Olejek z drzewa herbacianego dla kotów
© Volha / stock.adobe.com
Olejek z drzewa herbacianego przez wiele lat uważany był za cudowny środek. Ale uwaga: Olejek z drzewa herbacianego dla kotów może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do zatrucia.
Spis treści
Czy olejek z drzewa herbacianego dla kotów jest niebezpieczny?
Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, koty są bardzo wrażliwe na olejek z drzewa herbacianego. W zależności od dawki i składu, leczone olejkiem z drzewa herbacianego zwierzęta mogą ulec ciężkiemu zatruciu i w najgorszym przypadku nawet umrzeć.
Dlatego ostrzegamy: U kotów absolutnie nie należy stosować olejku z drzewa herbacianego!
Dlaczego olejek z drzewa herbacianego jest dla kotów trujący?
W naturze koty nigdy nie próbowałyby drzewka herbacianego, ponieważ zawiera ono silnie pachnące olejki eteryczne. Kiedy naniesiemy olejek na sierść kota, będzie on stopniowo rozprzestrzeniał się po całej jego skórze wraz z zawartymi w nim, trującymi dla kota substancjami (terpeny i fenole).
Problemem jest to, że koty ze względu na brak zdolności glukuronidacji (specyficzny szlak metaboliczny), przetwarzają olejki eteryczne bardzo wolno. Dlatego toksyczne substancje kumulują się w organizmie kota i przekraczając pewien próg, prowadzą do wystąpienia działań niepożądanych.
Nawet kilka kropli olejku może wystarczyć, by doprowadzić do zatrucia u kota.
Czy olejek z drzewa herbacianego jest niebezpieczny dla ludzi?
Chociaż ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u ludzi jest stosunkowo niewielkie, lekarze odradzają stosowanie go na uszkodzoną skórę. W przypadku wdychania zbyt dużej ilości zawartej w nim substancji czynnej, może dojść do podrażnienia błon śluzowych, a szczególnie niebezpieczne jest doustne spożycie olejku z drzewa herbacianego, ponieważ terpeny w wysokim stężeniu są toksyczne także dla ludzi.
Dlatego nauka opisuje coraz więcej przypadków zatruć bądź alergii u ludzi po jego spożyciu. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, ale także dorosłych, którzy spożyli do dziesięciu mililitrów nierozcieńczonego olejku.
Działania niepożądane: Jakie objawy może wywołać olejek z drzewa herbacianego u kotów?
Nie tylko w przypadku kotów, ale również ludzi, lekarze coraz częściej ostrzegają przed jego silnymi skutkami ubocznymi. Wdychany lub aplikowany na skórę, olejek z drzewa herbacianego może powodować następujące działania niepożądane:
- alergię i kontaktowe zapalenie skóry
- zatrucie (z dolegliwościami, takimi jak niezborność ruchowa, mdłości, wymioty lub biegunka)
Im większa dawka, tym większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Ponadto, szczególnie niebezpieczne jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego z niewiadomego źródła. Może on zawierać składniki w nieznanych ilościach, które można zupełnie nieświadomie szybciej przedawkować. Może się również zdarzyć, że będzie zawierał inne, nieoznaczone toksyny.
Olejek z drzewa herbacianego: Jak powstaje?
Olejek z drzewa herbacianego jest ekstraktem roślinnym otrzymywanym w wyniku destylacji parą wodną liści australijskiego drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia). Zawiera różne wysoce skutecznie farmakologicznie substancje czynne, takie jak cyneol, terpeny i kariofilen, mające działanie bakteriobójcze i wykrztuśne.
Jednak ze względu na to, że jest to substancja naturalna, jej skład może się znacznie różnić w zależności od produktu i partii.
Na jakie dolegliwości może pomóc olejek z drzewa herbacianego?
Główne zastosowanie olejku opiera się na jego antybakteryjnym i przeciwzapalnym działaniu. Dlatego ludzie często stosują go, aby poprawić wygląd skóry czy do inhalacji w przypadku kataru. Ma on pomagać w różnych dolegliwościach zdrowotnych, takich jak rany, choroby zakaźne czy bóle reumatyczne.
Olejek herbaciany dla kotów stosowany jest do zwalczania pasożytów oraz pcheł, dlatego niektórzy posiadacze kotów stosują zawierające go preparaty do pielęgnacja sierści swoich podopiecznych. Ponadto, olejek z drzewa herbacianego ma wspierać leczenie grzybicy skóry.
Zapobieganie: Jak uniknąć zatrucia olejkiem z drzewa herbacianego?
Zamiast olejku z drzewa herbacianego, w ochronie przeciwko pasożytami używaj tylko produktów zatwierdzonych do użytku dla zwierząt. Możesz poprosić swojego lekarza weterynarii o radę, jakie alternatywy będą dla Twojego kota najlepsze.
Jeśli używasz olejku z drzewa herbacianego jako kosmetyku, dokładnie zamknij zawierający go pojemnik i przechowuj go w zamykanej szafce. Pamiętaj również o tym, aby zanieczyszczone olejkiem przedmioty (np. chusteczki kosmetyczne) wyrzucać do szczelnego pojemnika, aby kot nie miał z nimi kontaktu.
Szczególnie ważne jest, aby po zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego umyć dokładnie ręce i nie stosować go bezpośrednio na sierść kota czy przedmioty, takie jak ręcznik.
Co robić, gdy kot miał kontakt z olejkiem z drzewa herbacianego?
Jednorazowa styczność z olejkiem nie musi od razu kotu zaszkodzić. Jeśli natomiast kot wykazuje objawy zatrucia, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Olejek, z którym zwierzę miało kontakt warto zabrać ze sobą na wizytę, aby pokazać go weterynarzowi.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Zatrucie u kota.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?