Nieświeży oddech u kota: Przyczyny i leczenie

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
Ziewający kot

Twój kot ma nieświeży oddech? Może to mieć różne przyczyny.

Wyczuwasz nieprzyjemny zapach z pyska Twojego pupila? Powodów może być kilka. Często stoją za tym problemy z zębami lub dziąsłami, ale także choroby metaboliczne i dolegliwości w ramach innych narządów.

Bezpośrednio po posiłku delikatnie nieprzyjemny zapach można wyczuć u wszystkich kotów. Po pewnym czasie powinien on jednak zniknąć.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy nieświeży oddech towarzyszy kotu przez dłuższy czas. Wówczas należy koniecznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby znaleźć jego przyczynę.

Twój kot ma nieświeży oddech? Sprawdź jego zęby

Jeśli Twój pupil ma nieprzyjemny zapach z pyska, często stoją za tym problemy z uzębieniem lub dziąsłami.

Kamień nazębny jako przyczyna nieświeżego oddechu u kotów

Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu u kotów jest kamień nazębny – rozpoznawalny po brązowo-żółtym osadzie na powierzchni zębów.

Początkowo kamień nazębny wydaje się nieszkodliwy, ale twardy nalot na zębach może wiązać się z poważnym dyskomfortem.

Jak powstaje kamień nazębny?

Resztki jedzenia, które utknęły w zębach, ślina i bakterie powodują tworzenie się płytki nazębnej, która na początku jest miękka.

Jednak zawarte w ślinie zwierzęcia minerały stopniowo ją utwardzają, w wyniku czego powstaje twardy kamień nazębny, który z kolei może sprzyjać rozwojowi zapalenia dziąseł oraz uszkodzeniom samych zębów.

Aby zapobiec zapaleniu dziąseł, kamień nazębny u kota powinien być regularnie usuwany przez lekarza weterynarii. W tym celu kota należy poddać narkozie.

Warto wiedzieć: Jeśli kot nie ma trudności z jedzeniem, nie musi to oznaczać, że wszystko jest w porządku. Koty zazwyczaj jedzą pomimo dolegliwości bólowych, są bowiem prawdziwymi mistrzami w ich ukrywaniu.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł może również powodować nieświeży oddech u kota. Błona śluzowa na krawędzi zębów jest wówczas zaczerwieniona i opuchnięta. Może pojawić się także krwawienie dziąseł.

Oprócz kamienia nazębnego, przyczyny zapalenia dziąseł mogą obejmować:

  • urazy spowodowane ciałami obcymi takimi jak źdźbła trawy
  • stany zapalne przyzębia (paradontoza)
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe
  • nowotwory jamy ustnej
  • choroby narządowe (np. niewydolność nerek)

Leczenie zapalenia dziąseł

Podstawą leczenia jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości: Ciała obce, które utknęły w dziąsłach usuwane są chirurgicznie, a infekcje zwalczane za pomocą odpowiednich leków.

Ponadto, dolegliwości w jamie ustnej można uśmierzyć za pomocą środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz specjalnych płynów do płukania.

Więcej informacji na temat przyczyn i możliwości leczenia znajdziesz w artykule dotyczącym zapalenia dziąseł u kotów w magazynie zooplus.

Uszkodzone zęby

Ułamane czy złamane zęby, dziury czy ropnie również powodują nieświeży oddech u kota. Za uszkodzenia zębów często odpowiedzialna jest choroba zębów zwana FORL. Eksperci zakładają, że średnio co drugi kot jest nią dotknięty.

Czym jest FORL?

FORL to skrót od angielskiej nazwy feline odontoclastic resorptive lesions, czyli odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów. Mówiąc prościej, zęby ulegają odwapnieniu przez komórki własne organizmu odontoblasty i powolnemu rozpuszczaniu od wewnątrz.

FORL to podstępna choroba – zęby są atakowane od środka, a dziury zwykle nie są widoczne z zewnątrz, co nie oznacza, że kot nie odczuwa bólu.

Diagnoza i leczenie FORL

W niektórych przypadkach FORL towarzyszy zapalenie dziąseł. Pewną diagnozę można jednak uzyskać jedynie wykonując zdjęcie rentgenowskie w znieczuleniu ogólnym. Uwidocznione na nim chore zęby należy następnie usunąć.

Zapobieganie problemom stomatologicznym

Jeśli Twój podopieczny cierpi na FORL lub ma skłonność do kamienia nazębnego, regularne kontrole u lekarza weterynarii są absolutną koniecznością. Sami w domu też możemy wspierać zdrowie naszych pupili.

Jeśli nie mają nic przeciwko szczotkowaniu zębów, możemy sięgnąć po specjalną szczoteczkę do zębów dla kotów. Dobrą alternatywą są przysmaki dentystyczne oraz środki do pielęgnacji zębów, które można dodać do karmy.

Specjalna sucha karma opracowana, aby dbać o zdrowe uzębienie kotów dostępna jest w postaci dużych kawałków, których zwierzę nie może po prostu połknąć, a które musi starannie pogryźć i przeżuć. Dzięki temu ścierany jest osad nazębny i ograniczone zostaje tworzenie się kamienia nazębnego.

Kot podczas zabiegu usuwania kamienia nazębnego © Evgeniy Kalinovskiy / stock.adobe.com
Jeśli Twój kot ma skłonności do kamienia nazębnego, powinien regularnie odwiedzać lekarza weterynarii.

Przyczyny nieświeżego oddechu u kotów: Choroby metaboliczne i narządowe

Czasami przyczyna nieprzyjemnego zapachu z pyszczka u kota nie leży w jamie ustnej, ale w innych częściach ciała. Choroby metaboliczne oraz choroby układu pokarmowego, nerek czy wątroby również mogą powodować nieświeży oddech u kota.

Cukrzyca

Słodkawy zapach podobny do zapachu octu owocowego może być oznaką cukrzycy, która objawia się wzmożonym pragnieniem, zwiększoną potrzebą oddawania moczu czy znaczną utratą wagi.

Wątroba i przewód pokarmowy

Chorobom układu pokarmowego u kotów (na przykład inwazji pasożytów) często towarzyszy nieświeży oddech. To samo dotyczy chorób wątroby.

W szczególności u kotów, które przez dłuższy czas nie są prawidłowo żywione mogą rozwinąć się poważne problemy z wątrobą, w tym ostra stłuszczeniowa choroba wątroby, fachowo zwana lipidozą wątrobową.

Poważna choroba: Ostre stłuszczenie wątroby jest nagłym przypadkiem medycznym i wymaga natychmiastowego leczenia!

Przyczyną nieświeżego oddechu u kotów mogą być problemy z nerkami

Starsze koty częściej cierpią na niewydolność nerek, zwaną również przewlekłą chorobą nerek (PChN). Z obserwacji ekspertów wynika, że jest ona najczęstszą przyczyną śmierci kocich seniorów.

Chociaż niewydolność nerek jest nieuleczalna, za sprawą specjalnej diety i odpowiednich leków można złagodzić jej objawy.

Uwaga: Odpowiednia dietetyczna karma może wspierać naturalne funkcje obronne organizmu Twojego kota, ale nie wyleczy ani nie zapobiegnie powstaniu samej dolegliwości. Żywienie kota należy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. Karmy specjalnego przeznaczenia znajdziesz w sklepie internetowym zooplus.

Nie należy lekceważyć nieświeżego oddechu u kota

Nieświeży oddech u kota jest często lekceważony. W końcu koty nie myją zębów, zatem nieprzyjemny zapach z pyszczka wydaje się całkowicie naturalny.

Jednak nieświeży oddech jest zawsze sygnałem alarmowym, który wymaga konsultacji ze specjalistą Jeśli stoją za nim problemy z zębami lub dziąsłami, najprawdopodobniej oznacza to, że Twój podopieczny cierpi na silne dolegliwości bólowe.

Innym powodem może być cukrzyca lub choroby narządów wewnętrznych.

Może Cię również zainteresować


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?