Podstawy wychowania kocięcia
© Willee Cole / stock.adobe.com
Prawdą jest, że małe kocięta w pierwszych tygodniach życia uczą się wiele od swojej matki i od rodzeństwa. Niemniej, szkolenie kociaka przez człowieka jest absolutnie konieczne – przecież kocia mama nie wychowuje swoich kociąt zgodnie z normami ludzkiego wychowania.
Spis treści
- Jak działa wychowanie kociąt
- Podstawy wychowania kocięcia: Ważne natychmiastowe reakcje
- Zostaw kocięta na dłuższy czas z kocią mamą
- Szkolenie kociąt: Narzędzia pozytywnego wzmacniania
- Nagradzaj smakołykami i pieszczotami
- Kocięta szybko uczą się czystości
- Podstawy wychowania kocięcia: Nigdy nie głaszcz zwierzęcia zbyt długo w jednym miejscu
W gruncie rzeczy to przecież do Ciebie, jako ludzkiego współlokatora, należy zrozumienie, że racją bytu Twoich zasłon, tapet i kanapy nie jest ostrzenie sobie przez kota na nich pazurów. Zasadniczo pomaga, jeśli rozumiesz przyczyny pewnych zachowań swojego kota. Ostrząc pazury na tapetach, zasłonach itp., Twój ukochany kotek zaznacza swoje terytorium poprzez gruczoły zapachowe znajdujące się na jego łapkach. Delikatny zapach nie jest wyczuwalny dla ludzi, za to jest jak najbardziej wyczuwalny dla innych kotów i zwierząt w ogóle. Kot w ten sposób ostrzy sobie również pazury, czyści je i rozciąga swoje ciało.
Ostrzenie pazurów jest więc zachowaniem całkowicie naturalnym. Oczywiście Twój ukochany kot może nadal to robić, ale nie na meblach, lecz na drapaku lub macie do drapania. Z empatią, spokojem i odrobiną cierpliwości można zazwyczaj przekonać kota do korzystania z przeznaczonych dla niego akcesoriów zamiast mebli.
Jak działa wychowanie kociąt
Należy również pamiętać, że koty są zwierzętami samotnymi, a nie stadnymi, dlatego nie uważają swoich ludzkich towarzyszy za zwierzęta alfa. W rezultacie nie zawsze są posłuszne temu, co człowiek chce u nich wytresować. Ponadto, koty wykazują po prostu różny poziom posłuszeństwa. Zasadniczo jednak szkolenie kociaków działa dobrze, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek:
- Ważnym aspektem jest to, że musisz natychmiast reagować na zachowanie swoich kocich pupili. Jeśli na przykład kotek leży na stole lub wyciąga nos ponad krawędź stołu, jeśli ostrzy sobie pazurki na kanapie, tapecie lub zasłonach, po prostu powiedz stanowcze, ale delikatne „nie” i podnieś kota ze stołu lub zanieś go do jego drapaka.
- Umieść słupek do drapania, a najlepiej kilka, w jednym lub kilku łatwo dostępnych miejscach. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie drapaków w pobliżu mebli, na których Twój pupil lubi ostrzyć sobie pazurki. Możesz stworzyć dodatkową zachętę, spryskując drapak odrobiną kocimiętki.
Podstawy wychowania kocięcia: Ważne natychmiastowe reakcje
Zawsze masz tylko jedną do dwóch sekund na reakcję na niepożądane zachowanie kociaka. Jest to ważne, aby kot odniósł negatywną lub pozytywną reakcję opiekuna do swojego ostatniego działania. Każde konsekwentne i natychmiastowe działanie z Twojej strony, połączone z pozytywnym wzmacnianiem wszystkiego, co Twój mały kotek zrobił dobrze, przyniesie zazwyczaj szybki i trwały efekt w postaci przestrzegania przez kociaka ustalonych przez Ciebie zasad.
Zostaw kocięta na dłuższy czas z kocią mamą
Bardzo ważne jest, aby jak najdłużej pozostawić kocięta z matką. Bliskość matki jest ważna dla zdrowia fizycznego i psychicznego małych kotów. Jeśli kocięta zostaną zbyt wcześnie oddzielone od matki, może to spowodować, między innymi, wzrost poziomu lęku. To z kolei obniżyłoby jakość życia kota – jak również jego szanse na edukację. Małe kociaki są po prostu bardziej otwarte, kiedy czują się bezpieczne i zrównoważone psychicznie.
Szkolenie kociąt: Narzędzia pozytywnego wzmacniania
Do szkolenia kociaka możesz wykorzystać różne narzędzia. Niektórzy eksperci od kotów mocno polecają używanie klikera. Dzięki treningowi klikerowemu można wiele osiągnąć, stosując tzw. sygnały markerowe, które pozytywnie wzmacniają dobre zachowanie kota. W zasadzie każdy kot może być szkolony za pomocą klikera. Jednak także w przypadku klikera występują indywidualne różnice w tym, jak każdy kot reaguje na tę metodę szkolenia.
Kliker działa dzięki charakterystycznemu dźwiękowi, który wydaje. Taki dźwięk nie występuje w normalnym środowisku kota. Jako pozytywny wzmacniacz, kliker natychmiast sygnalizuje kotu, że ten właśnie zrobił coś dobrze.
Po kliknięciu ponownie masz krótkie okno czasowe – od jednej do dwóch sekund, aby nagrodzić małego kociaka, na przykład krokietami wysokiej jakości suchej karmy.
Trening klikerowy jest wykorzystywany również do uczenia kotów sztuczek. Dzieje się tak również na przykład na planie filmowym, na którym aktorami są koty. Kiedy już nauczysz swojego zwierzaka podstaw harmonijnej współpracy z klikerem, możesz z powodzeniem realizować większe zadania za pomocą tego typu warunkowania.
Jeśli jedno z małych kociąt przebywa w kuwecie, często wydaje się to mieć zachęcający wpływ na rodzeństwo. Jak tylko kociak zobaczy innego kociaka w kuwecie, wskakuje za nim. Nierzadko zdarza się, że dwa kocięta korzystają z kuwety w tym samym czasie. Później jednak każdy z kotów powinien mieć swoją własną kuwetę.
Nagradzaj smakołykami i pieszczotami
Jednak nie wszyscy koci eksperci doceniają użycie narzędzia, które wydaje dźwięk kliknięcia. Niektórzy uważają, że używanie klikera jest nieco zbyt bezosobową metodą szkolenia. W końcu najważniejsze jest zbudowanie głębokiej więzi i ufnej relacji z ukochanym zwierzakiem.
Krytycy klikera wierzą, że kocięta powinny być nauczane poprzez jedzenie, wokalne pochwały i pieszczoty. Za ich pomocą możesz dzielić się z kociakiem autentyczną radością z jego pozytywnego zachowania.
Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu można szybko i trwale osiągnąć pozytywne zmiany zachowań u swojego kociaka. Z drugiej strony, sankcje, takie jak stosowanie podajnika wody w sprayu są absolutnie niewskazane, ponieważ mogą one zniszczyć pożądany związek zaufania z ukochanym kotem. Budowanie więzi opartej na zaufaniu jest najważniejszym elementem skutecznego szkolenia kociąt.
Jeśli Twój kotek zrobi coś, co wzbudzi Twoje niezadowolenie, najlepszym sposobem reakcji jest natychmiastowe powiedzenie jasnego i stanowczego „nie”. W tym samym czasie należy zabrać kota z kuchennego stołu, blatu itd. i delikatnie położyć go na podłodze, w jego koszyku, na drapaku lub w podobnym, przeznaczonym dla niego miejscu.
Kocięta szybko uczą się czystości
Kocięta zazwyczaj w krótkim czasie uczą się załatwiać do kuwety. Niemniej należy zaznaczyć, że małemu kociakowi może się oczywiście zdarzyć wpadka w okresie nauki czystości. Jeśli tak się stanie, nie należy się nigdy złościć, ale zawsze reagować łagodnie i cierpliwie i po prostu odłożyć kocię do kuwety, spokojnie do niego mówić i ewentualnie pogłaskać po głowie. Wtedy możesz się dyskretnie wycofać, aby kocię mogło załatwić swoje sprawy bez nadzoru.
Podstawy wychowania kocięcia: Nigdy nie głaszcz zwierzęcia zbyt długo w jednym miejscu
Choć kocięta i koty uwielbiają być głaskane, ich receptory mogą być nadmiernie pobudzone przez zbyt długie pieszczoty w jednym miejscu. W pewnych okolicznościach może to doprowadzić do tego, że kociak po pewnym czasie zacznie pokazywać, że to dla niego za dużo. Należy wziąć ten aspekt pod uwagę i odpowiednio nie głaskać kota zbyt długo w tym samym miejscu.
Życzymy Wam harmonijnego wspólnego życia i wiele radości z Waszych kocich pupili – jako kociaków, a później jako kotów.
Odkryj nasz sklep dla kociąt i przeczytaj nasz artykuł na temat podstawowego wyposażenia dla kociąt i wskazówek podczas wprowadzki!