Anatomia kota This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz

Koty opanowały sztukę lądowania na cztery łapy niezależnie od wysokości. Jest to możliwe dzięki ich wyjątkowej budowie ciała, w ramach której doskonale współpracują ze sobą określone grupy mięśni i kości. Poniżej przedstawiamy więcej szczegółów na temat anatomii kota.

Budowa kota

Niezwykła budowa kota pozwala mu na wykonywanie śmiałych skoków.

Anatomia kota: Choroby układu ruchu

Układ ruchu składa się z mięśni, kości, stawów, ścięgien i więzadeł. Jeśli jakikolwiek z jego elementów zostanie upośledzony przez chorobę lub uraz, ruch i naturalny sposób poruszania się kota również zostają zaburzone.

Choroby kości

Kości mogą ulec zniekształceniu w wyniku chorób wrodzonych lub niedożywienia w młodym wieku. Częściej jednak dochodzi do sytuacji, w których koty łamią kości podczas wypadku samochodowego lub zaciekłych walk o terytorium, co lekarze weterynarii diagnozują na podstawie badania rentgenowskiego.

Prześwietlenie ciała kota © Stefano Garau / stock.adobe.com
Zdjęcie rentgenowskie dorosłego kota.

Choroby mięśni i stawów

Mięśnie i stawy współpracują ze sobą, aby umożliwić poruszanie się i utrzymać odpowiednią pozycję ciała. Jeśli ich struktura zostanie naruszona, cierpi na tym cały organizm kota, a dotknięty dolegliwością zwierzak utyka lub kuleje. Szczególnie ważną rolę u kotów odgrywają choroby zwyrodnieniowe stawów takie jak artroza.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów.

Jak chronić mięśnie i kości?

O układ ruchu kota należy dbać, zapewniając zwierzęciu odpowiednie warunki utrzymania oraz zbilansowaną dietę, dostosowaną do jego stanu zdrowia. Podczas gdy na przykład koty w podeszłym wieku potrzebują mniej energii, koty cierpiące na choroby nerek powinny otrzymywać karmę o niskiej zawartości białka.

Aby układ ruchu kota dobrze funkcjonował, a mięśnie zachowały swoją siłę, powinnyśmy zwracać uwagą między innymi na obecność w pożywieniu następujących składników:

Witamina A

Witaminy są bardzo ważne dla prawidłowego przebiegu wielu funkcji życiowych. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia oczu, skóry i sierści kota. Ale uwaga: Zbyt duża jej ilość może prowadzić do patologicznych zmian w szkielecie kota. Kot ważący trzy kilogramy nie powinien spożywać więcej niż 300 IU (jednostek międzynarodowych) witaminy A dziennie.

Witamina D

Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Ma zatem pozytywny wpływ na kości, a tym samym na cały organizm kota.

Ponieważ wątroba wytwarza tę ważną witaminę tylko w wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza koty niewychodzące często dotyka jej niedobór. W młodym wieku może to prowadzić do tak zwanej krzywicy hipokalcemicznej, objawiającej się zbyt miękkimi kośćmi.

Wapń i fosfor

Istnieje powszechne przekonanie, że wapń jest korzystny dla kości. Zależy to jednak od jego zawartości w stosunku do fosforu w pożywieniu – optymalna wartość wynosi około 1,2:1.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Żywienie kotów.

Anatomia kota: Budowa szkieletu

Szkielet kotów składa się z ponad 230 kości, przy czym ich liczba zależy od rasy. Dla porównania, szkielet dorosłego człowieka obejmuje 206 kości.

Układ kości kota © 3drenderings / stock.adobe.com
Anatomia kota: Kości szkieletu otaczają narządy wewnętrzne.

Głowa

Kształt czaszki zdradza wiele na temat gatunku zwierzęcia. W stosunku do czaszki psa, kocia czaszka jest bardzo krótka i zwarta. Chroni mózg kota i mieści około 30 stałych zębów w dolnej i górnej szczęce. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się szpiczaste kły, których ci mięsożercy używają do łapania i zjadania swoich ofiar.

Kręgosłup

Niezależnie od tego, czy mówimy o dużych kotach (takich jak tygrysy czy lwy), czy o domowych mruczkach – kręgosłup wszystkich kotowatych składa się z około 44 – 58 połączonych ze sobą kręgów:

  • 7 kręgów szyjnych
  • 13 kręgów piersiowych
  • 7 kręgów lędźwiowych
  • 3 kręgów krzyżowych połączonych z kością krzyżową
  • 20 – 23 kręgów ogonowych, w zależności od długości ogona

Im więcej kręgów ogonowych ma kot, tym łatwiej jest mu utrzymać równowagę podczas wspinaczki. Dlatego w przypadku większości gatunków kotów ogon jest niezwykle ważną częścią ich budowy. Istnieją jednak rasy (np. manx), które genetycznie pozbawione są ogona.

Kończyny

Ekstremalną siłę skoku i szybkość do 48 kilometrów na godzinę koty zawdzięczają swoim nogom. Cechy te czynią z nich doskonałych łowców.

Kolejną osobliwością kociej anatomii jest brak połączenia łopatki z żebrami za pośrednictwem obojczyka. Struktury kostne połączone są jedynie za pomocą więzadeł i mięśni, co umożliwia im silne zginanie się i przeciskanie przez najmniejsze szczeliny.

Kończyny zakończone są łapami z ostrymi i elastycznymi pazurami. Podczas gdy tylne łapy mają tylko cztery opuszki, na przednich znajduje się ich pięć. Te ostatnie są również mocniejsze i umożliwiają kotu obronę przed wrogami lub zaatakowanie ofiary.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane
6 min

Dlaczego koty mruczą i jak to robią?

Czy istnieje piękniejszy odgłos niż mruczenie kota? Dla jego oddanego opiekuna zapewne nie. Koty mruczą, kiedy czują się dobrze – i to uczucie przenoszą również na swojego człowieka. Jednak koty mruczą także z innych powodów, na przykład, kiedy coś je boli lub odczuwają stres. Dlaczego koty mruczą i w jaki sposób produkują ten ciągły, motoryczny dźwięk?