Kot miauczy w nocy — dlaczego i co robić?
Kolejna bezsenna noc, bo kot nie przestaje miauczeć? Większość właścicieli kotów zapewne wie, o czym mowa. Co zrobić, kiedy nasz pupil każdej nocy pozbawia nas snu? Dlaczego kot miauczy w nocy i co pomoże na nocne kocie lamenty?
Spis treści
Zaczniemy od złej wiadomości: Koty są zwierzętami aktywnymi nocą. Nie więc dziwnego w tym, że zwłaszcza nocą, kiedy są najbardziej rozbudzone i ochocze do zabaw, domagają się naszej uwagi głośnym miauczeniem. Ale nie martw się, jako właściciel kota też możesz rozkoszować się spokojnym snem przez calutką noc. Dobrą wiadomością jest bowiem: koty mogą się nauczyć spokojnego zachowania w ciągu nocy. Jednak pierwszym krokiem powinno być ustalenie, dlaczego kot w nocy zachowuje się głośno.
Dlaczego koty miauczą w nocy?
Nie istnieje jeden jedyny konkretny powód, dla którego koty miauczą w nocy. Koty różnią się między sobą — tak jak różnorodne są ich charaktery, tak różnorodne są również powody ich nocnych koncertów. Podczas gdy jedne koty ucinają sobie słodkie drzemki, śniąc o przygodach w ciągu dnia, inne właśnie nocą brykają po mieszkaniu i miauczą dziko. Naturalnie są też i takie, które z natury są gadułami i miauczą generalnie znacznie więcej niż inne, na przykład Maine Coony.
Teoretycznie kot poprzez miauczenie chce przekazać człowiekowi jakąś informację. Miauczenie nie służy rozrywce, nie jest także celową próbą przeszkodzenia człowiekowi w spaniu. Miauczenie to dla kotów sposób komunikowania się z człowiekiem. Koty między sobą porozumiewają się mową ciała, natomiast miauczenie jest zarezerwowane właśnie do komunikacji z ludźmi. Koty bowiem szybko orientują się, że ludzie są nieco „niedomyślni”, jeśli chodzi o ich sygnały wysyłane za sprawą ruchów, dlatego zastępują je — podobnie jak ludzie, mówiąc — wydawaniem dźwięków, i to głośnych, by skuteczniej zwrócić na siebie uwagę.
Najczęstsze przyczyny nocnego miauczenia
Niestety, ludzie często nie rozumieją intencji także i miauczenia kota. Nie wiedzą, co kot próbuje im powiedzieć. Czasami wymaga to naprawdę dużych pokładów empatii, cierpliwości i nieco dedukcji, by domyślić się, jaki jest powód miauczenia — w końcu każdy kot jest inny. Pomimo indywidualnych predyspozycji, przyzwyczajeń, doświadczeń i potrzeb kotów, da się wyróżnić najczęstsze powody miauczenia w nocy:
- Nuda
- Głód
- Samotność
- Stres
- Przyzwyczajenie
- Choroba lub ból
- Wahania hormonalne
Jak nauczyć kota, by był w nocy cicho?
Tak jak na pytanie o przyczyny miauczenia, także na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Nie ma jednej metody, która byłaby efektywna u każdego kota. Jeśli masz podejrzenie, która z wyżej wymienionych przyczyn dotyczy Twojego pupila, pierwszy krok już za Tobą. Teraz możesz podjąć konkretne środki. Jakie? Oto nasze wskazówki:
-
Kiedy kot zwyczajnie się nudzi
W dzień kot drzemie sobie w najlepsze na sofie lub parapecie, a nocą rozrabia i domaga się zainteresowania?
Nie ma w tym niczego nadzwyczajnego — w końcu koty są z natury najbardziej aktywne właśnie nocą. Jeśli jednak w ciągu dnia Twój kot będzie w dostatecznej ilości zajmowany przez Ciebie zabawami, nocą będzie gotów przez kilka godzin być cicho i odpoczywać wraz z Tobą. Wypróbuj jak najwięcej zabaw i zabawek dla kota i sprawdź, które z nich najbardziej przypadną Twojemu pupilowi do gustu. Zadbaj o to, by wieczorem przed pójściem spać kot był należycie wybawiony, zaangażowany intelektualnie i zażył sporej ilości ruchu.
Kot nie śpi pomimo intensywnych wieczornych aktywności? Możesz przygotować dla kota zabawki, na przykład zabawki na inteligencję, którymi kot będzie mógł bawić się w nocy samodzielnie.
-
Kiedy kot jest głodny
Inaczej niż psy, które najczęściej przyjmują posiłki dwa razy dziennie, koty przekąszają niewielkie porcje jedzenia wielokrotnie w ciągu dnia, co też sprzyja ich żołądkom. Kiedy wieczorem nie zjedzą ciut więcej, a nocą pozostają aktywne, naturalnie także wówczas będą domagać się dodatkowych porcji, miaucząc głośno.
W takiej sytuacji nie biegnij jednak w podskokach do kota z miską, żeby nie przyzwyczajał się, że miauczenie przynosi zamierzony efekt. Rozwiązanie: Podaj kotu posiłek przed pójściem spać i dodatkowo zostaw w dostępnym dla niego miejscu jeszcze jedną niewielką porcję pokarmu, którą w razie potrzeby będzie mógł w nocy skonsumować. Dobrze sprawdzi się także automat na karmę lub wypełniona przysmakami zabawka, która oferuje kotu nie tylko pokarm, lecz także doskonałą zabawę, podczas gdy Ty możesz wreszcie smacznie spać.
-
Kiedy kot czuje się samotny
Zwłaszcza, gdy wychodzący kot na noc zamykany jest w domu, a jego ulubiony człowiek śpi, zwierzę może czuć się naprawdę osamotnione. Podobnie kocięta, pełne energii i zawsze gotowe do zabawy i pieszczot, nie przepadają za przebywaniem nocą w samotności.
Rozwiązaniem problemu może być adopcja drugiego kota, który także aktywny nocą będzie doskonałym towarzyszem dla Twojego aktualnego pupila. Kiedy koty będą biegać wokół sofy lub razem bawić się na drapaku, Ty możesz spokojnie wysypiać się w pokoju obok.
Również w przypadku starszego kota nowe towarzystwo może okazać się rozwiązaniem problemu nocnego miauczenia. Musisz jednak wziąć koniecznie pod uwagę, że koty trzeba odpowiednio ze sobą socjalizować, postępując przy tym naprawdę ostrożnie. Inaczej pojawienie się nowego kota doprowadzić może do walk o terytorium pomiędzy zwierzętami, a to prawdopodobnie znów będzie zakłócać Twój sen…
-
Kiedy kot jest nerwowy, strachliwy lub czuje się niepewnie
Koty są zwierzętami wrażliwymi na wszelkie zmiany w ich otoczeniu. Remont i nowe meble czy w ogóle przeprowadzka do nowego miejsca może poważnie zachwiać poczucie bezpieczeństwa kota. Obce otoczenie, nieznane zapachy i dźwięki napędzają niejednemu kotu niemałego strachu. O spokojnym śnie w takiej sytuacji naturalnie nie ma co myśleć.
Także inne wydarzenia, na przykład głośne świsty sylwestrowych rac, mogą wyprowadzić kota z równowagi. Ważne jest przede wszystkim, by zmartwienia kota traktować poważnie, jednak nie przesadzając jednocześnie z atencją wobec niego w nocy — będzie miauczenie wykorzystywał, by wzbudzić litość i sprowokować, by się nim zająć. Zamiast tego postaraj się w ciągu dnia zaoferować mu dostatecznie dużo uwagi i swojego czasu. Baw się z nim, głaszcz, bierz na kolana. Również nocą drzwi do Twojej sypialni nie powinny być przed kotem zamykane. Może nawet pozwolisz kotu spać na swoim łóżku, by się nie denerwował? Jeśli nie chcesz spać w łóżku z kotem, możesz postawić dla niego na przykład tuż obok lub pod łóżkiem przytulne legowisko.
Jeśli kot pozostaje nocą niespokojny pomimo zastosowania tych środków, możesz wypróbować esencje kwiatowe dr Bacha lub dyfuzory z feromonami, które uspokoją kota w naturalny sposób. Niektórym kotom pomagają też odgłosy włączonego radia lub telewizora, które odwracają jego uwagę od innych, nieznanych odgłosów.
-
Kiedy kot miauczy z przyzwyczajenia
Są też i takie koty, które nocą miauczą po prostu — z przyzwyczajenia. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że miaucząc osiągają zamierzony efekt, mianowicie zyskują całkowitą uwagę właściciela, dostają zabawki, smakołyki.
By zapobiec takiemu miauczeniu, po prostu je ignoruj, nawet jeśli jest to ciężkie. Kot pewnie będzie miauczał kilka nocy z rzędu, jednak po pewnym czasie zorientuje się, że bycie głośno nic mu nie daje.
Niemniej jednak powinieneś najpierw zainteresować się, czy nie istnieje jakiś ważniejszy powód miauczenia kota nocą. Zwłaszcza jeśli Twój kot wcześniej nie wykazywał takiego zachowania, powinieneś zastanowić się, co mogło je wywołać. Wydarzyło się coś, co mogło przestraszyć kota? Może zaniedbywałeś go ostatnio? Zmieniły się pory jego posiłków? Jeśli przyczyną miauczenia jest strach, stres lub nuda, możesz zastosować się do wymienionych powyżej wskazówek. Jeśli nie umiesz stwierdzić przyczyny miauczenia, udaj się z pupilem koniecznie do weterynarza. Czasami uporczywe miauczenie to sygnał, że kotu coś dolega — to prośba o pomoc.
-
Kiedy kot miauczy przez chorobę lub dolegliwości bólowe
Większość chorych kotów cierpi w milczeniu i nie daje po sobie poznać bólu tak długo, jak tylko się da — leży to w ich naturze, gdyż ich dzicy przodkowie, by przeżyć, nie mogli pokazywać słabości. Czasami jednak nocą dolegliwości stają się naprawdę nieznośne, do tego dochodzą ciemność, cisza, nieobecność opiekuna, brak innych bodźców rozpraszających uwagę, dlatego też kot, nie wiedząc jak inaczej sobie pomóc, zaczyna głośno nawoływać człowieka.
Kot może cierpieć fizycznie z najróżniejszych powodów — przykładowo bólu organów wewnętrznych, stawów, wysokiego ciśnienia, nadczynności tarczycy, niewydolności nerek czy chorób serca. Także ograniczenia uwarunkowane postępującym wiekiem kota (głuchota, ślepota) mogą go znacznie niepokoić i stawać się wobec tego przyczyną nocnych koncertów. Nie zwlekaj i udaj się ze swoim podopiecznym do weterynarza, by pomógł Ci w ustaleniu dokładnej przyczyny i sposobu jej zwalczania.
-
Kiedy kot miauczy przez uwarunkowania hormonalne
Zwłaszcza u kotów wykastrowanych lub wysterylizowanych hormony czasami dają się we znaki. W wieku około sześciu miesięcy kotki stają się dojrzałe płciowo i przeżywają swoją pierwszą rujkę. Od tego momentu są gotowe do parowania i demonstrują ten stan, biegając niespokojnie, ocierając się o przedmioty, podsikując je, nosząc ogon w górze i… miaucząc głośno lub mrucząc. Nawet te kotki, które nocą zwykle są bardzo spokojne i odpoczywają, w czasie rui potrafią bardzo głośno miauczeć. Dojrzałe płciowo kotki wydzielają wówczas zapach, który kocury wyczuwają dzięki swojemu czułemu węchowi z dużych odległości. Jeśli jesteś opiekunem kocura, a w sąsiedztwie mieszkają kotki z rujką, w tym okresie także w jego zachowaniu dostrzeżesz prawdopodobnie zmiany. Kocur będzie próbował wszelkich sposobów, by dostać się do kotki sąsiada — przy zamkniętych nocą drzwiach najpewniej będzie chciał zaznaczyć swoją obecność właśnie poprzez bycie głośno i głośne miauczenie.
Najbardziej skutecznym środkiem w tym przypadku jest kastracja lub sterylizacja. Wykastrowane czy wysterylizowane kocury są zwykle spokojniejsze i tracą zainteresowanie kotkami. Podobnie ryzyko rui przewlekłej u kotek, kiedy w czasie rujki nie zostają pokryte, jest poprzez kastrację czy sterylizację zminimalizowane.
Jeśli planujesz wykastrować lub wysterylizować swojego kocura lub kotkę, najpierw skonsultuj się z weterynarzem i przedstaw mu swój zamiar. Ustalicie optymalny termin, porozmawiacie o zaletach i ewentualnych skutkach ubocznych, diecie po zabiegu i innych ważnych związanych z nim kwestiach.
Czy zawsze muszę iść z miauczącym nocami kotem do weterynarza?
Nocne miauczenie u większości kotów posiada wprawdzie podłoże psychiczne, to znaczy na przykład znudzenie, samotność czy strach, jednak nie można wykluczyć, że przyczyną mogą być również dolegliwości cielesne. Jeśli zachowanie kota nagle ulega zmianie, powinieneś w pierwszej kolejności zabrać pupila do weterynarza. Być może Twój pupil jest naprawdę chory i potrzebuje lekarstw i dostosowanej do jego stanu zdrowia karmy specjalistycznej. Jeśli weterynarz stwierdzi, że kot jest zdrowy, sama ta informacja zatroskanemu właścicielowi pozwoli spać spokojniej. Wówczas także wspomnianych wyżej środków przeciwko miauczeniu uwarunkowanemu psychicznie można próbować z większym spokojem i cierpliwością.