Zaparcia u kota
© Africa Studio / stock.adobe.com
Jeśli kot w swojej kuwecie zostawia tylko kilka twardych kulek, może to oznaczać, że cierpi na zaparcia. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak rozpoznać zaparcia u kota i jak mu pomóc.
Spis treści
- Czy zaparcia u kota zagrażają jego życiu?
- Przyczyny: Jak dochodzi do zaparć u kota?
- Objawy: Jak objawiają się zaparcia u kota?
- Diagnoza: Jakie badania wykona lekarz weterynarii?
- Leczenie: Jak wygląda leczenie zaparć u kota?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?
- Profilaktyka: Jak można zapobiec zaparciom u kota?
Czy zaparcia u kota zagrażają jego życiu?
Zaparcia u kota nie należą do rzadkości. Niemniej jednak nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą szybko przerodzić się w okrężnicę olbrzymią, która jest stanem zagrażającym życiu zwierzęcia.
Polega na znacznym rozszerzeniu okrężnicy, czemu towarzyszy zwolnienie lub zatrzymanie motoryki jelit, powodujące trwałe zaburzenia w jej obrębie.
Przyczyny: Jak dochodzi do zaparć u kota?
Zaparcia u kota mogą być spowodowane szeregiem przyczyn:
- Niskobiałkowa dieta oraz zmniejszone spożycie płynów prowadzą do obstrukcji.
- Kule włosów lub inne połknięte przedmioty mogą częściowo lub całkowicie zablokować światło jelita. Niedrożność jelit jest absolutnym stanem nagłym!
- Nadwaga i brak ruchu prowadzą do spowolnienia pasażu jelitowego.
- Jeśli kot odczuwa ból podczas wypróżniania, odwleka defekację tak długo, jak to możliwe. W tym czasie organizm pobiera z kału coraz więcej płynów, w wyniku czego powstają zaparcia.
- Zwężenie jelita powstałe w wyniku nowotworów lub stanów zapalnych (np. inwazji pasożytów).
- Niektóre leki spowalniają pasaż jelitowy (np. środki uspokajające, opioidy).
- Choroby związane z zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej (np. cukrzyca czy choroby nerek)
Lista możliwych przyczyn jest więc bardzo długa, co wyjaśnia również, dlaczego zaparcia u kotów występują stosunkowo często.
Objawy: Jak objawiają się zaparcia u kota?
Jak rozpoznać zaparcia u kota? W niektórych przypadkach zauważenie problemu wcale nie jest takie łatwe.
Normalne kocie odchody mają kształt cygara. Pierwszą oznaką zaparć jest zmiana ich konsystencji i kształtu. Jeśli staną się twardsze i okrągłe, będzie to świadczyło o wystąpieniu nieprawidłowości w wypróżnianiu. Dodatkowym objawem jest wokalizowanie i niepokój podczas wypróżniania.
Kolejną oznakę stanowi nadwrażliwość okolicy brzucha, występująca podczas głaskania i wskazująca na ból tego obszaru. Ponadto, wiele kotów cierpiących na obstrukcje odmawia jedzenia. Przy utrzymujących się zaparciach, dalszymi objawami będą wymioty i odwodnienie.
Diagnoza: Jakie badania wykona lekarz weterynarii?
Najważniejszym zadaniem lekarza weterynarii jest znalezienie przyczyny zaparć. W zależności bowiem od przyczyny podstawowej, różnie będzie wyglądało leczenie.
Zazwyczaj wystarczy badanie ogólne
Podczas wywiadu z opiekunem, lekarz weterynarii zapyta na przykład o to, czy kot był ostatnio odrobaczany, czy miał biegunkę oraz czy otrzymywał jakieś leki.
Badanie ogólne dostarczy również wskazówek dotyczących możliwej przyczyny obstrukcji. W przypadku kota, którego badanie ogólne nie budzi zastrzeżeń, przyczyna trudności z defekacją będzie prawdopodobnie łatwa do wyeliminowania.
Dalsze badania
Jeśli jednak kot jest w słabym stanie ogólnym, lekarz weterynarii wykona dalsze badania, takie jak prześwietlenie czy badanie ultrasonograficzne.
Badanie krwi dodatkowo dostarczy informacji na temat gospodarki wodno-elektrolitowej kota oraz ewentualnej innej choroby podstawowej.
Leczenie: Jak wygląda leczenie zaparć u kota?
Sposób leczenia zaparć u kota zależy od przyczyny, która je wywołała. W przypadku łagodnych obstrukcji zazwyczaj wystarczy zastosowanie prostych środków. Pierwszym krokiem jest zawsze pozbycie się stwardniałego kału z jelita, czyli pobudzenie jelit do pracy.
Jeśli zaparcia spowodowane są na przykład dietą ubogą w błonnik pokarmowy lub niedoborem płynów, pomocne będzie zastosowanie środków przeczyszczających lub lewatywy.
Ważne: Nigdy nie próbuj wykonywać lewatywy samodzielnie za pomocą leków z apteki. Nie każdy środek przeznaczony dla ludzi będzie bezpieczny dla kota.
Co działa przeczyszczająco na koty?
Jeśli stan ogólny kota jest dobry, możesz spróbować pobudzić pasaż jelitowy za pomocą domowych sposobów. W tym celu sprawdzą się mleko, nasiona babki płesznik lub otręby pszenne.
Stosowany doustnie olej parafinowy działa jak lubrykant i ułatwia wypróżnianie, jednak powinien być podawany wyłącznie po konsultacji z lekarzem, a najlepiej przez specjalistę. Jeśli bowiem kot zakrztusi się, może to wywołać ciężkie zapalenie płuc.
Na czym polega leczenie w przypadku ciężkich zaparć?
Jeśli kał jest już bardzo stwardniały lub w jelicie kota zalega dużo stwardniałych mas kałowych, konieczne może być wykonanie irygacji jelita w znieczuleniu. Ręczne opróżnienie jelita ułatwia również masaż.
Wspomagająco, lekarz weterynarii zastosuje wlewy, środki przeciwbólowe i przeciwwymiotne.
Jeśli doszło już do niedrożności jelit, nie pozostaje nic innego, jak jak najszybsze przeprowadzenie operacji, aby zapobiec martwicy większych odcinków jelita.
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?
Z reguły leczenie zaparć u kota nie jest skomplikowane, ale bardzo ważne jest, aby zdiagnozować inne mogące je powodować choroby podstawowe.
Jeśli w wyniku zaparcia dojdzie do niedrożności jelit, obstrukcja może okazać się dla kota śmiertelna.
Profilaktyka: Jak można zapobiec zaparciom u kota?
Niektóre przyczyny zaparć u kota można wyeliminować, stosując się do poniższych wskazówek:
- Podawaj kotu wysokobiałkową karmę, która może wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu trawienia.
- Zadbaj o odpowiednią podaż płynów. Pomocne może być również zastosowanie poidełka oraz przestawienie kota z suchej na mokrą karmę.
- Regularnie odrobaczaj kota oraz/lub przeprowadzaj badanie kału pod kątem obecności pasożytów.
- Usuwaj na bieżąco kocią sierść z domu i szczotkuj kota regularnie.
- Stwórz okazję do ruchu, na przykład z wykorzystaniem drapaków czy zabawek.
- Jeśli kot unika wizyt w kuwecie ze względu na ból stawów, wskazane jest regularne podawanie mu środków przeciwbólowych.
Wskazówka dotycząca żywienia: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego kota, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Karmy specjalnego przeznaczenia dla kotów znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?