Kiedy kot skaleczy się w łapkę | pierwsza pomoc
© bmf-foto.de / stock.adobe.com
Koty posiadają niebywałą zdolność spadania zawsze na cztery łapy. Jednak nawet ta umiejętność nie chroni naszych futrzaków przed skaleczeniami. Niewielkie ranki na łapkach u kotów wychodzących wcale się nie są rzadkością. Jak pomóc kotu ze skaleczona łapką? Opisujemy, jak prawidłowo opatrzeć takie skaleczenie oraz co należy zawsze mieć w apteczce pierwszej pomocy dla kota.
Spis treści
Zasada numer jeden przy skaleczeniach: Zachować spokój!
Jeśli odkryjesz u swojego pupila skaleczenie, najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju i działanie metodyczne – nie chaotyczne! Koty to wrażliwe zwierzęta, zwłaszcza na zmiany i zamieszanie. Jeśli spanikujesz, Twój kot pójdzie w Twoje ślady, dlatego bardzo ważne jest, by zachowywać się spokojnie i uspokajająco mówić do kota.
Jeśli kot pozwoli Ci się złapać i przytrzymać, samodzielnie możesz udzielić mu pierwszej pomocy i założyć opatrunek. Jeśli z kolei nie uda Ci się uspokoić, nie zwlekaj i skontaktuj się jak najszybciej z weterynarzem. W skrajnych przypadkach – gdy zwierzę jest na przykład bardzo obolałe – nawet najbardziej milusiński pupil może ugryźć i spowodować groźne skaleczenia u człowieka.
Jak zakładać opatrunek na skaleczoną łapkę?
Opatrunek na kocią łapkę powinien składać się z kilku warstw i tamować krwawienie z rany. Zadaniem opatrunku powinno być również usztywnienie stawów i kości. Jak poprawnie założyć kotu opatrunek na łapę?
- Usuń z rany brud i dostrzegalne ciała obce.
- Oczyść i odkaź ranę oraz jej otoczenie.
- Jeśli do rany dostaje się sierść, obetnij ją nożyczkami lub bardzo uważnie usuń maszynką do golenia.
- Wyłóż gazikami przestrzenie między palcami, by zapobiec powstaniu otarć czy urazów uciskowych. Otwarte naczynia wyłóż szczególnie grubą warstwą, która skutecznie zatamuje krwawienie aż do wizyty u weterynarza.
- Bandażem owiń całą łapkę, włączając stawy. Uważaj, by nie przylegał zbyt ciasno, ale też nie za luźno. Obwiązując bandaż wokół łapki, możesz włożyć pomiędzy materiał i gazę dwa palce – przytrzymasz gazę i upewnisz się, że bandaż odpowiednio przylega.
- Zabezpiecz bandaż haftkami lub plastrami.
- Skarpetka na łapkę lub wodoodporne taśmy pomagają w utrzymaniu czystości opatrunku.
Apteczka dla kota – co powinna zawierać?
By móc w każdej sytuacji szybko pomóc pupilowi, opłaca się przygotowanie kompletnej kociej apteczki pierwszej pomocy. Taka domowa apteczka dla kota powinna zawierać wszelkie przedmioty, które pomogą w odkażeniu i opatrzeniu rany, a także przydadzą się w innych sytuacjach wymagających od nas interwencji i pozwalających na naszą interwencję! Najważniejsze elementy wyposażenia apteczki to:
Przyrządy i substancje
✓ zaokrąglone nożyce do bandaży
✓ czysta pęsetka
✓ maszynka do golenia sierści
✓ termometr (najlepiej z elastyczną końcówką)
✓ strzykawki jednorazowe
✓ pozbawiony metalu pręt do usztywnienia złamanej kości
✓ pęseta do wyciągania kleszczy
✓ środki do dezynfekcji i pakowane pojedynczo chusteczki do odkażania rany
Materiały opatrunkowe
✓ sterylne opatrunki na rany różnych wielkości
✓ wata
✓ bandaż
✓ haftki do bandaża, samoprzylepna taśma
Leki
✓ maści dezynfekujące, na przykład maść jodowa
✓ tabletki węgla leczniczego przeciwko wymiotom i biegunce
Jak rozpoznać skaleczenie łapy u kota?
Koty dzielnie znoszą trudy i boleści. Niekiedy potrafią całymi dniami ukrywać przed opiekunem, że źle im się wiedzie – dotyczy to również zranień. Nie jest to jakieś nietypowe zachowanie, a całkiem normalne. Przodkowie dzisiejszych kotów w swoim naturalnym, dzikim środowisku nie mogli przecież okazać słabości. Jednak w oczy rzucają się zmiany w zachowaniu kota. Często zranione koty niechętnie się ruszają i znacznie mniej jedzą. Z czasem dochodzą wyraźniejsze objawy, takie jak:
- utykanie na bolącą łapę
- lizanie rany
- widoczne oznaki zapalenia (opuchlizna, zaczerwienienie, ropnie)
Poważne zranienie łapy kota – natychmiast do weterynarza!
Wyrwane pazury czy ostre przedmioty wbite do łapy najczęściej powodują silne krwawienie i duży ból. W takich przypadkach koty rzadko pozwalają się złapać opiekunowi, dlatego koniecznie zgłoś się do praktyki weterynaryjnej. Jej załoga złapie kota, uspokoi go i zajmie się raną.
Jeśli zranieniu towarzyszy krwotok, powinien on zostać najpierw jak najszybciej zatamowany. Następnie kotek może zostać zbadany i opatrzony. By wykluczyć złamania kości czy ciała obce głęboko w ranie lekarze weterynarii używają USG lub rentgena. W zależności od rodzaju i ciężkości zranienia konieczny może okazać się zabieg lub operacja.
Ponieważ zranienia bywają bardzo bolesne, lekarz często podaje zwierzęciu leki przeciwbólowe. Pomagają także przeciwzapalne maści przyspieszające gojenie ran. Jeśli lekarz stwierdzi infekcję bakteryjną rany, zaleci smarowanie jej maścią z antybiotykiem.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?