Depresja u kotów This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
kot z depresją

Kot z depresją wydaje się już nie lubić zabaw i wspinaczek.

Nie tylko ludzie cierpią na depresję, koty również mogą cierpieć na tę chorobę psychiczną. Wyjaśniamy, jak rozpoznać depresję u kotów i – co ważniejsze – co można zrobić, by się jej pozbyć.

Symptomy: Jakie są objawy depresji u kotów?

Obraz kliniczny depresji u kotów jest bardzo podobny do objawów występujących u ludzi. Bezsenność, niepokój i ogólnie zły stan psychiczny to wiodące objawy depresji. Można je rozpoznać po następujących zachowaniach u kota:

  • Nie szuka fizycznego kontaktu z opiekunem.
  • Śpi więcej niż zwykle i wydaje się apatyczny przez całą dobę.
  • Trudno lub w ogóle nie da się zmotywować kota do zabawy.
  • Miska z jedzeniem pozostaje pełna, kot nie przyjmuje nawet najbardziej ulubionej karmy i przysmaków.
  • Wykonuje mniej zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Kot wychodzący nie jest już zainteresowany zwiedzaniem okolicy i wychodzeniem na zewnątrz.

Diagnoza: Jak rozpoznaje się depresję u kotów?

Jeśli zauważysz, że Twój pupil traci radość z życia, musisz zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii. Może on wykluczyć problemy zdrowotne, takie jak ból, choroby zakaźne lub inne podstawowe choroby. W tym celu lekarz obejrzy kota, zmierzy temperaturę jego ciała, a w razie potrzeby pobierze krew.

kontrola weterynaryjna kota © adogslifephoto / stock.adobe.com
Lekarz weterynarii wykluczy, czy kot nie cierpi na chorobę fizyczną.

Jeśli po dokładnym zbadaniu kota, lekarz weterynarii nie znajdzie przyczyn fizycznych, zada Ci bardziej szczegółowe pytania o to, czy w niedalekiej przeszłości miało miejsce jakieś szczególne wydarzenie, które mogło wpłynąć na Twojego kota pod względem psychicznym.

Kluczowe pytania obejmują:

  • Czym karmisz swojego kota i jak często?
  • Czy niedawno zmieniło się Wasze miejsce zamieszkania?
  • Czy masz nowych lokatorów – ludzkich lub zwierzęcych?
  • Czy kogoś z dotychczasowych lokatorów ubyło?

Jeśli możesz odpowiedzieć twierdząco na jedno lub więcej z tych pytań, może to być przyczyną depresyjnego zachowania Twojego kota.

Terapia: Jak leczy się depresję u kotów?

Leczenie depresji jest zazwyczaj trudne ze względu na złożoność tej choroby psychicznej i często jest przewlekłe. Dlatego ważne jest, aby regularnie dokumentować przebieg choroby i terapii – postępy i niepowodzenia.

Jeśli możesz odwrócić podejrzewaną przyczynę wystąpienia depresji u kota, spróbuj to zrobić. Jeśli nie jest to możliwe, można poprosić zoopsychologa lub lekarza weterynarii o przepisanie kotu leków psychotropowych. Są to leki, które wpływają na mózg i mogą złagodzić depresję u kotów.

Chociaż badania naukowe jeszcze nie potwierdziły skuteczności terapii kwiatowej Bacha na depresję u zwierząt, niektórzy opiekunowie używają kwiatowych preparatów Bacha u kotów z depresją.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Terapia kwiatowa Bacha dla kotów: Cudowne lekarstwo na stres?

Przyczyny: Jakie są czynniki wywołujące depresję?

Psychika kota zależy od wielu różnych czynników, dlatego też istnieje wiele czynników wywołujących depresję u kotów.

depresja u kotów - przeprowadzka © Africa Studio / stock.adobe.com
Przeprowadzka do nowego domu – tak duża zmiana może wywołać depresję u kota.

Niektóre z najczęstszych przyczyn występowania depresji u kota to:

  • Zmiana środowiska na nowe.
  • Nowe zwierzę (np. pies) lub drugi kot w gospodarstwie domowym lub w sąsiedztwie.
  • Brakujące kontakty towarzyskie.
  • Niewłaściwe utrzymanie dla danego gatunku.
  • Członek rodziny umiera, wyprowadza się lub wyjeżdża na dłuższy okres czasu.

Jakie są rokowania?

To, czy Twój kot ponownie odnajdzie radość z życia, zależy od tego, czy uda Ci się odnaleźć i usunąć czynnik wywołujący depresję. Jest pewne, że terapia może potrwać dłuższy czas i należy wykazać dużo cierpliwości i współczucia wobec swojego zwierzaka.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?