Zapalenie trzustki u kotów
© Valerie Potapova / stock.adobe.com
W trzustce produkowane są, przechowywane i uwalniane enzymy trawienne. Mogą one jednak zostać skierowane przeciwko samemu narządowi, który je wytwarza, prowadząc do ciężkiego zapalenia trzustki u kotów. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości.
Spis treści
- Czy zapalenie trzustki u kotów jest niebezpieczne?
- Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?
- Diagnoza: Jak wykrywamy zapalenie trzustki u kotów?
- Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia zapalenia trzustki u kota?
- Przyczyny: Co powoduje zapalenie trzustki u kotów?
- Zapobieganie: Jak zapobiegać zapaleniu trzustki u kotów?
- Na marginesie: Jaką funkcję pełni trzustka?
Czy zapalenie trzustki u kotów jest niebezpieczne?
Zapalenie trzustki może być ostre lub przewlekłe i w obydwu przypadkach jego konsekwencje mogą być dla zwierzęcia śmiertelne. Dlatego tak ważne jest szybkie postawienie diagnozy i intensywne leczenie.
Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?
Objawy zapalenia trzustki u kotów są zazwyczaj bardzo niespecyficzne, a ponadto koty to prawdziwi mistrzowie w ukrywaniu dolegliwości bólowych, co dodatkowo utrudnia zauważenie pierwszych symptomów. Niemniej, poniższe objawy powinny wzbudzić nasze podejrzenia:
- odmawianie jedzenia
- ospałość i osłabienie
- biegunka oraz odwodnienie
- zaburzenia ruchowe (ataksja)
- trudności w oddychaniu (duszność)
- bóle brzucha
- wymioty
Diagnoza: Jak wykrywamy zapalenie trzustki u kotów?
Ze względu na niecharakterystyczne objawy, zapalenie trzustki u kotów może być trudne do wykrycia. Po dokładnym badaniu ogólnym, lekarz weterynarii przeprowadzi więc dalszą diagnostykę:
W ramach badania krwi można oznaczyć stężenie tak zwanej specyficznej kociej lipazy trzustkowej (fPLI), również za pomocą szybkich testów, które lekarz weterynarii przeprowadzi bezpośrednio w gabinecie. Jeśli wynik takiego testu będzie pozytywny, diagnozę należy następnie potwierdzić laboratoryjnie.
Ponadto, aby sprawdzić, jak wygląda trzustka, należy wykonać badanie USG. Jej powiększenie i zatrzymanie płynów będą kolejnymi oznakami, świadczącymi o toczącym się procesie zapalnym.
Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
Zwłaszcza w przypadku ostrego zapalenia trzustki często konieczne jest leczenie stacjonarne w klinice.
W pierwszej kolejności lekarz postara się określić przyczynę lub czynniki ryzyka choroby. Jeśli na przykład kot regularnie otrzymuje środki farmakologicznie, które mogą być odpowiedzialne za rozwój zapalenia, należy je odstawić, oczywiście jeśli to możliwe.
U wielu kotów cierpiących na przewlekłe zapalenie trzustki stanem zapalnym objęte są również inne narządy w obrębie jamy brzusznej. W takim przypadku leczeniu należy poddać również ewentualne choroby jelit (np. IBD) czy dróg żółciowych.
U kotów, u których przebieg dolegliwości jest ciężki, stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe, aby złagodzić jej skutki:
- płynoterapię (wlewy dożylne)
- odpowiednią dietę (w razie potrzeby karmienie za pomocą sondy)
- środki przeciwbólowe
- leki przeciwwymiotne
Wskazówka: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego kota, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalistyczne karmy znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia zapalenia trzustki u kota?
Rokowania w przypadku zapalenia trzustki u kotów zależą całkowicie od przebiegu i stopnia nasilenia choroby. Jeśli łagodne zapalenie trzustki zostanie szybko rozpoznane i leczone, szanse na powrót do zdrowia są bardzo duże.
Jeśli jednak u kota rozwinie się ciężka postać choroby i wystąpią komplikacje oraz uszkodzenia innych organów, zapalenie trzustki może nawet okazać się śmiertelne.
Również przewlekłe zapalenie trzustki może mieć poważne konsekwencje dla zwierzęcia. W dłuższej perspektywie może prowadzić do innych chorób, takich jak zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki czy cukrzyca.
Przyczyny: Co powoduje zapalenie trzustki u kotów?
W 90% przypadków zapalenie trzustki rozwija się bez wyraźnej przyczyny, co określamy mianem idiopatycznej postaci choroby.
Istnieje jednak szereg czynników ryzyka, do których zaliczamy:
- wysokotłuszczową dietę
- wysokie stężenie trójglicerydów i wapnia we krwi
- zaburzenia krążenia (np. spowodowane wypadkami czy operacjami)
- choroby zakaźne, takie jak koci wirus nabytego niedoboru immunologicznego (FIV) lub toksoplazmoza
- inne choroby podstawowe, takie jak przewlekła choroba zapalna jelit (IBD) czy cukrzyca
- niektóre leki
Zapobieganie: Jak zapobiegać zapaleniu trzustki u kotów?
Ponieważ w większości przypadków nie istnieje konkretny czynnik wywołujący zapalenie trzustki, trudno jest mu zapobiec. Można natomiast wyeliminować czynniki ryzyka, takie jak dieta obfitująca w tłuszcze czy nadwaga.
Więcej informacji na temat prawidłowego żywienia kotów znajdziesz w sekcji żywienie kotów magazynu zooplus.
Na marginesie: Jaką funkcję pełni trzustka?
Trzustka jest narządem o wydłużonym kształcie i znajduje się w przedniej części jamy brzusznej kota. Składa się z części wewnątrzwydzielniczej i zewnątrzwydzielniczej, z których każda ma inną rolę:
Część zewnątrzwydzielnicza trzustki składa się z komórek pęcherzykowych i wytwarza ważne soki trawienne (enzymy), rozkładające białka, tłuszcze i węglowodany.
Część wewnątrzwydzielnicza z kolei wytwarza hormony, docierające do reszty ciała za pośrednictwem krwiobiegu, do których należą, w szczególności:
- insulina: Regulująca poziom cukru we krwi kota i wspomagająca wchłanianie cukru z krwi do komórek.
- glukagon: Podnoszący poziom cukru we krwi, stymulujący rozpad glikogenu w wątrobie, w wyniku czego uwalniany jest cukier.
- somatostatyna: W mózgu hamuje, m.in., wytwarzanie somatotropiny (hormonu wzrostu) i wydzielanie kwasu żołądkowego w żołądku.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?