Wąsy u kotów: Funkcja i znaczenie
© ладлен Чернышенко / stock.adobe.com
Zmysł dotyku u kota pomaga mu w codziennym życiu: Podczas polowania, jedzenia i skradania się. Co wspólnego mają z tym wąsy u kotów i dlaczego nigdy nie należy ich obcinać, dowiesz się z lektury poniższego artykułu.
Spis treści
Czym są wąsy u kotów?
U niektórych kotów wąsy (zwane również wibrysami lub włosami czuciowymi) są zwinięte, a u innych zupełnie proste. Mogą być stosunkowo krótkie, ale również nieco dłuższe. Mają jednak jedną wspólną cechę: Są bardzo ważnym narządem zmysłu.
Czy koty mają czucie w wąsach?
Wibrysy są niezwykle czułe i natychmiast reagują na wszelkie bodźce mechaniczne. Jeśli włos urwie się w połowie, zazwyczaj nie jest to bolesne. Inaczej jest w przypadku, gdy wyrwiesz kotu wąsy lub dojdzie do stanu zapalnego cebulki włosa.
Jak zbudowane są wąsy u kota?
Wibrysy są nie tylko grubsze i dłuższe od normalnych włosów, ale mają też specyficzną budowę. Zasadniczo, pojedynczy wibrys składa się z cebulki i samego włosa, zakotwiczonego w mieszku włosowym, który otoczony jest osłonką z naskórka i umiejscowiony blisko zatoki krwionośnej.
To ona sprawia, że włosy dotykowe kotów są tak wyjątkowe, ponieważ w jej ścianach obecne są odsłonięte zakończenia nerwowe, co umożliwia im odbieranie bodźców dotykowych i przekazywanie ich do ośrodkowego układu nerwowego.
Gdzie znajdują się wibrysy u kotów?
Co ciekawe, koty mają wibrysy nie tylko na głowie, ale także w innych miejscach na ciele. Pozwala to zwierzętom na odbieranie dotyku w różnych sytuacjach – podczas jedzenia, chodzenia czy chwytania:
- na pyszczku (w jamie ustnej, na podbródku, nad oczami), na uszach
- po wewnętrznej i zewnętrznej stronie nóg
- w przestrzeniach międzypalcowych
Kiedy koty tracą wąsy?
Chociaż koty dużo śpią, w międzyczasie są bardzo aktywne i chętne do zabawy. Nic więc dziwnego, że podczas szaleństw czy utarczek z innymi kotami, od czasu do czasu zgubią wibrysa. Jeśli zdarza się to okazjonalnie, nie stanowi większego problemu – włosy te bowiem odrastają.
Kot gubi dużo wąsów: Powód do niepokoju
Istnieją jednak sytuacje, w których włosy czuciowe wypadają częściej. Może tak się stać, gdy kot narażony jest na duży stres lub chory. Również starsze koty mają tendencję do częstszego tracenia wąsów.
Uwaga: Zawsze, gdy zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w zachowaniu lub wyglądzie kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Niezależny cykl życia
W przeciwieństwie do normalnych włosów, porastających ciało kota, w przypadku wibrysów sezonowa wymiana sierści nie obowiązuje. Wynika to z historii ich ewolucji – tworzą się one jeszcze w życiu embrionalnym, stąd mają indywidualny cykl życia.
Funkcja: Po co kotom wąsy?
Odbieranie i przekazywanie bodźców w wibrysach to bardzo wyrafinowany proces, służący orientacji przestrzennej.
Jeśli bowiem wibrysy wejdą z czymkolwiek lub kimkolwiek w kontakt, wywołuje to wibracje krwi w zatoce. Wibracje te docierają następnie do zakończeń nerwowych, które przekazują ten bodziec dalej do ośrodkowego układu nerwowego. Tu następuje pełna percepcja dotyku, umożliwiając kotu reakcje na niego.
Włosy czuciowe w służbie orientacji
Koty zaskakująco sprawnie poruszają się w ciemności. Dzieje się tak nie tylko z powodu ich doskonałego wzroku, ale również dzięki włosom czuciowym – w końcu nie potrzebują one światła do wykrywania przedmiotów czy innych ograniczeń w pomieszczeniu.
Kocie wąsy jako wskaźnik nastroju
Oprócz funkcji dotykowej, wibrysy pełnią jeszcze jedną, bardzo ważną rolę – służą komunikacji z innymi przedstawicielami gatunku. Dzięki nim kot jest w stanie przekazywać swoje aktualne emocje czy uczucia.
Jeśli na przykład unosi je, sygnalizuje wówczas, że jest szczególnie uważny. Jeśli z kolei podnosi je i przykuca spięty na podłodze, może to być oznaką silnego bólu.
Czy wąsy u kota można obcinać?
Zwierzęta mają sierść nie bez powodu. Nie tylko pełni ona funkcję izolacyjną, ale odgrywa również bardzo ważną rolę w komunikacji z innymi futrzakami.
Dlatego włosów czuciowych absolutnie nie należy przycinać czy usuwać.
Uwaga: Usunięcie wibrysów możliwe jest jedynie ze wskazań medycznych, na zlecenie lekarza weterynarii.
Koty bez wibrysów: Uwaga na hodowle uznane za noszące znamiona znęcania się nad zwierzętami!
Ze względów genetycznych, przedstawiciele niektórych ras pozbawieni są wąsów, a tym samym bardzo ważnego narządu zmysłu. Z tego powodu hodowle niektórych kotów (np. kanadyjskiego sfinksa), które nie mają wibrysów, uznawane są za praktyki związane ze znęcaniem się nad zwierzętami.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?