Kot chrapie: Kiedy udać się do weterynarza? This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
Kot leżący na różowym kocu

Kotom też zdarza się chrapać.

Twój kot chrapie? W większości przypadków nie jest to powód do niepokoju, niemniej jednak ronchopatii, bo tak w żargonie medycznym określa się chrapanie, nie powinnyśmy lekceważyć. Mogą się za nim kryć niebezpieczne dla zdrowia i życia dolegliwości.

Czy chrapanie zawsze jest niebezpieczne?

Wielu kotom zdarza się od czasu do czasu chrapać i nie musi to być od razu powód do niepokoju. Zwróćmy jednak uwagę na sposób i okoliczności chrapania. Jeśli Twój kot delikatnie podchrapuje w nocy podczas snu, najczęściej jest to zupełnie normalne.

Niepokojące objawy

Bardziej niepokojące jest, gdy towarzyszą temu inne objawy, takie jak duszność (dyspnoe) lub osłabienie, ponieważ mogą wskazywać na poważniejsze dolegliwości.

Również gorączka jest ważną wskazówką świadczącą o mogącej się rozwijać w organizmie infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może także pojawić się w przebiegu poważniejszych chorób, takich jak na przykład nowotwory.

Chrapaniu u kota często towarzyszą inne symptomy. W przypadku toczących się w organizmie stanów zapalnych, oprócz typowego stridoru (świstu) oddechowego możemy zaobserwować wydzielinę z nosa.

Kiedy konieczna jest wizyta u weterynarza?

Jeśli Twój kot chrapie i jednocześnie zauważysz u niego poniższe objawy, powinieneś skonsultować się z weterynarzem:

  • Brak apetytu i utrata masy ciała lub powiększone węzły chłonne.
  • Szmery oddechowe (np. rzężenie).
  • Kaszel, również w ciągu dnia.

Uwaga: W ciężkich przypadkach chrapanie kota może wskazywać na poważne problemy oddechowe, które zmuszają go do oddychania przez pyszczek. W wyniku trudności z zaczerpnięciem powietrza, organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu i błony śluzowe zabarwiają się na sinoczerwony kolor (sinica). Jeśli zaobserwujesz takie objawy u swojego kota, natychmiast udaj się z nim do weterynarza!

Przyczyny: Dlaczego koty chrapią?

O chrapaniu mówimy, jeśli podczas snu Twój kot wydaje nietypowe odgłosy, powstające z reguły w wyniku wibracji spowodowanych zwężeniem górnych dróg oddechowych.

Może wywoływać je wiele czynników. Do najważniejszych zaliczamy:

1. Nadwagę

Nadmiarowe kilogramy w okolicy żeber mogą być szkodliwe dla zdrowia kota – powodują ucisk na narządy, takie jak serce lub płuca, które starają się kompulsywnie przeciwdziałać tej presji. Problemy zdrowotne są zatem nieuniknione.

2. Polipy

Polipy należą do najczęstszych chorób układu oddechowego u kotów, mogących prowadzić do chrapania. Są to łagodne wytwory błony śluzowej w jamie nosowo-gardłowej, zbudowane z tkanek zapalnych i tkanki łącznej.

Występują szczególnie często u młodych zwierząt i mają swoje źródło w trąbce Eustachiusza, są więc często następstwem przebytej infekcji ucha środkowego (otitis media).

Polipy w drogach oddechowych u kota © Christoph Burgstedt / stock.adobe.com
Tak mogą wyglądać polipy u kota.

3. Ciała obce

Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym, podczas codziennych wędrówek do jego dróg oddechowych mogą trafić ciała obce, takie jak szyszki czy twarde źdźbła trawy, powodując ich zwężenie i wynikające z niego chrapanie i świsty. A jeśli dodatkowo takie ciało obce przebije otaczającą je tkankę, istnieje również ryzyko bolesnego zapalenia.

4. Alergie

Niezależnie od wywołujących je czynników – pyłków, roztoczy kurzu domowego czy karmy, reakcje alergiczne powodują u kotów obrzęk dróg oddechowych i tym samych ich zwężenie. W takim przypadku, oprócz chrapania zaobserwujesz również kichanie lub świąd skóry.

5. Bezdech senny

Jeśli Twój kot chrapie wyłącznie w nocy, może cierpieć na bezdech senny, podczas którego na chwilę przestaje oddychać. Jeśli te przerwy w oddychaniu przybierają na sile, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ w dłuższej perspektywie niedostateczne zaopatrywanie organizmu w tlen może być dla kota szkodliwe.

6. Przeziębienia i infekcje

Jeśli Twój kot jest przeziębiony lub cierpi na koci katar, może mieć trudności w oddychaniu, powodujące chrapanie podczas wysiłku lub snu.

Diagnoza: Jakim badaniom weterynarz podda chrapiącego kota?

Jeśli Twój kot chrapie i nie wiesz co może być tego przyczyną, powinieneś udać się z nim do weterynarza, który przyjrzy się bliżej drogom oddechowym Twojego podopiecznego i wykryje ewentualne patologiczne zmiany.

Zmiany zewnętrzne

Na początku weterynarz oceni wygląd kota, aby sprawdzić czy jego pysk jest symetryczny, czy może na pierwszy rzut oka widać, że jest spuchnięty.

Następnie zajrzy do pyszczka i uszu (otoskopia) kota i zbada je pod kątem ewentualnych wydzielin lub obrzęków oraz sprawdzi długość podniebienia miękkiego.

W dalszej kolejności zbada tchawicę i dolne drogi oddechowe. W tym celu palpacyjnie oceni szyję kota i osłucha płuca za pomocą stetoskopu.

Badania obrazowe

Czasami niezbędne będzie wykonanie badań obrazowych. Wówczas za pomocą badania rentgenowskiego weterynarz uwidoczni ważne obszary, których nie można zobaczyć gołym okiem, a wraz z nimi również ewentualne ciała obce, guzy lub polipy nosa.

Leczenie: Co mogę zrobić, jeśli mój kot chrapie?

Wybór terapii jest w każdym przypadku uzależniony od przyczyny dolegliwości. Jeśli w drogach oddechowych Twojego kota znajdują się polipy lub ciała obce, weterynarz może je usunąć operacyjnie. To samo dotyczy guzów, których leczenie zależy od ich umiejscowienia, rodzaju i wielkości. Alternatywą dla leczenia chirurgicznego nowotworu może stanowić radioterapia lub chemioterapia.

Jeśli Twój kot ma kilka kilogramów nadwagi, będącej kolejną możliwą przyczyną chrapania, trzeba mu pomóc się jej pozbyć, dostosowując dietę i dbając o wystarczającą ilość ruchu.

Przeczytaj także: Nadwaga u kota oraz sport dla kota.

Rokowania: Jakie są szanse powodzenia leczenia?

Jeżeli Twój kot chrapie, sukces leczenia zależy od przyczyny tej dolegliwości, dlatego bardzo ważne jest, aby odwiedzić weterynarza najwcześniej jak to możliwe. Im szybciej zostanie zdiagnozowany problem powodujący chrapanie, tym większe będą szanse na jego wyleczenie.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?