Starość u kota: Objawy This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Koci senior w fotelu bujanym

Proces starzenia się kota objawia się na różne sposoby.

Martwisz się, że Twój koci senior nie reaguje na swoje imię? A może dziwisz się, dlaczego Twój podopieczny nie może znaleźć swojej miski z jedzeniem? Wyjaśniamy, jak rozpoznać wczesne objawy starości u kota i jak pomóc mu przejść przez ten trudny okres.

Jak długo żyją koty?

Koty żyją średnio około 15 lat, co oznacza, że niektóre z nich mogą żyć nawet kilka lat dłużej.

Jednak to, do jakiego wieku kot dożyje zależy od jego genów, trybu życia i oczywiście od tego, jak bardzo dokuczliwa jest dla niego starość. Im zdrowszy kot, tym większe prawdopodobieństwo, że objawy procesu starzenia wystąpią później i będą mniej dotkliwe. Długość życia zwierząt skraca także niedożywienie lub niewłaściwe żywienie oraz choroby podstawowe, na które cierpią.

Warto wiedzieć: Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszy dotychczas kot o imieniu „Creme Puff” dożył imponującego wieku 38 lat, co jest oczywiście absolutną rzadkością.

Typowe objawy starości u kota

Kocich seniorów poznamy po typowych oznakach starzenia się, które zaobserwujemy u zwierząt w wieku około siedmiu lat. Dzielimy je na objawy zewnętrzne oraz zmiany w zachowaniu:

Zmiany zewnętrzne

Częstym przejawem starości u kota są białoszare przebarwienia sierści, zwłaszcza w okolicy głowy. W zaawansowanym wieku sierść w ogóle staje się bardziej matowa i traci połysk.

Ponadto często sprawia wrażenie sfilcowanej, ponieważ ze względu na wiek koty nie są w stanie zapewnić jej wystarczającej pielęgnacji.

Poza tym można zaobserwować utratę masy mięśniowej i związaną z tym niestabilność postawy. Na wygląd kota mogą mieć negatywny wpływ również choroby występujące w podeszłym wieku (np. choroba zwyrodnieniowa stawów).

Zmiany behawioralne

Zmiany w zachowaniu starzejących się kotów są zupełnie naturalne. Nie są one uwarunkowane chorobami i są po prostu integralną częścią procesu starzenia:

  • dezorientacja w wyniku utraty wzroku i słuchu
  • nagłe oddawanie moczu w mieszkaniu
  • większe zmęczenie
  • utrata pamięci
  • mniejszy apetyt i pragnienie
Starszy kot © Mahlebashieva / stock.adobe.com
Starość u kota objawia się nie tylko zewnętrznie. Istnieją też pewne rodzaje zachowań, które świadczą o postępującej starości.

Czy można zapobiec starzeniu się kota?

Starzenie się kota uwarunkowane jest wpływami środowiska oraz wiekiem uwarunkowanym genetycznie. Podczas gdy na czynnik dziedziczny można wpłynąć poprzez selektywną hodowlę, długość życia kota można zwiększyć, dbając o jego zdrowy tryb życia i tym samym nieco opóźnić proces starzenia.

Właściwe żywienie

Koty są mięsożercami, w związku z czym ich dieta musi być bogata w białko. Ponadto konieczna jest suplementacja witaminy A i tauryny, których organizm kota nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Składniki odżywcze, których nie może zabraknąć w zdrowej diecie to także arginina i kwas arachidonowy.

Odpowiednia dawka ruchu

Ruch jest niezbędny dla zdrowego życia kota – nauka wie o tym od dawna. Nie musi to oznaczać uprawiania sportu wyczynowego, na ogół wystarczy mu możliwość swobodnego wędrowania po okolicy. Jeśli natomiast Twój kot nie przejawia dużej chęci do aktywności, możesz spróbować go do niej zachęcić za pomocą zabawek lub konstruując dla niego mini tor przeszkód. W ten sposób można zapobiec przedwczesnej starości u kota.

Regularne wizyty u lekarza weterynarii

Wiele kotów seniorów cierpi na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, problemy z nerkami czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Dlatego, aby móc wcześnie wykryć ich pierwsze objawy i wdrożyć odpowiednie leczenie niezbędne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, który ulży Twojemu kociemu seniorowi w cierpieniu, na przykład podając mu środki przeciwbólowe.

Wyeliminowanie stresu

W przeciwieństwie do dorosłych kotów, starsze koty mają słabszy układ odpornościowy. Jeśli dodatkowo będzie osłabiony przez stres, staną się bardziej podatne na infekcje i inne choroby i w ten sposób proces starzenia może postępować u nich szybciej.

Zadbaj więc o pozbawione czynników stresogennych otoczenie, unikaj nowych zwierząt czy hucznych uroczystości w domu. Jeśli jest to niemożliwe, warto zastosować środki łagodzące stres, na przykład w postaci feromonów.

Ćwiczenia umysłowe

Pogarszanie się pamięci kota postępujące wraz z wiekiem jest normalnym procesem. Można go jednak nieco spowolnić, proponując mu aktywności, które angażują go umysłowo. Pomogą w tym zabawy w ukrywanie jedzenia czy zabawki na inteligencję.

Co dzieje się w organizmie kota podczas starzenia się?

Każda żywa istota składa się z miliardów komórek, które w zależności od rodzaju pełnią określone funkcje. Dzieląc się, mnożą się i zastępują obumarłe komórki.

W młodym organizmie są jeszcze bardzo żywotne, ale wraz z wiekiem stopniowo tracą swoje funkcje i witalność. To właśnie wówczas zaczyna się starość u kota.

W wyniku tego procesu niektóre narządy również tracą swoją funkcjonalność – mówimy tu przede wszystkim o nerkach, wątrobie i mózgu. Ich słabnące działanie, objawiające się gorszym słuchem czy zwiększoną częstotliwością oddawania moczu świadczą więc o starzeniu się kota.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?