Świerzb u kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Drapiący się kot

Świąd może być objawem świerzbu u kota.

Świerzb u kota to zakaźna choroba skóry wywoływana przez różne rodzaje świerzbowca, który drąży tunele w naskórku, wywołując poważne zmiany skórne. Więcej informacji na temat objawów i przyczyn obecności tego pasożyta oraz sposobów na pozbycie się go znajdziesz poniżej.

Czy świerzb u kota jest niebezpieczny?

Świerzb u kota to choroba skóry powodowana przez różne roztocza, której towarzyszy silny świąd. Nieleczony może prowadzić do poważnych stanów zapalnych i innych komplikacji zdrowotnych.

Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Ogólne informacje na temat roztoczy u kotów znajdziesz w naszym magazynie.

Które koty są szczególnie narażone na zachorowanie?

W zasadzie świerzbowiec może zaatakować każdego kota, ale infekcje wywołuje jedynie u kotów, których układ odpornościowy jest już osłabiony przez inne czynniki (np. chorobę podstawową, niedożywienie), w związku z czym szczególnie zagrożone są bezpańskie lub chore zwierzęta.

Czy świerzb może przenieść się z kota na człowieka?

Świerzb jest chorobą odzwierzęcą, stąd też w wyniku kontaktu z zarażonym kotem ludzie mogą się nim zarazić. Również u człowieka skutkiem inwazji roztoczy może być podrażnienie skóry, chociaż z reguły nie wymaga on leczenia.

Objawy: Jak wygląda świerzb u kota?

Objawy świerzbu u kota zależą przede wszystkim od gatunku roztocza, który wywołał dolegliwość. Do typowych objawów zaliczamy:

Jeśli w wyniku ciągłego drapania bakterie dostaną się do powstałej rany, mogą rozwinąć się wtórne infekcje bakteryjne, pogarszające obraz kliniczny choroby.

Które obszary ciała świerzb atakuje najczęściej?

To, która część ciała zostanie dotknięta chorobą zależy od rodzaju roztoczy, które mogą infekować uszy, głowę, brzuch oraz boki ciała.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Gdy tylko zauważymy objawy inwazji pasożytów, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jest to ważne nie tylko ze względu na zdrowie naszego kota, ale również nasze i naszej rodziny.

Leczenie: Jak leczymy świerzb u kota?

Długoterminowe leczenie świerzbu u kota wymaga zastosowania różnych środków, do których należą nie tylko leki, ale również środki higieny:

Jakie leki są skuteczne w leczeniu świerzbu?

Aby na dobre pozbyć się roztoczy u kota, konieczne jest leczenie wszystkich zwierząt żyjących pod jednym dachem. Do dyspozycji mamy preparaty w różnych postaciach (np. typu spot-on, maści, krople, tabletki).

Konieczne może być również podanie kotu antybiotyków w celu zwalczenia wtórnych infekcji bakteryjnych.

Czy świerzb u kota można leczyć domowymi sposobami?

Istnieją doniesienia na temat domowych sposobów łagodzenia objawu świerzbu u psa, na przykład za pomocą oleju kokosowego.

Należy jednak pamiętać, że nie mają one udowodnionego działania leczniczego. W najgorszym wypadku samoleczenie z ich wykorzystaniem może nawet prowadzić do pogorszenia się objawów, dlatego w każdym przypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jak można usunąć roztocza z otoczenia?

Aby uniknąć ponownej infekcji po zakończonym leczeniu, bardzo ważne jest usunięcie roztoczy z całego otoczenia kota (o ile to możliwe).

W tym celu należy wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza wszystkie tekstylia, z którymi zwierzak miał kontakt, dokładnie odkurzyć dywany i meble tapicerowane oraz zdezynfekować powierzchnie środkami czyszczącymi wykazującymi działanie zwalczające roztocza.

Przyczyny: Jakie są przyczyny świerzbu u kota?

Istnieją różne rodzaje roztoczy, które mogą wywoływać świerzb u kotów:

Świerzbowiec uszny

Często występującym roztoczem u kotów jest świerzbowiec uszny. Więcej informacji na temat tego rodzaju roztoczy i sposobów ich zwalczania znajdziesz w artykule świerzb uszny u kota.

Świerzbowiec z rodzaju Sarcoptes

Świerzbowiec ten jest powszechny zwłaszcza wśród dzikich zwierząt, a szczególnie upodobał sobie lisy. Bezpańskie czy wychodzące koty przebywające na polach lub w lasach mogą więc zarazić się tym rodzajem świerzbowca. U zdrowych mruczków należy on raczej do rzadkości.

Świerzbowiec z rodzaju Notoedres

Pasożyt ten drąży kanaliki w naskórku kota, wywołując ciężką reakcję alergiczną. Inwazja rozpoczyna się zwykle na głowie (uszach, pysku i szyi) i rozprzestrzenia się na inne części ciała – w takim przypadku mówimy o uogólnionej postaci świerzbu.

Jak koty zarażają się świerzbem?

Zakażenie może nastąpić w dwojaki sposób:

  • Bezpośredni kontakt: Jeśli nasz kot miał bezpośredni kontakt z zainfekowanym kotem lub innym zwierzęciem, świerzbowce mogą się na niego przenieść.
  • Pośredni kontakt ze skażonymi przedmiotami: Roztocza mogą znajdować się w otoczeniu kota (np. na dywanie, ubraniach czy szczotkach). Jeśli kot będzie miał z nimi kontakt, może się zarazić.
Kocięta ocierające się pyszczkami © MNStudio / stock.adobe.com
Koty mogą zarazić się świerzbem poprzez kontakt z zainfekowanym zwierzęciem.

Rokowania: Czy świerzb jest uleczalny?

Rokowania w przypadku kota cierpiącego na świerzb zależą od wielu czynników. Oprócz obecności innych chorób podstawowych i stopnia inwazji roztoczy, ważną rolę odgrywa ich rodzaj.

Czy świerzb u kota może być śmiertelny?

Świerzbowiec z rodzaju Notoedres może wywoływać szczególnie ciężki przebieg dolegliwości. Niestety, nierzadko zdarza się, że w przypadku niepodjęcia leczenia, uogólniona postać świerzbu może prowadzić do śmierci zwierzęcia.

Profilaktyka: Jak zapobiec świerzbowi u kota?

Aby zapobiec inwazji roztoczy u naszego pupila, warto stosować specjalne preparaty chroniące przed pasożytami. Przyjmując obce koty pod swój dach, należy poddać je kwarantannie i poczekać na ujemny test na obecność pasożytów.

Ponieważ świerzb zagraża zazwyczaj jedynie kotom z osłabionym układem immunologicznym, istotne jest, aby regularnie kontrolować ich zdrowie u lekarza weterynarii i zapewnić im zbilansowaną, odpowiednią dla gatunku dietę.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?