Anemia u kota
© Alexandra / stock.adobe.com
Jeśli w organizmie kota jest zbyt mało transportujących tlen komórek krwi, mówimy o niedokrwistości, czyli anemii, która może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć tę dolegliwość i jej nie lekceważyć. Z lektury poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego o anemii u kota i sposobów jej leczenia.
Spis treści
- Czy anemia jest niebezpieczna dla kota?
- Objawy: Jak rozpoznać niedokrwistość u kota?
- Diagnoza: Jak wykrywa się niedokrwistość u kota?
- Leczenie: Co zrobić w przypadku zdiagnozowania anemii u kota?
- Przyczyny: Jakie są najczęstsze przyczyny anemii?
- Rokowania: Czy niedokrwistość u kota jest uleczalna?
- Profilaktyka: Czy niedokrwistości u kotów można zapobiec?
Czy anemia jest niebezpieczna dla kota?
Czerwone krwinki (erytrocyty) dostarczają tlen do komórek wszystkich narządów. W przypadku niedokrwistości ich liczba jest zmniejszona, co oznacza, że organizm kota ma do dyspozycji mniej tlenu.
Co się dzieje w przypadku niepodjęcia leczenia anemii?
Zaopatrzenie narządów w tlen jest podstawą zdrowego życia. Jeśli jego transport jest ograniczony z powodu niedokrwistości, anemia może spowodować znaczne szkody w organizmie. W najgorszym przypadku może nawet zakończyć się śmiercią.
Dlatego nie można jej lekceważyć i należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Które koty są szczególnie narażone na niedokrwistość?
W zasadzie przedstawiciele wszystkich ras kotów mogą zachorować na anemię w wyniku rozmaitych chorób lub urazów.
Objawy: Jak rozpoznać niedokrwistość u kota?
Jeśli Twój podopieczny cierpi na anemię, ze względu na niższą zawartość tlenu we krwi ma zazwyczaj mniej energii niż zdrowe zwierzę. Poza tym, na niedokrwistość u kota wskazują następujące objawy:
- Dotknięte nią koty są zazwyczaj apatyczne i śpią więcej niż zwykle.
- U chorych zwierząt uszy i kończyny są zimniejsze.
- Aby zrekompensować niedobór krwi, serce kota zwiększa częstotliwość pracy (tachykardia), tak że jego puls jest bardziej wyczuwalny.
Objawy zależą od przyczyny
Oprócz ogólnych objawów niedokrwistości u kota mogą wystąpić jeszcze inne dolegliwości, które w dużej mierze zależą od choroby podstawowej, która wywołała anemię.
Podczas gdy na przykład zatruciu mogą towarzyszyć silne wymioty , choroby nerek mogą prowadzić do zmian w oddawaniu moczu i silnego pragnienia.
Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?
Jeśli kot zachowuje się inaczej niż zwykle, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Im wcześniej skonsultujesz się z lekarzem weterynarii, tym szybciej będzie można kotu pomóc i zapobiec ewentualnym poważnym skutkom choroby.
Diagnoza: Jak wykrywa się niedokrwistość u kota?
Anemię można wykryć na podstawie różnych badań. Niektóre z nich pomagają również wykluczyć możliwe przyczyny.
Nawrót kapilarny (włośniczkowy)
Na początku lekarz weterynarii sprawdza czas napełniania naczyń włosowatych na błonach śluzowych kota, na przykład w jamie ustnej. W tym celu krótko uciska dziąsła tak, aby zbladły, a następnie zwalnia nacisk i liczy, ile sekund trwało ponowne napełnienie tkanki krwią. Jeśli dłużej niż dwie sekundy, może to świadczyć o niedokrwistości.
Badanie krwi
Badanie krwi dostarcza informacji na temat jej składu i możliwych przyczyn anemii.
O niedokrwistości mówimy, gdy stężenie erytrocytów jest zmniejszone przy prawidłowym hematokrycie, czyli odsetku komórek krwi w stosunku do całkowitej objętości krwi.
Istnieją różne formy niedokrwistości:
- Niedokrwistość regeneratywna: Liczba retikulocytów, czyli młodych, powstających w szpiku kostnym czerwonych krwinek jest podwyższona i wynosi ponad 40 000 µl (mikrolitrów)
- Niedokrwistość nieregeneratywna: Całkowita liczba retikulocytów jest obniżona i wynosi poniżej 40 000 µl
Wykonując rozmaz krwi pod mikroskopem, lekarz weterynarii może wyciągnąć dalsze wnioski i zawęzić możliwe formy anemii:
- Niedokrwistość normocytarna: Ta postać anemii występuje u kotów najczęściej i zazwyczaj towarzyszy niedokrwistości nieregeneratywnej. Erytrocyty mają wówczas normalny kolor i rozmiar.
- Niedokrwistość mikrocytarna (hipochromiczna): W tej postaci anemii czerwone krwinki są mniejsze i bledsze niż normalnie.
- Niedokrwistość makrocytarna: W przypadku anemii makrocytarnej erytrocyty są powiększone i zazwyczaj silniej zabarwione.
Dalsze badania
W przypadku niedokrwistości bardzo ważne jest wykrycie choroby podstawowej, która ją powoduje. Dlatego lekarz weterynarii rozszerzy diagnostykę o badania obrazowe, takie jak USG czy RTG.
Leczenie: Co zrobić w przypadku zdiagnozowania anemii u kota?
Ponieważ niedokrwistość może mieć bardzo różne przyczyny, nie istnieje jedna uniwersalna terapia, która będzie skuteczna w przypadku wszystkich zwierząt.
W zależności od sytuacji, pomocne w złagodzeniu objawów mogą być środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W ciężkich przypadkach konieczna jest natomiast transfuzja krwi.
Transfuzja krwi w przypadku niedokrwistości
Zanim lekarz weterynarii zleci transfuzję krwi, musi ustalić grupę krwi kota. Gdy znajdzie odpowiedniego dawcę, przetoczy krew za pomocą specjalnego zestawu do transfuzji.
Przyczyny: Jakie są najczęstsze przyczyny anemii?
Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do niedokrwistości u kotów. Lekarze weterynarii zasadniczo dzielą anemię na regeneratywną i nieregeneratywną.
Niedokrwistość regeneratywna
Ten rodzaj anemii występuje, gdy szpik kostny jest aktywny i produkuje erytrocyty, ale są one szybciej niszczone lub tracone. Może to mieć różne przyczyny.
Utrata krwi
Utrata dużej ilości krwi wiąże się z jej niedoborem. Może to się zdarzyć, między innymi, w wyniku:
- krwawienia z przewodu pokarmowego, wywoływanego przez pasożyty lub guzy w jelitach
- zaburzeń krzepnięcia
- urazów i pęknięć naczyń krwionośnych
- zatruć pochodnymi kumaryny, takimi jak trutka na szczury
Hemoliza
W przypadku hemolizy dochodzi do rozpuszczenia czerwonych krwinek w wyniku zniszczenia błony komórkowej. Obejmuje ona na przykład niedokrwistość hemolityczną autoimmunologiczną, która jednak częściej występuje u psów. Organizm wytwarza wówczas przeciwciała przeciwko własnym erytrocytom, powodując ich wcześniejszy rozpad.
Może to mieć podłoże idiopatyczne lub być skutkiem innych chorób podstawowych, takich jak:
- choroby zapalne, np. zapalenie wielostawowe czy zapalenie nerek
- choroby zakaźne, np. wirusowa białaczka kotów (FeLV)/niedobór odporności kotów (FIV) lub zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP)
- leki, np. metimazol, oraz toksyny, np. te zawarte w cebuli czy środkach odmrażających
- nowotwory, np. chłoniaki lub białaczka
Niedokrwistość nieregeneratywna
W tej postaci anemii szpik kostny nie wytwarza nowych czerwonych krwinek. Może to być spowodowane, między innymi:
Chorobami szpiku kostnego
Niektóre czynniki mogą uszkodzić szpik kostny, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie nowych erytrocytów.
Obejmują one:
- określone leki lub toksyny
- promieniowanie jonizujące
- infekcje, np. wirusem FeLV czy parwowirusem
- zespół mielodysplastyczny
Choroby pozaszpikowe
Jeśli przyczyna anemii znajduje się poza szpikiem kostnym, mówimy o tak zwanej chorobie pozaszpikowej. Jej typowymi przyczynami są choroby przewlekłe, takie jak:
- infekcje
- choroby nerek i wątroby
- nowotwory
Rokowania: Czy niedokrwistość u kota jest uleczalna?
W przypadku anemii rokowania zależą od stopnia jej zaawansowania i choroby leżącej u jej podstaw. Należy pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się z kotem do lekarza weterynarii, tym bardziej zwiększamy jego szanse na powrót do zdrowia.
Czy kota chorującego na anemię trzeba uśpić?
Eutanazja chorych zwierząt to ostateczność. Rozważa się ją tylko wówczas, gdy cierpienie kota jest zbyt duże i nie można go złagodzić za pomocą dostępnych środków. Jeśli lekarz weterynarii będzie rozważał taki krok, na pewno wszystko szczegółowo Ci wyjaśni.
Więcej informacji na temat eutanazji znajdziesz w magazynie dla kotów zooplus.
Profilaktyka: Czy niedokrwistości u kotów można zapobiec?
Anemii u kotów nie zawsze udaje się zapobiec. Koty wychodzące są na przykład stale narażone na ryzyko wypadku samochodowego i w konsekwencji na znaczną utratę krwi.
Zasadniczo jednak dzięki regularnym kontrolom weterynaryjnym można wykryć ewentualne dolegliwości na wczesnym etapie ich rozwoju i poddać zwierzę leczeniu. Do dobrej ogólnej kondycji kota przyczynia się również właściwe żywienie i odpowiednia dawka ruchu.
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?