Wzdęcia u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kocia kuweta

Jeśli Twój kot nadmiernie puszcza wiatry, mogą to być wzdęcia.

Niektórzy opiekunowie kotów mogą się zastanawiać, czy koty potrafią puszczać wiatry. Podobnie jak u ludzi, psów i innych ssaków, wzdęcia u kota również mogą się zdarzać. Dowiedz się, jak dochodzi do takich sytuacji i kiedy należy interweniować.

Czy koty mogą puszczać wiatry?

Na to pytanie można odpowiedzieć dość jednoznacznie: Tak, koty mogą puszczać wiatry. Ponieważ nasze futrzaki mogą również cierpieć na wzdęcia.

Objawy: Czy mój kot ma wzdęcia?

Jeśli kot puszcza więcej wiatrów, wskazuje to na możliwość wystąpienia wzdęć u kota. Jednak w zależności od przyczyny i stopnia podstawowego problemu Twój kot może wykazywać inne objawy choroby.

Należą do nich:

  • ból brzucha (kolka), który może powodować wydawanie przez kota odgłosów
  • stwardniała ściana jamy brzusznej
  • zły stan ogólny
  • zmniejszone łaknienie
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty, biegunka i nudności

Kiedy muszę się udać do weterynarza?

Jeśli Twój kot odczuwa ból lub nie przestaje puszczać wiatrów nawet po kilku dniach, należy zabrać kota do weterynarza.

Zwykle szybko rozpozna on, jeśli Twój kot cierpi na poważną chorobę, taką jak niedrożność jelit (Ileus). W takim przypadku należy się również pośpieszyć, ponieważ taka niedrożność może zagrażać życiu Twojego kota!

kot leży na sofie © TETIANA / stock.adobe.com
Zły stan ogólny i stwardnienie brzucha mogą również wskazywać na wzdęcia.

Rozpoznanie: Jak weterynarz wykrywa wzdęcia u kota?

Jeśli Twój kot puszcza wiatry, zazwyczaj nie jesteś w stanie pominąć tego zapachu, ku utrapieniu Twojego nosa. Jeśli wzdęcia biorą górę, należy zlecić kontrolę u weterynarza.

Na początku wizyty zbada on ogólny stan zdrowia kota, a w ramach wywiadu zada Ci ważne pytania dotyczące żywienia, wypróżniania itp.

Badanie palpacyjne i obrazowe

Jeśli lekarz weterynarii ma podejrzenia, przeprowadzi dalsze badania. Może on zbadać palpacyjnie ścianę jamy brzusznej kota oraz zastosować techniki obrazowania (np. USG lub zdjęcie RTG), aby dokładniej zbadać przewód pokarmowy kota.

Badania kału i krwi

Badanie kału może również dostarczyć informacji i umożliwić wykrycie pasożytów. Za pomocą badania krwi lekarz weterynarii może również sprawdzić czynność ważnych narządów (np. trzustki), które mają istotny wpływ na trawienie u kota.

Terapia: Co mogę zrobić, jeśli mój kot ma wzdęcia?

Aby pozbyć się wzdęć u kota, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Jeśli lekarz weterynarii nie był w stanie zdiagnozować choroby, zwykle wystarcza zmiana karmy lub dieta lekkostrawna (np. gotowany ryż i gotowany kurczak bez przypraw) przez kilka dni.

W przypadku zakażenia robakami wskazane jest również leczenie lekami przeciwpasożytniczymi (odrobaczanie), natomiast ciężka infekcja bakteryjna wymaga podania antybiotyków po uprzednim wykonaniu testu oporności.

Leczenie poważnych chorób, takich jak niewydolność trzustki, choroby nowotworowe lub niedrożność jelit, wymaga zazwyczaj zastosowania dodatkowych środków, takich jak interwencje chirurgiczne.

Więcej na temat odrobaczania można przeczytać tutaj: Odrobaczanie kota.

Przyczyny: Dlaczego mój kot puszcza wiatry?

Teoretycznie istnieje wiele powodów, dla których Twój kot puszcza wiatry. Aby pomóc Ci lepiej zrozumieć, dlaczego koty mają wzdęcia lub wzdęty brzuch, zebraliśmy najczęstsze przyczyny:

Przyczyny związane z karmieniem

Większość kotów ma wzdęcia z powodu zjedzenia zepsutego jedzenia – szczególnie narażone są na nie koty wychodzące na zewnątrz – lub niestrawnego pokarmu.

Obejmuje to przede wszystkim spożycie mleka. Ponieważ wiele kotów nie wytwarza wystarczającej ilości laktaz (enzymów), nie są one w stanie rozłożyć cukru mlecznego (laktozy) obecnego w mleku na dwie podstawowe substancje: galaktozę i glukozę.

Konsekwencja: Twój czworonożny przyjaciel ma wiatry. Oprócz tego do wzdęć mogą również prowadzić pokarmy typu kapusta czy fasola.

Trudności z wchłanianiem

Zespół złego wchłaniania

Różne choroby mogą doprowadzić do tego, że jelita kota nie będą już w stanie wchłaniać wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia. Powoduje to u kota niedobór składników odżywczych, co może prowadzić do wzdęć, utraty wagi i biegunki.

Do najczęstszych przyczyn u kota należą:

  • Infekcje bakteryjne, np. salmonella
  • Infekcje wirusowe (np. FeLV, FIV)
  • Zakażenie pasożytnicze (np. tasiemców, giardii, glist)

Problemy trawienne

Zespół zaburzenia trawienia

Niektóre choroby powodują, że przewód pokarmowy kota nie może już trawić pokarmu. Na przykład, istnieje możliwość wystąpienia zewnątrzwydzielniczego niedoboru trzustkowego (EPI), chociaż jest on bardziej powszechna u psów.

Dochodzi do niego, gdy trzustka, z powodu uszkodzenia komórek, nie wytwarza już wystarczającej ilości enzymów trawiennych, które normalnie rozkładają węglowodany, tłuszcze i białka. Substancje te pozostają zatem niestrawione w jelicie cienkim, co prowadzi do zaburzeń trawienia.

Przyczyną uszkodzenia tkanki może być ciężkie zapalenie trzustki.

Zaburzenia mięśniowe

Zaburzenia motoryki

Jeśli mięśnie gładkie żołądka lub jelit kota nie mogą się poruszać, trawienie jest zaburzone. Może to być spowodowane niedrożnością jelit (ileus).

Rokowania: Jakie są szanse na wyleczenie, jeśli kot ma wzdęcia?

W każdym przypadku rokowanie zależy od przyczyny wzdęć. W większości przypadków wzdęcia u kota są nieszkodliwe i wynikają z niewłaściwej karmy.

Niemniej, mogą się za nimi kryć również poważne choroby. W takich przypadkach rokowanie zależy również od tego, jak wcześnie lekarz i Ty rozpoznacie i zaczniecie leczyć chorobę podstawową.

Profilaktyka: Oto, co możesz zrobić, aby zapobiec wzdęciom u kotów!

Aby zapobiegać chorobom i problemom trawiennym, należy regularnie (około trzy do czterech razy w roku) kontrolować kał kota pod kątem obecności pasożytów, a w przypadku stwierdzenia zakażenia pasożytniczego – podjąć odpowiednie leczenie.

Ponadto nie należy podawać mleka kotu – chyba, ze specjalne mleko dla kota. Usuwaj resztki jedzenia z miski i w miarę możliwości codziennie czyść miskę na jedzenie i wodę ciepłą wodą.

Dla dobrego zdrowia kota należy również: Regularnie (mniej więcej raz w roku) badać swoje zwierzęta u lekarza weterynarii. Im wcześniej lekarz weterynarii wykryje nieprawidłowości, tym większe szanse na wyzdrowienie.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?