Anatomia kota
Koty opanowały sztukę lądowania na cztery łapy niezależnie od wysokości. Jest to możliwe dzięki ich wyjątkowej budowie ciała, w ramach której doskonale współpracują ze sobą określone grupy mięśni i kości. Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów na temat anatomii kota.

© FurryFritz / stock.adobe.com
Niezwykła budowa kota pozwala mu na wykonywanie śmiałych skoków.
Spis treści
Anatomia kota: Choroby układu ruchu
Układ ruchu składa się z mięśni, kości, stawów, ścięgien i więzadeł. Jeśli jakikolwiek z jego elementów zostanie upośledzony przez chorobę lub uraz, ruch i naturalny sposób poruszania się kota również zostają zaburzone.
Choroby kości
Kości mogą ulec zniekształceniu w wyniku chorób wrodzonych lub niedożywienia w młodym wieku. Częściej jednak dochodzi do sytuacji, w których koty łamią kości podczas wypadku samochodowego lub zaciekłych walk o terytorium, co lekarze weterynarii diagnozują na podstawie badania rentgenowskiego.

Choroby mięśni i stawów
Mięśnie i stawy współpracują ze sobą, aby umożliwić poruszanie się i utrzymać odpowiednią pozycję ciała. Jeśli ich struktura zostanie naruszona, cierpi na tym cały organizm kota, a dotknięty dolegliwością zwierzak utyka lub kuleje. Szczególnie ważną rolę u kotów odgrywają choroby zwyrodnieniowe stawów takie jak artroza.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów.
Jak chronić mięśnie i kości?
O układ ruchu kota należy dbać, zapewniając zwierzęciu odpowiednie warunki utrzymania oraz zbilansowaną dietę, dostosowaną do jego stanu zdrowia. Podczas gdy na przykład koty w podeszłym wieku potrzebują mniej energii, koty cierpiące na choroby nerek powinny otrzymywać karmę o niskiej zawartości białka.
Aby układ ruchu kota dobrze funkcjonował, a mięśnie zachowały swoją siłę, powinnyśmy zwracać uwagą między innymi na obecność w pożywieniu następujących składników:
Witamina A
Witaminy są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu wielu funkcji życiowych. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia oczu, skóry i sierści kota. Ale uwaga: Zbyt duża jej ilość może prowadzić do patologicznych zmian w szkielecie kota. Kot ważący trzy kilogramy nie powinien spożywać więcej niż 300 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy A dziennie.
Witamina D
Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Ma zatem pozytywny wpływ na kości, a tym samym na cały organizm kota.
Ponieważ wątroba wytwarza tę ważną witaminę tylko w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza koty niewychodzące często dotyka jej niedobór. W młodym wieku może to prowadzić do tak zwanej krzywicy hipokalcemicznej, objawiającej się zbyt miękkimi kośćmi.
Wapń i fosfor
Istnieje powszechne przekonanie, że wapń jest korzystny dla kości. Zależy to jednak od jego zawartości w stosunku do fosforu w pożywieniu – optymalna wartość wynosi około 1,2:1.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Żywienie kotów.
Anatomia kota: Budowa szkieletu
Szkielet kotów składa się z ponad 230 kości, przy czym ich liczba zależy od rasy. Dla porównania, szkielet dorosłego człowieka obejmuje 206 kości.

Głowa
Kształt czaszki zdradza wiele na temat gatunku zwierzęcia. W stosunku do czaszki psa, kocia czaszka jest bardzo krótka i zwarta. Chroni mózg kota i mieści około 30 stałych zębów w dolnej i górnej szczęce. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się szpiczaste kły, których ci mięsożercy używają do łapania i zjadania swoich ofiar.
Kręgosłup
Niezależnie od tego, czy mówimy o dużych kotach (takich jak tygrysy czy lwy), czy o domowych mruczkach – kręgosłup wszystkich kotowatych składa się z około 44 – 58 połączonych ze sobą kręgów:
- 7 kręgów szyjnych
- 13 kręgów piersiowych
- 7 kręgów lędźwiowych
- 3 kręgów krzyżowych połączonych z kością krzyżową
- 20 – 23 kręgów ogonowych, w zależności od długości ogona
Im więcej kręgów ogonowych ma kot, tym łatwiej jest mu utrzymać równowagę podczas wspinaczki. Dlatego w przypadku większości gatunków kotów ogon jest niezwykle ważną częścią ich budowy. Istnieją jednak rasy (np. manx), które genetycznie pozbawione są ogona.
Kończyny
Ekstremalną siłę skoku i szybkość do 48 kilometrów na godzinę koty zawdzięczają swoim nogom. Cechy te czynią z nich doskonałych łowców.
Kolejną osobliwością kociej anatomii jest brak połączenia łopatki z żebrami za pośrednictwem obojczyka. Struktury kostne połączone są jedynie za pomocą więzadeł i mięśni, co umożliwia im silne zginanie się i przeciskanie przez najmniejsze szczeliny.
Kończyny zakończone są łapami z ostrymi i elastycznymi pazurami. Podczas gdy tylne łapy mają tylko cztery opuszki, na przednich znajduje się ich pięć. Te ostatnie są również mocniejsze i umożliwiają kotu obronę przed wrogami lub zaatakowanie ofiary.
Więcej artykułów dotyczących pokrewnych tematów
Dlaczego koty mruczą i jak to robią?
Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?