Feromony dla kotów: Czy rzeczywiście są dobre dla zestresowanych pupili?

Preparaty antystresowe dla kota

Zestresowane koty mogą wykazywać pewne zmiany behawioralne. Zastosowanie feromonów może przynieść ulgę.

Czasami życie kota może być dość stresujące. W szczególności przeprowadzka, nowy zwierzęcy towarzysz czy głośne dźwięki w sylwestrową noc są dla futrzaków męczące. Feromony dla kotów mogą przynieść zwierzętom ulgę. Substancje zapachowe mają zapewnić im relaks.

Jak rozpoznać, że kot jest zestresowany?

Stres może być przyczyną różnych zmian behawioralnych u kotów. Ze względu na fakt, że takie zmiany zawsze występują indywidualnie, nie istnieje jednolity obraz kliniczny choroby.

Typowymi objawami mogą być bardziej agresywne reakcje kota lub jego nagła nieśmiałość. Opiekunowie kotów często obserwują również niepożądane oddawanie moczu w określonych miejscach w mieszkaniu. Niektóre zestresowane zwierzęta drapią też meble lub miauczą częściej niż zwykle.

Oprócz tych niepożądanych zmian w zachowaniu, stres jest także częstą przyczyną różnego rodzaju chorób: Kiedy kot odczuwa stres, jego nadnercze wydziela więcej hormonu stresu – kortyzonu. To z kolei wyraźnie osłabia układ odpornościowy, co sprawia, że organizm nie zwalcza w odpowiednim stopniu wcześniej niewykrytych chorób lub infekcji.

Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o jak najbardziej bezstresowe otoczenie.

Kiedy można zastosować feromony dla kotów w celu złagodzenia stresu?

Nie zawsze jest możliwe stworzenie bezstresowego i przyjaznego kotom środowiska. W takich przypadkach można jednak sięgnąć po feromony dla kotów. Odpowiednie preparaty powinny pomóc Twojemu futrzakowi zrelaksować się. Pomagają one zwłaszcza w sytuacjach krótkotrwałego stresu. Należą do nich:

  • wizyta u weterynarza
  • długie podróże samochodem, pociągiem lub samolotem
  • specjalne okazje, np. Sylwester
  • przeprowadzka
  • nowe zwierzęta w otoczeniu
  • uroczystości z udziałem licznych gości.

Przy okazji: feromonowe preparaty dla kotów są dostępne również w sklepie internetowym zooplus.

Czym są feromony i jak działają?

Słowo feromon wywodzi się z języka greckiego: Podczas gdy cząstka słowa phérein oznacza przekazywać, cząstkę hormān tłumaczy się jako pobudzać lub napędzać.

Są to substancje zapachowe naturalnie wydzielane przez koty i inne organizmy żywe jako sygnał dla innych przedstawicieli ich gatunku. Dzięki temu koty są w stanie porozumiewać się między sobą bez mimiki i gestów. Nazywa się to również komunikacją niewerbalną.

Koty wydzielają wyjątkowo dużą ilość feromonów, na przykład podczas oddawania moczu. W ten sposób znaczą swoje terytorium. Substancje zapachowe pomagają kotom również w poszukiwaniu partnera, ponieważ wywołują u nich uczucie odprężenia i dobrego samopoczucia.

Po wciągnięciu przez kota feromonów nosem, mózg zwierzęcia generuje sygnał łagodzący stres. Możesz wykorzystać to zjawisko na swoją korzyść, stosując odpowiednio dobrane preparaty zawierające feromony.

Jak stosować feromony dla kotów?

Zazwyczaj preparaty feromonowe mają postać sprayu lub tzw. atomizera, który można stosować do czasu złagodzenia objawów stresu. Nie stosuje się ich bezpośrednio na kocie, lecz poprzez uwalnianie ich do powietrza w pomieszczeniu. Chcąc zastosować feromony dla kotów w kilku pomieszczeniach w domu, należy rozpylać je przez kilka tygodni. Najprostszym rozwiązaniem jest wtyczka zapachowa, którą wystarczy podłączyć do zwykłego gniazdka. Wtyczka automatycznie uwalnia feromony do powietrza w pomieszczeniu.

Z kolei ręczna metoda rozprowadzania sprayu nadaje się w szczególności do transportera dla kota. Wystarczy rozpylić spray wewnątrz przed podróżą lub wizytą u weterynarza. Feromony można stosować również w miejscach oznaczonych moczem i na śladach zadrapań.

Ważne: Podczas stosowania preparatu nie musisz obawiać się nieprzyjemnych zapachów. Człowiek nie jest w stanie świadomie wyczuć feromonów.

Czy stosowanie feromonów jest bezpieczne dla kotów?

Według zapewnień producentów, u kotów i kociąt, w przypadku których stosowano feromony, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Możesz więc stosować feromony w sprayu bez konieczności zwracania uwagi na minimalny wiek Twojego futrzaka.

Producenci wykluczają również nietolerancję u psów, ludzi i dzieci. Jedynie papugi i papużki faliste nie powinny mieć kontaktu z preparatami feromonowymi ze względu na ich wrażliwe drogi oddechowe.

Interesują Cię alternatywne metody radzenia sobie ze stresem? W tym artykule dowiesz się więcej na temat skuteczności terapii kwiatowej Bacha dla kotów.

Najczęściej polecane