Roztocza u kotów
© fotosmile777 / stock.adobe.com
Jeśli Twój kot często się drapie, na jego sierści pojawiają się łyse plamy lub na skórze widoczne są wypryski, przyczyną mogą być roztocza. Dowiedz się wszystkiego, co należy wiedzieć o roztoczach u kota.
Spis treści
Czym są roztocza?
Roztocza należą do tak zwanych ektopasożytów. Nie żyją więc w ciele swojego żywiciela, ale na jego powierzchni – w tym przypadku skórze.
Roztocza to małe pajęczaki, które są trudne lub niemożliwe do rozpoznania gołym okiem. Po znalezieniu gospodarza żywią się jego krwią i złuszczonym naskórkiem.
Nie tylko brzmi to nieprzyjemnie, ale również takie jest dla zwierzęcia. Ich inwazja powoduje świąd, wypadanie sierści, wypryski i strupy. Poza tym, pasożyty te są również potencjalnie zakaźne dla ludzi i innych zwierząt, szczególnie często występują u psów.
Jakie gatunki roztoczy występują u kotów?
Istnieje wiele gatunków tych pasożytów, które mogą zaatakować kota. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
Świerzbowiec uszny
U kotów najczęściej występuje świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis), którego inwazję nazywamy świerzbem usznym i który przenosi się zazwyczaj ze zwierzęcia na zwierzę.
Roztocza te zasiedlają uszy kota, gdzie przebijają skórę, aby dostać się do wydzielin ciała, którymi się żywią. Na ślinę pasożytów z kolei organizm kota reaguje stanem zapalnym.
Świerzbowiec uszny jest odpowiedzialny za około 20 procent wszystkich stanów zapalnych w obrębie ucha zewnętrznego.
Jego inwazja musi być leczona, w przeciwnym razie bowiem może rozprzestrzenić się na ucho środkowe i wewnętrzne.
Swędzik jesienny
Swędziki jesienne (Neotrombicula autumnalis) zazwyczaj pojawiają się późnym latem i jesienią, czasami także już czesnym latem, kiedy to z jaj wylęgają się larwy żyjące w ziemi.
Następnie migrują one w kierunku światła w górę źdźbeł trawy, gdzie czekają na swoich żywicieli, których potrzebują do dalszego rozwoju. Na ich atak narażone są prawie wyłącznie koty wychodzące.
Żywią się krwią kota i opuszczają go po zakończeniu cyklu rozwojowego.
Jakie objawy wskazują na obecność swędzika jesiennego?
- świąd i związane z nim drapanie,
- zaczerwienienie skóry i wypryski,
- pomarańczowe larwy roztoczy.
W przeciwieństwie do większość roztoczy u kotów, swędzika jesiennego można łatwo rozpoznać na wszystkich etapach rozwoju za sprawą jego jaskrawego koloru.
Cheyletiella
Cheyletiella bytują w sierści kota, gdzie samice składają jaja, z których w ciągu trzech tygodni rozwijają się dorosłe osobniki.
Transmisja odbywa się ze zwierzęcia na zwierzę. Roztocza te zazwyczaj atakują koty i psy. W większości przypadków ich inwazja nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale może prowadzić do podrażnień skóry.
Nużeńce
Nużeńce (Demodex cati) żyją w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych i potowych kota. Nie wywołują świądu ani żadnych innych objawów. Nie są również zaraźliwe.
Problemem stają się jedynie, gdy masowo się namnażają. W takim wypadku dochodzi do nużycy, która jednak u kotów zdarza się rzadko. Występuje tylko w połączeniu z innymi chorobami, które osłabiają układ odpornościowy zwierzęcia, takimi jak cukrzyca, białaczka (FeLV) czy wirus nabytego niedoboru immunologicznego kotów (FIV).
Świerzbowiec drążący
Świerzbowiec drążący rzadko występuje u kotów. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Drąży on tunele w wierzchniej warstwie naskórka kota, gdzie żywi się keratyną i płynem tkankowym, i gdzie samice składają jaja. Po trzech tygodniach z jaj wykluwają się nowe roztocza, które również żyją w systemie podskórnych tuneli.
Diagnoza: Jak wykrywamy roztocza u kotów?
Najpopularniejszą metodą diagnozowania roztoczy u kotów jest pobranie wymazu lub zeskrobin skóry. W tym celu lekarz weterynarii przykleja pasek samoprzylepny do podejrzanych miejsc lub zeskrobuje sierść i komórki skóry z górnych warstw naskórka za pomocą skalpela, a następnie ogląda go pod mikroskopem. Roztocza są wówczas bardzo dobrze widoczne.
W przypadku podejrzenia obecności świerzbowca usznego pobiera się próbkę z przewodu słuchowego i również bada się ją pod mikroskopem lub wysyła do laboratorium.
Leczenie: Jakie metody są dostępne?
Aby zwalczyć roztocza u kotów, należy przeprowadzić kilkuetapowe leczenie, która zazwyczaj obejmuje:
- specjalne lekarstwa przeciw roztoczom (akarycydy)
- leczenie wszystkich zwierząt z kontaktu
- sprzątanie otoczenia (pomieszczeń, miejsc karmienia, legowisk itp.)
- antybiotyki i leki przeciwalergiczne (w przypadku wtórnych infekcji bakteryjnych i silnego świądu)
Leczenie powinno się oczywiście zawsze odbywać w porozumieniu i według zaleceń lekarza weterynarii.
Zapobieganie: Jak zapobiegać roztoczom u kotów?
Występowaniu tych pasożytów można zapobiegać, podejmując określone działania, z których najważniejsza jest regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza. Mogą to być obroże, preparaty miejscowe lub w postaci tabletek.
Bardzo ważna jest również higiena. Należy regularnie czyścić legowiska, miski na karmę i wodę, zabawki oraz produkty do pielęgnacji kota.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?