!
- To samo dotyczy składników roślinnych, takich jak zboża i warzywa. Produkty uboczne pochodzenia roślinnego powinny być wymienione osobno. W zależności od rodzaju mogą one wspomagać proces trawienia u starszych osobników.
- W składzie nie ma powinno być żadnych innych nieokreślonych składników
Najczęściej mokra karma jest bardziej odpowiednia dla kocich seniorów, ponieważ jest łatwiejsza do strawienia niż kawałki twardej suchej karmy. Mokra karma ma również inne zalety: Zawiera znacznie więcej płynów niż sucha karma, która w procesie produkcji pozbawiana jest wody, aby była zwarta i bardziej trwała. A ponieważ koty przyjmują płyny w głównej mierze wraz z pożywieniem, żywienie ich wyłącznie suchą karmą może prowadzić do niedoborów wody, a co za tym idzie rozwoju chorób nerek i pęcherza moczowego, co jest szczególnie niepokojące u starszych zwierząt z już współistniejącymi dolegliwościami.
Nie należy również zapominać o tym, że podczas procesu produkcji suchej karmy nierzadko bywają dodawane elementy roślinne – ziemniaki, groch czy lucerna, w związku z czym nawet bezzbożowa karma często zawiera nawet 50% węglowodanów, których koty potrzebują tylko w niewielkim stopniu i których nie są w stanie wykorzystać, a które mogą stanowić dodatkowe obciążenie dla układu wydalniczego. Mokra karma jest natomiast bardziej zbliżona do naturalnego pożywienia kotów.
Choroby przewlekłe
Jadłospis kota seniora powinien być komponowany w porozumieniu z lekarzem weterynarii i uwzględniać ewentualne choroby przewlekłe, na które kot może cierpieć.
W przypadku przewlekłych chorób nerek uszkodzeniu ulega duża część tkanki nerkowej. Zadaniem nerek jest filtrowanie produktów przemiany materii z krwi i wydalanie ich, co w przypadku problemów z nerkami jest poważnie zaburzone. Aby więc je odciążyć, należy zredukować ilość soli, fosforanów i białka w pożywieniu lub dostosować ją do zapotrzebowania zwierzęcia, a przede wszystkim wybierać najwyższej jakości żywność. Mokra karma jest zawsze lepszym wyborem niż sucha, która nie dostarcza ilości płynów odpowiedniej do prawidłowego działania nerek.
Na szczególną uwagę zasługuje także dieta kotów cierpiących na cukrzycę. Koty są w stanie utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi wyłącznie wykorzystując białka, zupełnie bez udziału węglowodanów. Ze względu na niedobór hormonu insuliny, chore na cukrzycę koty mają bardzo ograniczoną możliwość wykorzystywania glukozy do produkcji energii. Glukoza gromadzi się więc we krwi i nie jest dostarczana do komórek ciała. Dlatego powinnyśmy wybierać wysokiej jakości karmę dla kotów pozbawioną węglowodanów lub zawierającą ich niewielką ilość. Dokładny plan żywienia w przypadku diety zwierzaków z cukrzycą należy zawsze omówić z lekarzem weterynarii!
Kiedy kot nie akceptuje pożywienia
To wszystko wydaje się proste, prawda? Jednak dorosłe koty doskonale wiedzą czego chcą, a czego nie i potrafią być niezwykle konsekwentne w odmawianiu zjedzenia wysokiej jakości specjalistycznej karmy dostosowanej do ich potrzeb. Warto wówczas zastosować kilka sztuczek.
Podczas zmiany karmy ważne jest, aby robić to małymi krokami. Chcąc przyzwyczaić naszego podopiecznego do nowego pożywienia, należy wymieszać niewielką ilość nowej karmy ze znanym już pokarmem.
Więcej informacji na temat zmiany karmy znajdziesz w naszym artykule.
Życzymy Twojemu kotu smacznego!