Czy koty płaczą?
© Andriy Blokhin / stock.adobe.com
W ciągu naszego życia wielokrotnie zdarzają się sytuacje, które sprawiają, że jesteśmy smutni. Czy koty domowe mogą odczuwać to samo? A może koty płaczą, tak jak my? Odpowiedź na to i inne pytania dotyczące kociego smutku znajdziesz w opracowanym przez nas artykule.
Spis treści
Czym jest smutek?
Psychologowie smutkiem określają uczucie, które pojawia się u człowieka jako odpowiedź na stratę. Odczuwamy go szczególnie silnie, gdy umiera nasz partner życiowy, członek rodziny czy przyjaciel.
Smutek możemy jednak odczuwać również, gdy zostaniemy zwolnieni z pracy. Smucimy się również, gdy zepsuje się czy zgubimy nasz ulubiony przedmiot.
Kiedy koty płaczą: Co oznaczają ich łzawiące oczy?
Łzy radości czy smutku – każdy z nas płakał w życiu nie raz. Ale co zrobić, gdy naszemu kotu łzawią oczy? Czy koty płaczą, bo są smutne?
Bez obaw, łzy u kotów nie są oznaką smutku, a dokładniej rzecz biorąc, koty nie płaczą z przyczyn emocjonalnych.
Co oznaczają łzy w kocich oczach?
Powodem kociego płaczu są raczej dolegliwości w obrębie jego oczu. Alergie, ciała obce czy koci katar (jedna z najczęstszych chorób oczu u kotów), mogą prowadzić do nadmiernej produkcji płynu łzowego przez gruczoły łzowe lub opuchlizny w okolicach przebiegu dróg łzowych.
Jeśli zatem nasz kot „płacze”, powinnyśmy raczej pomyśleć o wybraniu się z nim do lekarza weterynarii.
Nawet jeśli kot nie płacze: Czy może być smutny?
Już w 1872 roku, Charles Darwin napisał książkę zatytułowaną „Wyraz uczuć u człowieka i zwierząt”, w której opublikował swoje spostrzeżenia, stwierdzając, że ludzie i zwierzęta, w tym koty, mogą bardzo podobnie odczuwać emocje.
Jednak mimo wysiłków Darwina, kwestia odczuwania smutku przez zwierzęta przez długi czas nie została wyjaśniona. Dopiero w XX i XXI wieku, naukowcy wrócili do badania tego tematu.
Smutek u zwierząt domowych
Znanym badaczem w dziedzinie zwierzęcego smutku jest Marc Bekoff – były profesor ekologii i biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Kolorado w Boulder, którego pasją było analizowanie emocji zwierząt.
Odkrył, że badania obrazowe mózgów psów wskazują na to, że w przypadku określonych bodźców emocjonalnych, aktywowane są podobne obszary w mózgu, co u człowieka. Obecnie, wiadomo już, że zwierzęta przejawiają emocje, zupełnie tak jak my.
Płacz i smutek u kotów: Doświadczenia opiekunów
Większość opiekunów kotów z zadowoleniem przyjmuje aktualny punkt widzenia nauki. W końcu każdy, kto przygarnia kota, szybko przekonuje się, że za długimi wąsami i ciepłym futerkiem kryje się niepowtarzalny koci charakter.
A czym byłby charakter bez uczuć? Nawet jeśli koty płaczą z innych powodów niż ludzie: Potrafią doskonale wyrażać swoje uczucia, na przykład mrucząc czy sycząc.
Płacz jako wyraz smutku u kotów?
Smutek jest oczywiście ważny, ale pozbawia kota sporej ilości energii. Aby móc pomóc kotu pogrążonemu w smutku, ważne jest, aby potrafić go rozpoznać.
Jak poznać, że kot jest smutny?
Kiedy koty odczuwają ból emocjonalny, może on się objawiać w następujący sposób:
- Kot szuka więcej kontaktu z opiekunem lub bardziej się wycofuje.
- Zmniejsza się jego apetyt, co prowadzi do znacznej utraty wagi.
- Kot nie ma ochoty na zabawę.
- Sprawia wrażenie niespokojnego lub wręcz przeciwnie – dużo śpi.
- Niektóre koty wydają płaczliwe dźwięki.
Jednak w repertuarze zachowań smutnego kota nie ma płaczu.
Jak zaradzić smutkowi u kota?
Cierpliwość, spokój i rutyna to najważniejsze elementy mogące pomóc pogrążonemu w smutku zwierzęciu. Smutek pojawia się bowiem zwłaszcza wtedy, gdy zaburzony zostaje znany kotu porządek. Na przykład, gdy znacznie zmieniają się warunki życia kota na skutek śmierci opiekuna.
Nawet jeśli nasz kot nie płacze w ludzkim tego słowa znaczeniu: Dajmy mu poczucie, że nam na nim zależy. Zwróćmy uwagę na podawanie posiłków o tych samych porach.
Rozmawiajmy z nim i zachęcajmy do wspólnej zabawy. Może uda nam się rozweselić go ulubioną zabawką?
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?