Usuwanie kociej sierści: Jak się jej pozbyć?

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Rudy kot leżący na kanapie pełnej sierści

Niektóre koty rasowe, tak jak Maine Coon, mają bardzo gęsty podszerstek, który lubią zostawiać na meblach i innych domowych przedmiotach.

Wszystkie koty, niezależnie od długości sierści, linieją. W poniższym artykule podpowiemy Ci, jak najskuteczniej przeprowadzić usuwanie kociej sierści z mieszkania i ubrań.

Zmiana sierści: Dlaczego kot traci włosy?

Większość opiekunów kotów mogłaby napisać o tym książkę: Na czarnych materiałowych spodniach, na kanapie – sierść kotów znajduje się dosłownie wszędzie, a zwłaszcza w ulubionym miejscu kota, gdzie z biegiem czasu może powstać prawdziwa warstwa filcu.

Utrata włosów u kota jest nieunikniona

To, że kot traci sierść jest zupełnie normalne i nie jest powodem do obaw. Podobnie jak u ludzi, włosy u kotów z czasem obumierają i stają się luźne u nasady.

Szczyt linienia w okresie zmiany sierści

Najbardziej intensywna utrata włosów ma miejsce dwa razy w roku podczas zmiany sierści. Szczególnie wiosną, kiedy kot zmienia sierść z zimowej na letnią, traci jej bardzo dużo.

Na szczęście opiekunowie kotów w swojej odwiecznej walce mają do dyspozycji sprawdzone metody i środki zaradcze:

Regularna pielęgnacja sierści rozwiązuje problem u podstawy

Każdy, kto kiedykolwiek został polizany przez kota wie, że: Język kota jest szorstki! Spowodowane jest to porastającymi go brodawkami, małymi szczecinkami, które działają jak wbudowany grzebień, służący do samodzielnego usuwania luźnych włosów.

Jednak przy intensywnej wymianie okrywy to nie wystarcza. W naturze, koty wędrowałyby przez krzaki i krzewy, wycierając się o ich gałęzie, tym samym usuwając część owłosienia.

W przypadku kotów domowych, to zadanie spada na ich opiekunów. Dlatego powinnyśmy regularnie usuwać luźną kocią sierść za pomocą szczotki. W ten sposób wyświadczymy kotu przysługę, a w mieszkaniu będzie krążyło mniej kocich włosów.

Przeczytaj także: Jak prawidłowo pielęgnować sierść kota?

Usuwanie kociej sierści: Mieszkanie i meble

Nawet przy najdokładniejszej pielęgnacji nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania sierści z otoczenia kota. Co możemy zatem zrobić, gdy nie widzimy już kanapy przez zgromadzoną na nią sierść albo gdy kot wybrał sobie nasze dżinsy na legowisko?

Producenci opracowali pomocne narzędzia do usuwania sierści zwierząt z mebli i ubrań: Odkurzacz, gumowe szczotki i rolki są niezawodnym wsparciem w usuwaniu kociej sierści z mebli wypoczynkowych i innych tekstyliów.

Konsekwencja

Ważne jest, aby od początku być konsekwentnym i regularnie pozbywać się sierści, zwłaszcza w miejscach, gdzie kot najczęściej się wyleguje – w przeciwnym razie szybko porośnie je dywanik utkany z kocich włosów.

Strefy zabronione

Kot nie musi organizować sobie legowiska wszędzie, gdzie tylko ma ochotę. Zorganizujmy mu przytulne miejsca do odpoczynku w koszu lub na drapaku i określmy obszary, do których nie będzie miał wstępu. Przy odrobinie konsekwencji uda nam się ustrzec kanapę czy łóżko przed inwazją sierści.

Wydajny odkurzacz

Dobrym wsparciem dla opiekunów kotów jest również odkurzacz. Podczas zakupów, wybierzmy mocny model posiadający szczotki odpowiednie do mebli tapicerowanych i dywanów. Po skończonym odkurzaniu włosy zostają w worku i wraz z nim są wyrzucane do śmieci.

Specjalne narzędzia do trudno dostępnych miejsc

Dobrym rozwiązaniem są również rolki z klejem, zbierające włosy bez większego nacisku mechanicznego.

Mają jednak swoje wady: Ich działanie może okazać się zbyt słabe w przypadku sztywnych, ostrych włosów okrywowych. Poza tym, rolki z kłaczkami produkują sporo odpadów, ponieważ paski z przyklejoną sierścią trzeba za każdym razem wyrzucać.

Kolejnym dobrym pomysłem są szczotki do tapicerki z gumowym włosiem lub specjalne gąbki, które zbierają luźne włosy.

Usuwanie kociej sierści za pomocą rolki do ubrań © Vahit / stock.adobe.com
Rolki są świetnym narzędziem do usuwania kociej sierści z mebli.

Usuwanie kociej sierści: Spodnie, swetry i kurtki

To, czy ubrania opiekuna kota muszą być na co dzień zupełnie wolne od kociej sierści jest indywidualną decyzją. Niektórym przeszkadzają pojawiające się okazjonalnie na ubraniach włosy, innym nie.

Są jednak sytuacje, w których ozdobione kocią sierścią ubranie nie wchodzi w rachubę – na przykład, jeśli okazja wymaga od nas założenia czarnego garnituru czy „małej czarnej”.

Wskazówka nr 1: Suszenie

Jeśli nasz kot wylegiwał się na naszym ubraniu i zostawił na nim sporą kępkę włosów, w pierwszej kolejności spróbujmy ją usunąć za pomocą suszarki do włosów, kierując na nią powietrze mocnym strumieniem.

Po suszeniu pozostaną na nim jedynie pojedyncze uporczywe włoski. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco czasu.

Wskazówka nr 2: Szczotki do ubrań

Najlepiej wybrać szczotki dostępne w specjalistycznych sklepach. Dzięki nim usuwanie kociej sierści jest niezwykle efektywne i można ich używać przez wiele lat.

Szczotki do ubrań wykorzystują ładunki elektrostatyczne, aby pozbyć się sierści w możliwie najdelikatniejszy sposób, nie uszkadzając struktury materiału. Po czyszczeniu można po prostu zebrać sierść zwierząt i wyrzucić do kosza.

Wskazówka nr 3: Gumowe rękawiczki

Za niewielką kwotę możemy kupić w każdym supermarkecie solidne gumowe rękawice do mycia naczyń. Jeśli nasz kot gubi bardzo dużo sierści, będą one świetną pomocą.

Rękawice do zmywania są lepkie, zatem przejeżdżając nimi po tkaninie, bez problemu wyciągniemy znajdujące się w niej włosy. Do tego dochodzi jeszcze efekt statyczny w wyniku wyładowania elektrycznego, dzięki któremu pozbędziemy się większości włosów z naszych ubrań, ponieważ automatycznie przykleją się do rękawicy. Ewentualne pozostałe włosy możemy usunąć szczotką.

Podsumowanie: W przypadku inwazji kociej sierści nie rozpaczaczajmy, a działajmy!

Wszechobecne włosy mogą być irytujące, ale nie jesteśmy wobec nich bezbronni i jest kilka rzeczy, które możemy w tym zakresie zrobić: Pielęgnowanie i wyczesywanie sierści kota, regularnie sprzątanie mieszkania i okazjonalne szczotkowanie ubrań są kluczem do zachowania stosunkowo wolnego od kłaczków domu.


Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?