Dieta BARF dla kota: Zalety i wady
© Petra Richli / stock.adobe.com
Dieta BARF dla kota od niedawna jest już stałym elementem żywienia mruczków. Jednak czym jest dokładnie barfowanie i czy jest ono odpowiednie dla Twojego pupila? Dowiedz się więcej o tym sposobie żywienia kotów i na co należy w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę.
Spis treści
Co to jest BARF?
Określenie „BARF” to skrót z języka angielskiego i oznacza „Biologically Appropriate Raw Food”, co można przetłumaczyć jako “biologicznie odpowiednie surowe pożywienie”.
W przeciwieństwie do uprzednio gotowanych posiłków, porcja w diecie typu BARF składa się z surowych elementów, takich jak mięso i podroby, ale również składników roślinnych – alg, owoców czy warzyw.
Czy barfowanie jest zdrowe dla kota?
Zwolennicy tej diety argumentują, że w przeciwieństwie do konwencjonalnej i przetworzonej karmy, najbardziej odpowiada ona naturalnemu sposobowi żywienia kotów. Mówi się, że surowe mięso jest bogate w minerały i witaminy, które tracone są w procesie gotowania. Co do zasady, barfowanie wydaje się więc być odpowiednie dla kotów.
Jednak pomimo tych zalet, niesie ze sobą pewne ryzyko dla ich zdrowia. Dlatego przed zmianą diety należy dokładnie zapoznać się z tym tematem.
Jakie są zalety diety opartej na surowych produktach?
Zwolennicy barfowania są zgodni co do tego, że jest zdrowsze od tradycyjnego żywienia ze względu na następujące właściwości:
1. W zgodzie z naturą
Najważniejszą zaletą diety typu BARF jest jej naturalność – jest ona bowiem najbliższa naturalnej zdobyczy kota – myszy. Nie ma w niej natomiast wysoko przetworzonych składników.
2. Przeżuwanie
Tradycyjna karma ma zazwyczaj jedną konsystencję – jest miękka w przypadku mokrej karmy lub twarda w przypadku suchej karmy. Barfowanie zapewnia kotom przyjemne odczucia podczas przeżuwania – różne struktury i smaki łączą się wówczas ze sobą. Ma to również pozytywny wpływ na zdrowie zębów – płytka nazębna ściera się szybciej.
3. Wiesz dokładnie, co jest w środku
Zaletą jest również to, że wiesz co i ile je Twój kot i możesz zdecydować samodzielnie co chcesz mu podawać, a z czego zrezygnować.
Jeśli Twój podopieczny jest uczulony na popularne składniki odżywcze, możesz je wyeliminować i skomponować takie posiłki, które będą przez niego dobrze tolerowane.
Jakie są wady diety opartej na surowych produktach?
Podawanie zwierzęciu nieprzetworzonych składników wiąże się także z pewnymi zagrożeniami:
1. Ryzyko zakażenia
Surowe składniki (zwłaszcza mięso) bywają zanieczyszczone patogenami, mogącymi zaszkodzić zdrowiu kota. Zaliczamy do nich przede wszystkim zakaźne stadia pasożytów (np. jaja robaków) i bakterie. Poważnie zachorować po spożyciu takiego mięsa mogą zwłaszcza młode, chore czy starsze zwierzęta, ale również Ty jako osoba przygotowująca posiłek. Jeśli jesteś w ciąży lub w Twoim gospodarstwie mieszkają osoby z grupy ryzyka, zdecydowanie należy wziąć to pod uwagę.
2. Niedobór lub nadmiar składników odżywczych
Chociaż dieta oparta na surowym pokarmie może być bardzo korzystna dla kotów, również w jej przypadku istnieje ryzyko popełnienia różnych błędów, takich jak nieprawidłowo obliczone ilości dodatków lub innych składników, które mogą prowadzić do poważnych objawów niedoboru. I odwrotnie – niewykluczona jest podaż zbyt wielu składników odżywczych, na przykład witaminy A (retinolu), która może prowadzić do powstawania patologicznych narośli kostnych (egzostoza) na kręgach piersiowych i szyjnych u kotów.
3. Wysokie koszty
Ze względu na brak obróbki cieplnej, okres trwałości surowych produktów jest znacznie krótszy niż konwencjonalnej żywności. Dlatego należy je albo podawać natychmiast albo zamrozić.
Jeśli więc zdecydujesz się na dietę BARF dla kota, musisz zaopatrzyć się w dużą zamrażarkę, co dodatkowo wiąże się z wyższymi wydatkami na energię elektryczną.
Do tego dochodzą także bieżące koszty surowego jedzenia, które są zazwyczaj dużo wyższe niż pełnoporcjowej karmy.
4. Czasochłonność
Nie zawsze jest łatwo znaleźć wszystkie składniki odpowiedniej jakości. Znalezienie i podróż do zaufanego rzeźnika mogą zająć dużo czasu. A to dopiero początek – po powrocie do domu zaczyna się praca z krojeniem i porcjowaniem z zachowaniem wysokich standardów higieny. W zależności od ilości, przygotowanie posiłków w ramach diety typu BARF dla kota może zająć nawet pół dnia, co należy wziąć pod uwagę.
Czas ten można skrócić, kupując gotową karmę BARF.
Prawidłowe barfowanie kotów: Wskazówki i porady
Aby naszym milusińskim dostarczyć wszystkiego, co jest im potrzebne do zdrowego życia, porcje muszą być prawidłowo przygotowane. W naturze koty nie odżywiają się wyłącznie surowym mięsem mięśniowym i dieta oparta tylko na nim może negatywnie odbić się na ich zdrowiu.
Prawidłowe porcjowanie
Aby skomponować pełnowartościowy posiłek, trzeba wiedzieć, ile składników odżywczych, witamin, białka i węglowodanów potrzebuje kot. Bardzo ważne jest również ustalenie właściwego stosunku wapnia do fosforu (optymalny wynosi od 1,3:1 do 2:1) oraz obecność tauryny.
W zależności od wieku, rasy, płci i przebytych chorób, porcje i ich skład będzie różny dla każdego kota.
W przypadku takich złożonych obliczeń warto zasięgnąć porady dietetyka weterynaryjnego, który wyjaśni również jakie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe istnieje w przypadków określonych dolegliwości zdrowotnych.
Suplementy diety
Karmienie kota wyłącznie mięsem nie będzie dla niego wystarczające na dłuższą metę. Dlatego w diecie typu BARF dla kota nie może zabraknąć dodatków, które pokryją zapotrzebowanie zwierzęcia na minerały i witaminy. Jeśli chcesz ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z gotowych suplementów.
W przeciwnym razie możesz zdecydować się na uzupełnianie ich w naturalny sposób, stawiając na odpowiednie pokarmy, które je zawierają.
Na przykład:
- zamiast sproszkowanej witaminy B możesz podawać kotu drożdże,
- olej z kiełków pszenicy jest naturalnym źródłem witaminy E,
- sztuczny glukonian magnezu można zastąpić suszonymi algami (spiruliną).
Wskazówka: Zwróć szczególną uwagę na jakość tych naturalnych dodatków – zawartość składników odżywczych może się bowiem znacznie różnić.
Wygodne barfowanie
Aby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe kota, niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z tematem oraz staranne i przemyślane przygotowanie posiłków. Nie jest to niemożliwe, ale na dłuższą metę bardzo wymagające.
Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zgłębiać tajniki BARF i obliczać stosunek składników odżywczych oraz starannie odważać dodatki, możesz zdecydować się na gotową karmę typu BARF. Oferuje ona możliwość karmienia zwierzaków w sposób odpowiednio dostosowany do ich wymagań, nawet jeśli opiekunowie nie dysponują wiedzą ani czasem, by przygotowywać je na własną rękę.
Zestawy te komponowane są z surowego mięsa oraz niezbędnych składników odżywczych, a następnie porcjowane i zamrażane. Opiekun kota może później rozmrażać gotowe porcje według potrzeb.
Regularna kontrola zdrowia kota
Jeśli zdecydujesz się na dietę BARF dla kota, musisz regularnie kontrolować jego stan zdrowia. Zwróć szczególną uwagę na jego kał, ponieważ błędy żywieniowe objawiają się głównie zaparciami lub zmianami w kolorze odchodów.
Jeśli sierść kota stała się matowa i zmierzwiona, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który wykluczy ewentualne choroby i pomoże obliczyć indywidualną dawkę żywieniową.
Podsumowanie: Czy dieta BARF jest odpowiednia dla kotów?
Niewątpliwą zaletą barfowania jest jego podobieństwo do sposobu odżywiania się kotów w naturze. Jednak, decydując się na dietę BARF dla kota, bierzesz na siebie dużą odpowiedzialność. Jeśli bowiem nie zgłębisz wystarczająco tematu lub zaniedbasz higienę podczas przygotowywania posiłków, zdrowie Twojego podopiecznego może na tym ucierpieć.
Jeśli natomiast masz świadomość tej odpowiedzialności, a przygotowywane przez Ciebie posiłki będą odpowiednio zbilansowane, dieta typu BARF może okazać się bardzo dobrym wyborem.