Jak pomóc kotu podczas upałów – 5 porad
© Konstiantyn / stock.adobe.com
Wiele kotów lubi, gdy promienie słoneczne ogrzewają ich futerka. Jednak w szczególnie upalne dni koty również mogą czuć, że to dla nich za dużo. Skutkiem zbyt intensywnego wystawiania się na słońce może być poparzenie słoneczne lub udar cieplny. Przeczytaj 5 poniższych porad, aby dowiedzieć się, jak możesz zaopiekować się swoim kotem podczas upałów.
Spis treści
Lato z kotem: Właściwy krem przeciwsłoneczny
Latem, gdy jest gorąco, koty również mogą ulec poparzeniu słonecznemu. To, że nagie koty, takie jak sfinks, mogą być dotknięte tym problemem, ma dla nas wszystkich jakiś intuicyjny sens. Ale dlaczego dotyczy to również kotów z sierścią? Otóż, koty na grzbiecie nosa, uszach i brzuchu mają mniej gęstą sierść niż na pozostałych częściach ciała. Zbyt silne promieniowanie słoneczne w tych miejscach może prowadzić do stanów zapalnych skóry. Koty o jasnym umaszczeniu lub krótkowłose są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne.
Pierwsze objawy poparzenia słonecznego to zaczerwienienie skóry, zwiększona wrażliwość na ból i silne swędzenie. W cięższych przypadkach mogą również wystąpić nudności i bolesne rany skórne z pęcherzykami.
Chroń swojego kota przed oparzeniami słonecznymi, stosując na zagrożone części ciała krem z filtrem o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej.
Dużo świeżej wody pitnej
W gorące letnie dni koty potrzebują większej ilości świeżej wody pitnej. Jeśli kot pije zbyt mało, istnieje ryzyko odwodnienia. Aby zachęcić kota do picia podczas upałów, możesz zastosować następujące sztuczki:
- Rozmieść w domu lub mieszkaniu kilka misek z wodą lub fontann.
- Zmieniaj wodę codziennie.
- Pojemniki z wodą w ogrodzie zachęcają wiele wychodzących zwierząt do picia poza domem.
- Każdy kot ucieszy się z niesolonego bulionu z kurczaka lub wołowego.
- Należy również uzupełnić suchą karmę mokrą karmą o wysokiej zawartości wilgoci.
Zapewnij kotu zacienione miejsce w czasie upałów
W miesiącach letnich ciemne podłogi i asfaltowe ścieżki nagrzewają się tak bardzo, że są prawie niemożliwe do przejścia dla naszych sierściuszków. Aby utrzymać przyjemny chłód na podłodze, można rozłożyć np. jasne lub nawilżone koce. Oprócz tego do chłodzenia nadają się również maty chłodzące lub zacienione miejsce pod parasolem.
Jeśli masz niewychodzącego kota domowego, możesz również otwierać (zabezpieczone siatką!) okna w nocy lub wczesnym rankiem i dokładnie wietrzyć mieszkanie. W ciągu dnia wskazane jest przyciemnienie okien roletami lub zasłonami. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu jest przyjemna dla Ciebie i Twojego zwierzęcia nawet w gorące letnie dni.
Ochłoda w basenie
Kot i woda to nie zawsze najlepsze połączenie. Podczas letnich fal upałów stosunek ten może się jednak szybko zmienić. Dlatego zaproponuj kotu kilka sposobów na ochłodzenie się, gdy jest bardzo gorąco.
Koty wychodzące ucieszą się z orzeźwiającego brodzika lub zraszacza do trawnika w ogrodzie. Kotu domowemu można zaproponować chłodną kąpiel lub zwilżony ręcznik w bardzo gorące dni.
Kostki lodu to także smaczny sposób na ochłodę. Aby urozmaicić kotu zabawę, można ukryć w środku kostki lodu jakiś smakołyk.
Chroń kota latem przed pasożytami
Kleszcze i roztocza uwielbiają lato i wysokie temperatury, dlatego w tym czasie częściej można je spotkać na świeżym powietrzu w trawach i drzewach. Pasożyty te mogą przenosić na koty niebezpieczne choroby zakaźne. Dlatego bardzo ważne jest, aby chronić przed tym zwierzęta domowe przebywające na zewnątrz już wiosną, stosując skuteczną ochronę przeciwko pasożytom.
W zależności od spektrum i czasu działania, możesz wybrać różne formy ochrony:
- Obroże prowadzą do tego, że mniej kleszczy ma szansę zaatakować kota. Efekt zwykle utrzymuje się przez kilka miesięcy.
- Preparatami spot-on zakrapla się szyję kota, dzięki czemu środek rozprowadza się na sierści pupila.
- Tabletki są podawane doustnie i prowadzą do śmierci pasożytów po ugryzieniu kota.
W każdej chwili można również poprosić weterynarza o informacje na temat składników, dawkowania i możliwych działań niepożądanych.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?