Świerzb uszny u kota
© Olga / stock.adobe.com
Twój kot często drapie się po uszach i potrząsa głową? Przyczyną mogą być roztocza uszne. Ten szczególny rodzaj świerzbowca powoduje między innymi bardzo silny świąd. Wszystkiego, co należy wiedzieć o świerzbie usznym u kota dowiesz się w poniższym artykule.
Spis treści
- Czy świerzb uszny jest niebezpieczny dla kota?
- Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?
- Diagnoza: Jak wykrywamy świerzbowca usznego u kotów?
- Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia świerzbu usznego u kota?
- Przyczyny: Co powoduje świerzb uszny u kotów?
- Profilatyka: Jak zapobiegać świerzbowi usznemu u kotów?
Czy świerzb uszny jest niebezpieczny dla kota?
Świerzb uszny z reguły nie stanowi zagrożenia dla życia kota. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach stan zapalny może rozprzestrzenić się z ucha zewnętrznego do ucha środkowego lub wewnętrznego.
Niemniej, świerzbowce uszne powodują niemal nieznośny świąd, dlatego szybkie i skuteczne leczenie jest niezbędne.
Objawy: Jakie są najczęstsze objawy choroby?
Świerzbowiec uszny u kotów odpowiedzialny jest za zapalenie ucha zewnętrznego (otitis externa parasitaria) i w zależności od nasilenia inwazji może wywoływać następujące objawy:
- świąd (wzmożone drapanie i potrząsanie głową)
- ciemny, przypominający fusy od kawy nalot w uszach (składający się z krwi, wydzieliny usznej, wydzieliny komórkowej i odchodów świerzbowca)
- łupież
- zaczerwienie skóry, wypadanie sierści, wykwity
- strupy
- wtórne infekcje bakteryjne w uszach
- w rzadkich przypadkach: zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego (otitis media/interna), a nawet zapalenie mózgu (encephalitis)
Jednak nie każdy kot przejawia wszystkie wspomniane objawy. W niektórych przypadkach typowy nalot na uszach jest jedynym objawem dolegliwości.
Diagnoza: Jak wykrywamy świerzbowca usznego u kotów?
Ponieważ pajęczaki te trudno zauważyć gołym okiem, diagnozę musi potwierdzić lekarz weterynarii, który podczas wywiadu z opiekunem i badania ogólnego kota będzie chciał uzyskać wszystkie, niezbędne na tym etapie, informacje.
Następnie przeprowadzi on bardziej szczegółowe badanie za pomocą otoskopu. Jest to podstawowe urządzenie medyczne wykorzystywane w laryngologii. Ma kształt lejka i dzięki wbudowanej lampce i szkłu powiększającemu umożliwia dokładnie zbadanie wnętrza ucha.
Świerzbowce będzie można zauważyć jako małe, poruszające się punkciki. Jeśli w przewodzie słuchowym znajduje się ciemna, woskowa wydzielina, lekarz weterynarii pobierze wymaz, a następnie obejrzy go pod mikroskopem. Roztocza będą wówczas bardzo dobrze widoczne.
Leczenie: Jakie metody leczenia są dostępne?
Leczenie świerzbu usznego u kotów obejmuje środki farmakologiczne i wspomagające. Aby pozbyć się roztoczy w każdym stadium, leczenie powinno trwać co najmniej trzy tygodnie. Ponadto, wszystkie pozostałe koty w gospodarstwie domowym, nawet jeśli nie mają żadnych objawów, również należy leczyć, aby zwierzęta nie zarażały się nawzajem.
Leczenie farmakologiczne
W zależności od nasilenia inwazji, lekarz weterynarii przepisze kotu różne leki lub ich kombinacje, takie jak:
- preparaty przeciwpasożytnicze
- maści przeciwzapalne
- krople do uszu z antybiotykiem w przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych
Aby leki mogły jak najlepiej zadziałać, przed ich zastosowaniem zaleca się delikatne wyczyszczenie małżowiny usznej wilgotnym ręcznikiem papierowym lub jej przepłukanie w celu usunięcia strupów.
Środki wspomagające
W powrocie do zdrowia kota znaczenie mają również środki higieniczne, za których wdrożenie odpowiedzialny jest jego opiekun. Należy więc dokładnie czyścić i dezynfekować zanieczyszczone powierzchnie, koce i przedmioty (np. szczotki).
Dodatkowo, w trakcie leczenia trzeba regularnie czyścić i pielęgnować uszy kota z częstotliwością i z użyciem środków ustalonych z lekarzem weterynarii.
W przypadku niektórych metod leczenia, ważne jest, aby uszy nie były czyszczone w przerwach między terapiami.
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia świerzbu usznego u kota?
W większości przypadków inwazję roztoczy usznych można wyleczyć bez większych komplikacji, pod warunkiem, że terapia będzie trwała nieprzerwanie przez co najmniej trzy tygodnie. Tylko w ten sposób zyskamy względną pewność, że pasożyty nie wrócą. Świąd natomiast znika z reguły już po kilku dniach.
Przyczyny: Co powoduje świerzb uszny u kotów?
Za dolegliwość odpowiedzialny jest świerzbowiec uszny (otodectes cynotis). Jest to pajęczak z grupy roztoczy o wielkości około pół milimetra, który przywiera do skóry w przewodzie słuchowym kota za pomocą długich odnóży. Żywi się komórkami skóry i wydzielinami komórkowymi.
Samice składają niewielkie jaja na powierzchni skóry przewodu słuchowego, z których po kilku dniach wylęgają się larwy. Do postaci dorosłej prowadzą następnie dwa stadia larwalne (protonimfa i trytonimfa).
Profilatyka: Jak zapobiegać świerzbowi usznemu u kotów?
Ponieważ świerzbowiec przenosi się głównie poprzez bliski kontakt z zainfekowanymi kotami, najskuteczniejsza profilaktyka to ta z zastosowaniem obroży lub preparatów typu spot-on. Poza tym, niezbędne jest regularne czyszczenie produktów do pielęgnacji i legowisk.
Ponadto, ciężarne kotki powinny być badane pod kątem obecności tych pasożytów. Ze względu na bliski kontakt z kociętami, maluchy szybko mogą się nimi zarazić. Dlatego świerzb uszny jest tak powszechny właśnie u młodych kotów.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?