Niewidomy kot: co trzeba mu zagwarantować?
© Evdoha / stock.adobe.com
Nie tylko z powodu chorób oczu może dojść do ślepoty u kota. Czasami zdarza się to również w wyniku naturalnego procesu starzenia się kota. Nie oznacza to jednak, że niedowidzący pupil nie może dalej cieszyć się życiem. Dowiedz się, jak możesz wspierać swojego niewidomego kota w codziennym życiu i jakie są dostępne opcje leczenia.
Spis treści
Objawy: Jak rozpoznać niewidomego kota?
Ogólnie rzecz biorąc, obraz kliniczny zależy od tego, co jest przyczyną ślepoty i jaki procent ostrości widzenia (wzroku) utracił Twój kot. Jednakże, najczęstsze objawy u niewidomych kotów obejmują następujące kwestie:
- Kot czasami wpada na przedmioty.
- Nie widzi stopni i potyka się.
- Boi się, gdy nagle słyszy głośne dźwięki.
- Nie jest już tak aktywny, jak wcześniej i prawie się nie wspina.
- Stoi zdezorientowany przed ścianami i nie może znaleźć drogi do wyjścia z pomieszczeń (dezorientacja).
- Kiedy go dotykasz, boi się, reaguje agresywnie lub wycofuje się szybko.
- Jedno oko lub oba są zmętniałe.
- Źrenice kota mogą być bardzo rozszerzone.
- Może mieć ropną, przejrzystą lub żółtą wydzielinę z oczu.
- Jeśli kot się zranił w oko lub występują na nim inne zmiany strukturalne, jedno oko może wyglądać na większe lub mniejsze od drugiego.
Przyczyny: Jakie są czynniki wywołujące ślepotę u kotów?
Z wiekiem, w sposób naturalny, soczewka oka staje się nieco mętniejsza. Ale dlaczego młodsze koty również ślepną? Dowiedz się o najczęstszych chorobach oczu u kotów, które mogą prowadzić do ślepoty:
Zaćma
Niektóre choroby powodują, że soczewka staje się mętna i nie pozwala światłu słonecznemu dotrzeć do tylnej części oka. U kotów zaćma może być wrodzona lub nabyta. To ostatnie zdarza się, na przykład, gdy kot zrani się w oko lub cierpi na zaburzenia metaboliczne. Jeśli kot ma cukrzycę (diabetes mellitus), stężenie cukru w jego krwi jest zwiększone i cukier odkłada się wewnątrz soczewki. Tównież to może spowodować ślepotę u kota.
Jaskra
Jeśli ciecz wodnista w oku nie może być dłużej odprowadzana, wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe. Skutkiem tego jest jaskra. W zaawansowanych stadiach ta choroba oczu jest bardzo bolesna dla kotów. Lekarze weterynarii dzielą jaskrę na pierwotną i wtórną:
Jaskra pierwotna
Jeśli kąt komory oka kota jest zbyt wąski od urodzenia lub jeśli więzadło skórne jest zniekształcone, zwierzę może zachorować na jaskrę.
Jaskra wtórna
Jaskra wtórna pojawia się, gdy inne schorzenia utrudniają odpływ cieczy wodnistej. Mogą to być stany zapalne oczu lub choroby zakaźne.
Odwarstwienie siatkówki
Siatkówka zawiera komórki, które przekształcają światło w bodźce zmysłowe. Jeśli siatkówka odłączy się, kot ślepnie. Najczęstszą przyczyną odwarstwienia siatkówki u kotów jest wysokie ciśnienie krwi.
Jest to często spotykane w przypadku uszkodzenia nerek (niewydolność nerek) lub kardiomiopatii przerostowej (HCM). Ta ostatnia powoduje, że mięsień sercowy ulega nieprawidłowemu pogrubieniu.
Leczenie: Jak leczy się niewidome koty?
W zależności od choroby będącej przyczyną ślepoty, istnieją różne podejścia do leczenia niewidomego kota.
Weterynarz okulista może być w stanie wyleczyć chirurgicznie zaćmę u kota. Jednak, aby operacja zaćmy była możliwa, kot musi spełnić kilka warunków. W tym celu należy poddać kota badaniu.
Jaskra z kolei wymaga stosowania kropli do oczu obniżających ciśnienie oraz terapii infuzyjnej – w jak najwcześniejszym stadium. Leki powinny również trwale obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe, aby zapobiec dalszym nieodwracalnym uszkodzeniom. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające, lekarz weterynarii może zalecić zabieg chirurgiczny.
Aby móc leczyć odwarstwienie siatkówki, lekarz weterynarii musi przede wszystkim obniżyć wysokie ciśnienie krwi u kota. W tym celu poleci podawać leki, które odciążają naczynia krwionośne i serce. Ponadto, pomoże wybrać specjalną karmę dla kota, aby chronić jego nerki w dłuższej perspektywie.
Życie codzienne z niewidomym kotem – wskazówki
Postępowanie z kotami niewidomymi różni się od postępowania z kotami zdrowymi. Ale dzięki kilku sztuczkom możesz ułatwić życie swojemu niewidomemu kotu:
-
Ustaw kilka misek dla swojego niewidomego kota
Jeśli to możliwe, w każdym pomieszczeniu umieść miskę z wodą i miskę z jedzeniem dla kota. W ten sposób Twój niewidomy kot może pić i jeść, kiedy zechce. Ponieważ niewidomemu kotu trudniej jest pozostawić miejsce z miską w czystości, możesz użyć podkładek pod miski.
-
Umożliw łatwy dostęp do koniecznych miejsc
Zwykle koty są dość zwinne i uwielbiają się wspinać. Aby jednak niewidomy kot nie zrobił sobie krzywdy, warto zapewnić mu łatwy dostęp do takich miejsc, jak kuweta czy nawet legowisko. Można to zrobić, budując czy stawiając gotowe małe rampy.
-
Zabezpiecz miejsca potencjalnych zagrożeń
Niektóre meble mogą mieć dość ostre krawędzie. Najlepiej obłożyć rogi specjalnymi nakładkami (zwykle używanymi do ochrony małych dzieci). Kratki lub barierki pomogą ochronić kota przed schodami lub innymi zagrożeniami.
-
Zapewnij odosobnione schronienie dla niewidomego kota
Koty niewidome są całkowicie zależne od słuchu, dotyku i węchu. Jeśli masz gości lub oglądasz głośno telewizję, zaoferuj kotu miejsce odosobnienia w każdym pomieszczeniu dostępnym dla niego.
-
Unikaj hałasów
Wchodząc do pomieszczenia, zawsze staraj się poinformować delikatnie o swojej obecności. Jest to ważne, ponieważ inaczej możesz wystraszyć kota. Jeśli planujesz organizację imprezy w domu z niewidomym kotem, w porozumieniu z lekarzem weterynarii możesz zastosować środki odstresowujące (np. feromony).
-
Zamykaj drzwi i okna
Niestety wciąż zdarza się, że koty (niewidome lub nie) wypadają przez uchylone okna. Jeśli Twój kot jest niewidomy, tym ważniejsze jest, aby wychodząc z pokoju zamykać okna i drzwi lub blokować je za pomocą siatek, krat lub uchylnej osłony okiennej.
-
Ogranicz swobodne wychodzenie kota
Jeśli Twój czworonóg stracił większość wzroku, może ulec wypadkowi lub zgubić się poza domem. Dlatego należy rozważyć (częściowe) zamknięcie kota w domu, aby go chronić.
Niemniej należy zapewnić niewidomemu kotu możliwości (np. ciche zabawki lub drapak), aby mógł się wyszaleć w domu. Jeśli nadal chcesz pozwalać mu wychodzić na zewnątrz, musisz mu towarzyszyć w dalszych spacerach lub zabierać ze sobą do ogrodu na określony czas.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?