Temperatura ciała kota: Ile wynosi normalnie?
© EdNurg / stock.adobe.com
Temperatura ciała kota jest ważnym wskaźnikiem jego zdrowia. Ile wynosi temperatura u zdrowego kota? W którym momencie mówi się o gorączce, a kiedy o hipotermii? Tutaj poznasz najważniejsze wartości i objawy.
Spis treści
Normalna temperatura ciała kota:
Termin „temperatura ciała” odnosi się do wewnętrznej temperatury ciała kota. Chodzi zatem o temperaturę narządów wewnętrznych.
Jaka jest normalna temperatura ciała kota? Normalna temperatura ciała dorosłego kota wynosi od 38,0 do 39,3 stopni Celsjusza. Niektórzy eksperci wymieniają również 39,0 lub 39,2 stopnia jako górną granicę.
U kociąt temperatura ciała może być nawet nieco wyższa: Mają one temperaturę ciała pomiędzy 38,0 stopni a 39,5 stopni Celsjusza.
Przy jakiej temperaturze ciała kot ma gorączkę?
Jeśli temperatura ciała kota przekracza 39,3 stopnia Celsjusza, nazywamy ten stan gorączką.
Wartość 41 stopni i więcej nazywana jest wysoką gorączką. Od 41,6 stopnia gorączka zaczyna zagrażać życiu. Temperatura ciała powyżej 43 stopni Celsjusza jest dla kotów śmiertelna.
Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem choroby. Pomaga organizmowi zwalczyć czynniki zakaźne.
Jeśli kot ma gorączkę, może to być spowodowane zakażeniem bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami. Zapalenie niektórych narządów, choroby autoimmunologiczne, nowotwory lub zatrucia mogą być również związane z gorączką.
Dlatego podwyższona temperatura ciała powinna być zawsze wyjaśniona przez weterynarza.
Temperatura ciała kota: Najważniejsze wartości
Temperatura ciała kota | Stopnie Celsjusza |
Zbyt niska temperatura | < 38 |
Temperatura normalna | 38–39,3 |
Gorączka | 39,3–41 |
Bardzo wysoka gorączka | > 41 |
Gorączka zagrażająca życiu | > 41,6 |
Gorączka śmiertelna | > 43 |
Objawy gorączki
Jak rozpoznać, że Twój futrzak ma gorączkę? Istnieje kilka oznak, że kot może mieć podwyższoną temperaturę ciała:
- zmniejszony apetyt
- wzmożone picie
- bezczynność i apatia
- suchy, czasem gorący nos
- drżenie lub dyszenie
Jednak absolutną pewność możesz mieć tylko wtedy, gdy mierzysz temperaturę termometrem klinicznym.
Nie należy mylić: Gorączka a hipertermia
Gorączki nie należy mylić z hipertermią. Ponieważ hipertermia to przegrzanie organizmu, na przykład w wyniku nadmiernie ciepłego środowiska. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do udaru cieplnego u kota. Typowy przypadek: W lecie zwierzę zostało pozostawione na długo w zamkniętym samochodzie.
Stres może również powodować wzrost temperatury ciała kota.
Mierzenie temperatury u kota
Jak najlepiej zmierzyć temperaturę ciała kota? W tym celu należy włożyć termometr kliniczny do odbytu kota. Najlepiej robi się to w dwie osoby: Jedna trzyma kota, druga mierzy temperaturę. Odrobina wazeliny ułatwia sprawę.
Należy być bardzo ostrożnym podczas mierzenia temperatury, aby przypadkowo nie uszkodzić jelit zwierzęcia. Jeśli Twój kot za bardzo się wierci, dla pewności należy pozostawić pomiar temperatury weterynarzowi.
Niestety termometry douszne dla ludzi nie nadają się dla kotów, gdyż nie dają wiarygodnych wyników.
Wskazówka: Zaopatrz się w termometr dla zwierząt domowych z wyginaną końcówką, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń.
Hipotermia u kotów
Hipotermia (zbyt niska temperatura) występuje, gdy temperatura ciała kota spada poniżej normy. U kotów hipotermia występuje, gdy temperatura ciała spada poniżej 38 stopni Celsjusza.
Szczególnie małe i krótkowłose rasy kotów często nie radzą sobie dobrze z zimowym chłodem. Jeśli kot był przez długi czas wystawiony na działanie mrozu lub zimnego wiatru, może to doprowadzić do hipotermii. Niebezpieczne jest również połączenie mokrej sierści i chłodu.
Objawy hipotermii
Następujące objawy mogą wskazywać na zbyt niską temperaturę ciała:
- kot drży
- jego nogi i łapy są zimne
- wykazuje objawy wstrząsu (szybki puls, płytki oddech, bladość błon śluzowych)
Jeśli podejrzewasz, że u Twojego kota doszło do hipotermii, możesz również zmierzyć temperaturę termometrem klinicznym.
Pierwsza pomoc w przypadku hipotermii
Gdy tylko u Twojego kota pojawią się objawy hipotermii, jak najszybciej zabierz go w ciepłe miejsce. Jeśli Twój kot jest mokry, najpierw go dokładnie wysusz.
Następnie zawiń swoje marznące zwierzę w ciepły koc i ogrzej go dodatkowo termoforem. Pilnuj, aby termofor nie był zbyt gorący – dla bezpieczeństwa owiń go w ręcznik.
Ważne: Rozgrzewaj kota powoli. Zabierz go do weterynarza tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli kot wykazuje objawy wstrząsu, należy udzielić mu pierwszej pomocy i natychmiast skontaktować się z weterynarzem lub najbliższą kliniką weterynaryjną.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?