Morfologia krwi u kotów: Zalecenia i procedura This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Pobranie krwi u kota

Morfologia krwi u kotów pomaga w diagnozowaniu wielu chorób.

Badanie krwi dostarcza istotnych wskazówek na temat stanu zdrowia kota. Poniżej zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje na temat morfologii krwi u kotów.

Kiedy warto wykonać morfologię krwi u kota?

Morfologia krwi jest rutynowym badaniem w medycynie weterynaryjnej. Pomaga postawić diagnozę lub monitorować postęp leczenia. W celu jego przeprowadzenia lekarz weterynarii pobiera próbkę krwi kota i analizuje ją pod kątem różnych parametrów, takich jak liczba komórek krwi czy wskaźniki kondycji narządów wewnętrznych.

Co można stwierdzić na podstawie morfologii krwi u kota?

Istnieją różne parametry krwi, które lekarz weterynarii może zbadać, aby zdiagnozować ewentualne stany zapalne oraz choroby. Badanie krwi znajduje zastosowanie na przykład w przypadku konieczności wykrycia lub wykluczenia schorzeń, takich jak:

Jak przeprowadza się badanie krwi u kotów?

Samo pobranie krwi trwa zaledwie kilka minut, pod warunkiem, że kot jest spokojny. Jeśli współpracuje z personelem weterynaryjnym, przebiega ono w następujących krokach:

  1. Lekarz weterynarii lub jego asystent przytrzymuje kota delikatnie, aby zminimalizować stres u zwierzęcia.
  2. Sierść w miejscu pobrania zostaje wygolona, a skóra zdezynfekowana.
  3. Następnie nakłuwana jest żyła cienką igłą z podłączoną strzykawką.
  4. Krew spływa do probówki.
  5. Po czym zakładany jest opatrunek uciskowy.

W zależności od wyposażenia kliniki, lekarz weterynarii może przeanalizować krew w gabinecie, a w przypadku bardziej szczegółowych parametrów, konieczne może być wysłanie krwi kota do specjalistycznego laboratorium.

Uwaga: Pobranie krwi z reguły nie powoduje u kota dyskomfortu ani bólu.

Z którego miejsca pobiera się krew u kota?

Najczęściej krew pobierana jest z łapy kota, ale możliwe jest również jej pobranie z szyi.

Pobranie krwi z żyły szyjnej
Najczęściej krew pobierana jest z łapy kota, ale możliwe jest również jej pobranie z szyi.

Na co należy zwrócić uwagę przed pobraniem krwi u kota?

Przed planowanym badaniem kot powinien pozostać na czczo przez osiem do dwunastu godzin poprzedzających pobranie. Spożywanie pokarmu może bowiem wpływać na pomiary fotometryczne podczas analizy krwi i prowadzić do zafałszowania wyników.

Interpretacja: Jakie parametry krwi u kotów są ważne i o czym świadczą?

Istnieje wiele parametrów krwi, które lekarz weterynarii może zbadać. Zasadniczo rozróżnia się badanie hematologiczne (analiza składników komórkowych krwi), badanie biochemiczne (analiza stężenia składników osocza) i badania ukierunkowane:

Badanie hematologiczne

W poniższej tabeli prezentujemy najważniejsze parametry analizowane w ramach badania hematologicznego i wyjaśniamy przyczynę ich spadku lub wzrostu:

ParametrPoniżej normyPowyżej normy
Bazofile (granulocyty zasadochłonne)Stres, infekcje, zaburzenia hormonalne, choroby szpiku kostnegoAlergia, infekcje, zaburzenia hormonalne
Eozynofile (granulocyty kwasochłonne)Stres, infekcje, zaburzenia hormonalne, choroby szpiku kostnegoAlergia, pasożyty
Neutrofile (granulocyty obojętnochłonne)Stres, infekcje, zaburzenia hormonalne, choroby szpiku kostnegoStany zapalne
Trombocyty (płytki krwi)Choroby autoimmunologiczne, infekcje, choroby szpiku kostnego, przyjmowane lekiStany zapalne, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory, leki
LimfocytyChemioterapia, stres, infekcje wirusoweInfekcje wirusowe
MonocytyChoroby autoimmunologiczne, infekcje, choroby szpiku kostnegoChoroby autoimmunologiczne, infekcje, nowotwory
Erytrocyty (czerwone krwinki)Przy jednoczesnym obniżonym stężeniu hematokrytu mamy do czynienia z niedokrwistością u kota (anemią)Odwodnienie, choroby serca
Hemoglobina (czerwony barwnik krwi)AnemiaWzrost liczby erytrocytów
Hematokryt (stosunek objętości krwinek czerwonych do całkowitej objętości krwi)Przy jednoczesnym obniżonym stężeniu erytrocytów mamy do czynienia z anemiąOdwodnienie, zaburzenia hormonalne, nowotwory

Badanie biochemiczne

Najważniejsze parametry analizowane w ramach badania biochemicznego i ich znaczenie:

ParametrPoniżej normyPowyżej normy
GlukozaPrzedawkowanie insuliny, choroby wątrobyCukrzyca
Profil nerkowy (mocznik i kreatynina)Choroby wątroby, niedobór białkaChoroby nerek
Profil wątrobowy (enzymy wątrobowe, takie jak ALT, AST, ALP)Uszkodzenie wątroby (rzadko)Uszkodzenie wątroby
Albumina i białko całkowiteUszkodzenie wątroby, choroby nerek, niedożywienieOdwodnienie
Bilirubina (produkt rozpadu czerwonego barwnika krwi)Uszkodzenie wątroby (rzadko)Choroby krwi, uszkodzenie wątroby i choroby dróg żółciowych
Elektrolity (np. chlorki, sód, potas)Różne chorobyOdwodnienie, różne choroby
Wapń i fosforZaburzenia metabolizmu wapnia i fosforanówChoroby nerek, zaburzenia metaboliczne

Badanie innych parametrów

Oprócz standardowych parametrów krwi, istnieje wiele innych, specyficznych parametrów, które są często badane u kotów. Do szczególnie istotnych zaliczamy:

  • kortyzol (w przypadku podejrzenia zespołu Cushinga)
  • test na FIV/FeLV
  • tyroksyna (T4) (w przypadku podejrzenia zaburzonej czynności tarczycy)

Czym różni się morfologia podstawowa od pełnej?

W ramach podstawowego badania krwi analizowane są najważniejsze parametry hematologiczne i biochemiczne, które zapewniają kompleksowy przegląd stanu zdrowia kota. Opisaliśmy je w powyższej tabeli.

Czym jest pełna morfologia krwi u kotów?

Pełna morfologia krwi u kotów obejmuje oprócz standardowych parametrów badanych w ramach morfologii podstawowej dodatkowe badania. Jej wykonanie jest szczególnie wskazane w przypadku podejrzenia konkretnych chorób (np. zespołu Cushinga), i wymagane do postawienia diagnozy.

Czym jest profil geriatryczny?

Profil geriatryczny morfologii krwi został opracowany specjalnie z myślą o starszych kotach, aby móc w porę wykryć ewentualne choroby związane z wiekiem. Oprócz badania standardowych parametrów, w jego ramach analizuje się ważne markery stanu zapalnego i wskaźniki czynności określonych narządów, zwłaszcza wątroby i nerek.

Koszty: Ile kosztuje wykonanie morfologii krwi u kota?

Koszt podstawowego badania krwi wynosi około 50 złotych, a morfologia pełna jest droższa i należy za nią zapłacić około 90 złotych. Ceny naturalnie różnią się w zależności od miasta oraz konkretnej placówki i rosną wraz z rozszerzeniem diagnostyki.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?