Nauka czystości kotka
© Africa Studio / stock.adobe.com
Nauczone przez mamę
Jak wszystkie małe dzieci, także i kocięta w najdelikatniejszym okresie swojego życia są pielęgnowane przez matkę. Troszczy się ona również o to, by kocięta nauczyły się czystości. Do dziesiątego tygodnia życia kociąt kocia mama sama myje swoje dzieci i robi to tak dokładnie, że dodatkowa ingerencja człowieka w toaletę kociąt zupełnie nie jest konieczna.
Mini kuweta dla mini kotka
Przy pojawieniu się pierwszej kałuży (naturalnie najpewniej na dywanie) właściciel kociej rodzinki powinien pomyśleć o zaopatrzeniu kociąt w odpowiednią kuwetę. Malutkie kotki z ich króciutkimi nóżkami muszą dostać się jakoś do wnętrza kuwety, przechodząc przez jej brzeg, dlatego zaleca się zakupienie kuwety zaprojektowanej specjalnie z myślą o kociętach. Wtedy przejść można do rzeczy: Kocięta po prostu sadza się na żwirku w kuwecie. Niejednokrotnie zdarza się, że kocięta już za pierwszym razem wiedzą o co chodzi, bo wnioskują z obserwowania swojej mamy w trakcie pobytu w kuwecie.
Mała wpadka?
W związku z tym kolejne kałuże na wartościowym dywanie nie są przewidywane. U kociąt czystość jest wrodzona. Jeśli jednak kot zamiast kuwety wybierze inne miejsce do załatwienia potrzeby, z pewnością ma ku temu dobry powód: Albo kuweta jest brudna, albo nie podoba mu się zastosowany przez Ciebie żwirek. W najgorszym razie może być to także skutek choroby organicznej.
Zapach jako znak rozpoznawczy
Takie zachowania u kota mogą mieć także podłoże psychiczne, na przykład mogą pojawiać się na skutek niepokojących dla kota zmian. Jeśli kotka lub kocur nie jest wysterylizowana lub wykastrowany, wówczas często zostawia ślady zapachowe we wszystkich możliwych miejscach, tylko nie w toalecie. Zaznacza bowiem w ten sposób swoją obecność wobec innych zwierząt, by czasami nie zostać pominiętym.