Mój kot nie chce jeść
© chalabala / stock.adobe.com
Jedzenie jest jednym z ulubionych zajęć kotów. Ale co zrobić, gdy zauważysz, że Twój kot nie chce jeść tak, jak dotychczas? Brak apetytu u kota może być powodem do niepokoju. W poniższym artykule dowiesz się, jakie mogą być tego przyczyny i kiedy należy udać się do weterynarza.
Spis treści
- Przyczyny: Dlaczego kot nie je?
- Kot nie chce jeść: Inne możliwe przyczyny
- Diagnoza: Mój kot nie je – kiedy udać się do weterynarza?
- Leczenie: Co zrobić, gdy mój kot przestał jeść?
- Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia utraty apetytu u kota?
- Profilaktyka: Czy mogę zapobiec wystąpieniu braku apetytu u kota?
- Jak powstaje apetyt u kotów?
Przyczyny: Dlaczego kot nie je?
Przyczyny, dla których kot odmawia jedzenia mogą być zupełnie błahe. W przypadku kotów wychodzących może okazać się, że jedzenie sąsiadów lub przed chwilą upolowana mysz smakowały lepiej niż posiłek podany zwierzęciu przez nas.
A może po prostu Twój kot na ten moment nie jest głodny albo nie przemawia do niego zawartość jego miski. Nagła zmiana diety na przykład z karmy mokrej na karmę suchą albo na karmę innego producenta może być powodem braku łaknienia.
Poza tym stres również zabija apetyt u naszych futrzaków. Zmiany w gospodarstwie domowym, nowo przybyły zwierzak lub śmierć członka rodziny mogą sprawić, że kot będzie jadł mniej lub w ogóle przestanie jeść. Kolejną przyczyna może być ruja u kotek.
Bardziej poważne przyczyny
Niestety istnieje cały szereg poważnych przyczyn braku apetytu lub całkowitego odmawiana przyjmowania pokarmów (anoreksja):
- Choroby zębów: Stany zapalne w obrębie jamy ustnej lub kamień nazębny powodują bóle i trudności w jedzeniu.
- Infekcje: Choroby wywołane przez wirusa nabytego niedoboru immunologicznego (feline immunodeficiency virus – FIV), wirusa białaczki kotów (feline leukemia virus – FeLV) lub zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (feline infectious peritonitis – FIP) też mogą wiązać się z utratą apetytu.
- Pasożyty: Inwazja pasożytów czasami charakteryzuje się niespecyficznymi objawami. Jeżeli kot nie chce jeść, a ostatnie odrobaczenie miało miejsce jakiś czas temu, możliwą przyczyną mogą być robaki. W takim wypadku brakowi apetytu będą towarzyszyły wymioty i biegunka.
- Choroby narządów wewnętrznych: Dolegliwości takie jak niewydolność nerek czy problemy z wątrobą, powszechne zwłaszcza u starszych kotów, mogą wiązać się z utratą apetytu.
- Zatrucia: Twój kot przestał jeść i dodatkowo zaczął się ślinić, ma dreszcze lub drgawki – przyczyną może być zatrucie.
- Nowotwory
- Gorączka
Nie ma znaczenia czy chodzi o błahą przyczynę czy poważną chorobę: Jeżeli Twój kot odmawia jedzenia, musisz koniecznie dowiedzieć się dlaczego.
Kot nie chce jeść: Inne możliwe przyczyny
Uściślając, brak apetytu u kota nie jest chorobą a objawem chorobowym i może towarzyszyć wielu dolegliwościom. Natomiast niedobór składników odżywczych wynikający z utraty apetytu może prowadzić do wystąpienia:
- Objawów ogólnych, takich jak zmęczenie i osłabienie
- Osłabienia układu odpornościowego
- Uszkodzenia narządów wewnętrznych: lipidozy wątrobowej, niewydolności serca i uszkodzenia nerek
Diagnoza: Mój kot nie je – kiedy udać się do weterynarza?
Jeżeli przez kilka dni Twój kot je wyraźnie mniej lub odmawia jedzenia przez więcej niż 24 godziny, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.
Lista powodów, dla których kot nie chce jeść jest długa i diagnoza będzie się opierała na zasadzie wykluczenia, dlatego może ona trochę potrwać.
Aby ograniczyć możliwe przyczyny, lekarz zapyta Cię od kiedy kot nie je i czy brakowi apetytu towarzyszą inne objawy.
Oprócz przyjętych przez kota szczepień i ostatnich zmian w otoczeniu kota, zainteresowanie zwierzęcia jedzeniem jest również ważną wskazówką. Jeżeli ma ochotę na jedzenie, ale go nie spożywa, przyczyną mogą być problemy z zębami.
Po ustaleniu powyższych kwestii, lekarz przystąpi do ogólnego badania klinicznego. W zależności od tego, co stwierdzi, może zlecić badanie krwi, prześwietlenie oraz/lub badanie ultrasonograficzne.
Leczenie: Co zrobić, gdy mój kot przestał jeść?
Leczenie braku apetytu polega na terapii przyczynowej oraz na leczeniu objawowym. Konieczne może okazać się wdrożenie następujących środków leczniczych:
- W przypadku chorób zakaźnych: antybiotyki, leki przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze
- Leki przeciwzapalne
- Leki przeciwwymiotne
- Leki pobudzające apetyt
- Karmienie przymusowe: Jeśli nasz kot uporczywie odmawia jedzenia, może okazać się konieczne karmienie go przez sondę donosową lub bezigłową strzykawkę.
- W przypadku osłabionego węchu lub smaku: Podawanie karmy o intensywnym zapachu (np. tuńczyk)
Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia utraty apetytu u kota?
Jeśli nasz podopieczny nie chce jeść, rokowania mogą się różnić w zależności od przyczyny. Podczas gdy łagodne infekcje zazwyczaj mijają po kilku dniach, choroby nowotworowe lub zatrucia mogą trwać znacznie dłużej.
Dla powodzenia leczenia duże znaczenie ma wczesne wykrycie dolegliwości.
Profilaktyka: Czy mogę zapobiec wystąpieniu braku apetytu u kota?
Co do zasady nie będzie łatwo zapobiec czasowej utracie apetytu u naszego futrzaka. Jednak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania przez kota na dolegliwości, które prowadzą do utraty apetytu, takie jak choroby zakaźne czy brak apetytu związany ze sposobem karmienia, stosując następujące środki:
- Unikanie kontaktu z chorymi zwierzętami oraz zachowanie należytej higieny (m.in. regularne czyszczenie kuwety i miski)
- Zbilansowana dieta oraz porcje stosowne do wagi zwierzęcia
- Regularne badania weterynaryjne
Na marginesie: Uczucie głodu
Jak powstaje apetyt u kotów?
Aby zrozumieć mechanizm powstawania apetytu lub jego braku u kotów należy przyjrzeć się ich fizjologii: Uczuciem głodu rządzi głównie ośrodek głodu w mózgu. Za sprawą zlokalizowanych w przewodzie pokarmowym receptorów, docierają do niego ważne informacje takie jak stan jego napełnienia.
Pełny żołądek aktywizuje receptory, które przesyłają do mózgu sygnał, że ilość przyjętego pokarmu jest wystarczająca. Z kolei, gdy żołądek jest pusty i receptory pozostają nieaktywne, pojawia się uczucie głodu. Oprócz tego, uczucie głodu/sytości regulowane jest również przez hormony oraz stan zdrowia.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?