Odrobaczanie kociąt: Dlaczego jest tak ważne?
© Photocreo Bednarek / stock.adobe.com
Już krótko po urodzeniu na kocięta czyhają różne niebezpieczeństwa. Wśród nich są między innymi pasożyty, którymi maluchy mogą zarazić się za pośrednictwem mleka matki. W poniższym tekście wyjaśniamy, dlaczego, kiedy i jak często należy odrobaczać kocięta.
Spis treści
Czy już kocięta mogą mieć robaki?
Tak, jest to możliwe! Jeśli bowiem ich matka jest zainfekowana pasożytami, dostają się one do organizmu maluchów jeszcze przed narodzinami lub wraz z mlekiem podczas karmienia.
Odrobaczanie kociąt: Kiedy i jak często?
Ponieważ pasożyty mogą zaatakować również najmłodsze kotki, lekarze weterynarii zalecają, aby pierwsze odrobaczanie przeprowadzić już w ich drugim lub trzecim tygodniu życia.
Alternatywnie, można pobrać od nich próbki kału i zbadać pod kątem obecności pasożytów zamiast odrobaczać wszystkie z nich.
Jeśli okaże się, że kotka i jej młode będą potrzebowały kuracji odrobaczającej, lekarz weterynarii poda im odpowiedni lek i poinformuje Cię o dawce i sposobie jego podawania.
Regularne powtarzanie odrobaczania kociąt
Kurację odrobaczającą należy powtarzać co dwa tygodnie, tak długo jak będą karmione przez matkę. Wkrótce potem podrostki wprowadzą się do swoich nowych opiekunów, u których powinny otrzymać pierwsze szczepienia.
Podczas wizyty u lekarza weterynarii świeżo upieczeni rodzice kociąt powinny ustalić dalsze postępowanie dotyczące odrobaczania. Specjaliści najczęściej zalecają ponowne odrobaczanie w wieku czterech, sześciu, dziewięciu i dwunastu miesięcy. Na dalszym etapie częstotliwość kuracji zależy od warunków życia zwierzęcia.
Objawy inwazji pasożytów u kociąt
Już najmłodsze koty są świetne w ukrywaniu objawów choroby. Istnieją jednak pewne oznaki, które pozwalają przypuszczać, że zwierzęta zostały zaatakowane przez pasożyty. Należą do nich:
Jeśli w wymiocinach czy odchodach zwierząt widoczne są robaki, diagnoza jest oczywista. Niestety pasożyty wydalane są w całości jedynie w przypadku bardzo ciężkiej inwazji.
Jeśli więc u swojego podopiecznego zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, zleć badanie próbki jego kału. Robaki i ich jaja nie są wydalane w sposób ciągły, dlatego próbki należy pobierać przez trzy kolejne dni.
Odrobaczanie kociąt: Jak działa kuracja odrobaczająca?
Obecnie stosowane środki odrobaczające charakteryzują się szerokim spektrum działania. Oznacza to, że są skuteczne wobec wielu gatunków pasożytów. Ponadto, zabijają nie tylko dorosłe osobniki, ale również stadia larwalne i jaja.
Jednak takie środki nie zwalczają wszystkich gatunków robaków. Dlatego zawsze warto ustalić z lekarzem weterynarii z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Poza tym, nie należy podawać za każdym razem tego samego preparatu, aby pasożyty nie wykształciły na niego odporności.
Odrobaczanie można przeprowadzać na kilka różnych sposobów, podając kotu pasty, tabletki bądź preparaty miejscowe – na skórę między łopatkami, które zdają egzamin zwłaszcza w przypadku kociąt, które uparcie opierają się połknięciu tabletki.
Ważne: Wszystkie zwierzęta w gospodarstwie domowym należy odrobaczać w tym samym czasie, w przeciwnym razie bowiem będą się od siebie nawzajem zarażać. Podając lek, upewnij się, że jest on odpowiedni dla danego gatunku. Nie wszystkie preparaty przeznaczone dla psów mogą być również stosowane w przypadku kotów czy kociąt.
Cosma Nature Kitten dla kociąt 6 x 70 g
- Niewielkie kawałki: Idealne dla małych kocich pyszczków
- Odpowiednia również dla kotów wrażliwych.
- Bez sztucznych konserwantów, aromatów i barwników
Czy można zapobiec inwazji pasożytów u kociąt?
Również na to pytanie odpowiedź jest jednoznaczna: Wystąpieniu robaków nie można zapobiec. Nawet w przypadku kotów typowo domowych, które nie wychodzą na zewnątrz jest to trudne. Możemy bowiem zupełnie nieumyślnie wnieść je do domu na butach czy ubraniu.
Ponadto, środki odrobaczające dla kociąt nie działają niestety profilaktycznie, zwalczają jedynie te pasożyty, które już zaatakowały malucha. Jeśli następnego dnia nowy robak dostanie się do jego organizmu, cykl zacznie się od nowa.