Czy koty mogą jeść truskawki? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Kot jedzący truskawki

Truskawki to smaczna i zdrowa przekąska dla ludzi, a jak sytuacja wygląda z kotami?

Nie bez przyczyny truskawki zaliczane są do tak zwanych superfoods. Są smaczne i bogate w zdrowe substancje roślinne. Ale czy koty mogą jeść truskawki?

Czy truskawki są zdrowe dla kotów?

Truskawki należą do roślin nasiennych. Dokładniej rzecz biorąc i wbrew powszechnej opinii są więc orzechami, a niewielkie brązowe punkciki na ich powierzchni to małe owoce.

Oprócz soczyście owocowego smaku, truskawki znane są przede wszystkim ze swoich walorów zdrowotnych, które mogą być korzystne również dla kotów.

Pozytywny wpływ na zdrowie

Wyjątkowo cenne są zawarte w truskawkach wtórne substancje roślinne – flawonoidy i kwasy fenolowe. Przypisuje się im nie tylko działanie przeciwzapalne, ale także zapobiegające chorobom układu krążenia.

Ponadto, są pełne zdrowych przeciwutleniaczy i witamin, które mają pozytywny wpływ na różne procesy metaboliczne. Są szczególnie bogate w:

  • witaminę C
  • witaminę B1 (tiaminę)
  • witaminę B9 (kwas foliowy)
  • witaminę K

Czy koty mogą jeść truskawki?

Tak, od czasu do czasu koty mogą jeść dojrzałe i niezepsute truskawki, pod warunkiem, że przestrzega się zalecanej maksymalnej ilości. Poniżej wyjaśniamy, czy to samo dotyczy przetworzonych truskawek:

Czy koty mogą jeść słodzone truskawki?

Zbyt duża ilość cukru w diecie kota nie jest korzystna dla jego zdrowia i może prowadzić do nadwagi oraz cukrzycy. Dlatego lepiej zrezygnować z ich podawania kotu.

Czy koty mogą jeść mrożone truskawki?

Mrożona żywność jest dobrym pomysłem na ochłodę dla kota w gorące letnie dni. Jeśli Twój kot dobrze toleruje truskawki, możesz mu podawać je w postaci mrożonej.

Czy koty mogą jeść suszone truskawki?

Suszone truskawki zawierają mniej wody, a tym samym więcej cukru w tej samej ilości. Dlatego lepiej zdecydować się na surowe truskawki zamiast suszonych.

Czy koty mogą jeść dżem truskawkowy?

Żaden dżem nie jest dobry dla kotów ze względu na dużą zawartość cukru żelującego.

Kot wąchający truskawkę © Alex Photo / stock.adobe.com
Od czasu do czasu koty mogą jeść nieprzetworzone truskawki.

Kiedy kot nie powinien jeść truskawek?

Truskawki nie są trujące dla kotów. Podawane okazjonalnie nie wyrządzą więc zwierzętom żadnej szkody.

Należy jednak pamiętać, że truskawki zawierają stosunkowo dużo cukru – w 100 gramach około 4–6 gramów. A ponieważ zbyt duża ilość cukru jest dla kotów niezdrowa i może powodować problemy zdrowotne (przewlekłą niewydolność nerek, cukrzycę, nadwagę), jego ilość w diecie zwierząt należy ograniczyć.

Alergia i nietolerancja

Alergie pokarmowe mogą pojawić się u kotów w reakcji na każdy pokarm. Alergia na truskawki należy co prawda do rzadkości, niemniej może się zdarzyć.

Częściej występuje natomiast nietolerancja truskawek, której efektem są problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty czy biegunka.

Ile truskawek mogą jeść koty?

Obecnie nie ma ustalonej maksymalnej ilości truskawek dozwolonej w przypadku kotów. Zgodnie z zaleceniami kot nie powinien jednak jeść więcej niż pół dojrzałej truskawki dziennie.

Uwaga: Koty z cukrzycą lub nietolerancją truskawek nie powinny ich w ogóle spożywać.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane