Dlaczego mój kot mnie liże?
© Adam Calaitzis / stock.adobe.com
Kto zna dwa czworonogi, które lubią swoje towarzystwo, niejednokrotnie zaobserwował pewnie, jak oddają się one wzajemnej pielęgnacji sierści. Koty w ramach higieny z pełnym zaangażowaniem liżą wzajemnie swoje futerka. Co oznacza jednak, gdy kot liże swojego ludzkiego opiekuna?
Spis treści
Dlaczego koty liżą się nawzajem
By zrozumieć, dlaczego koty liżą ludzi, należy pochylić się nad kwestią wzajemnych społecznych relacji między samymi tymi zwierzętami. Pomoże to lepiej zrozumieć, jaką rolę w społecznych interakcjach kotów pełnią ich języki.
Powody, dla których koty liżą się wzajemnie, to:
- Pielęgnacja sierści: Już malutkie kocięta cieszą się wilgotną pielęgnacją futerka językiem matki.
- Wzmocnienie więzi: Dorosłe koty liżą się nawzajem na znak sympatii i wzajemnego zaufania.
- Podejmowanie zapachów z sierści: Za sprawą lizania koty lepiej rozpoznają zapachy.
- Zmienianie zapachów na sierści: Koty przykrywają niechciane zapachy ich własnymi molekułami zapachowymi. Na przykład wówczas, gdy wrócą z wizyty u weterynarza.
Trzy powody, dla których koty liżą ludzi
Koty wobec człowieka stosują dokładnie to samo, co znają z interakcji z innymi kotami. Dlatego też da się stwierdzić, dlaczego koty chętnie liżą także ludzi.
Okazują sympatię i zaufanie
Najpiękniejszym i najbardziej istotnym powodem lizania człowieka przez kota jest chęć zwierzęcia, by pokazać opiekunowi, że darzy go sympatią i zaufaniem. Jeśli głaskasz swojego pupila, a ten w odpowiedzi, mrucząc, oblizuje Twoją dłoń, oznacza to najprawdopodobniej, że Twój kot jest szczęśliwy, przebywając w Twoim towarzystwie. Nie martw się jednak, jeśli Twój kot nigdy nie liże Ci dłoni – nie każdy kot ma taki nawyk, generalnie koty robią to rzadziej niż psy. Lizanie człowieka przez kota jest też kwestią smaku – dosłownie.
Lizanie służy znakowaniu terytorium
Ponieważ kot darzy Cię zaufaniem i miłością, chce Cię również na swój sposób oznakować. Poprzez lizanie Twojej dłoni Twój pupil chce powiedzieć innym kotom: „Ten człowiek jest mój”. Koty mają zdecydowanie bardziej wyczulony węch od naszego. My tego nie wyczuwamy, ale koty, liżąc nasze dłonie, pozostawiają na nich malutkie cząsteczki zapachowe. Mają one sygnalizować innym kotom lub psom, że należysz do terytorium danego osobnika. Lizanie oznacza więc także przynależność. Jeśli pogłaskasz innego kota lub psa, Twój pupil natychmiast wyczuje konkurencję. Liżąc Twoje dłonie, nie tylko usunie ich molekuły zapachowe, ale i znów oznaczy Cię swoimi.
Kot zlizuje z Twojej skóry pot
Leżysz sobie przy ponad 30 stopniach Celsjusza na kocu i opalasz się, a kot przychodzi oblizać Twoją dłoń? Niewykluczone, że ceni sobie po prostu smak potu – lekko słony aromat tej ludzkiej wydzieliny jest dla wielu zwierzaków interesujący. Czasami kot wyczuwa aromat jedzenia trzymanego przez Ciebie nawet dużo wcześniej, nic dziwnego więc, że nie przejdzie obok tego obojętnie.
Co robić, kiedy kot mnie liże
Jeśli czujesz, że kot, liżąc Twoją dłoń, okazuje Ci swoje zaufanie i sympatię, możesz odwdzięczyć mu się czymś – pogłaskaj go drugą, wolną ręką. Wiele kotów bardzo lubi szczotkowanie sierści miękką szczotką lub masaż specjalną rękawicą. W ten sposób wzmocnicie wzajemnie Waszą więź.
Czy kot poprzez lizanie przenosi choroby
Nie tylko rodzice małych dzieci zadają sobie pytanie, czy koty mogą przenosić choroby. Naturalnie, najbezpieczniej jest przestrzegać kilku ważnych zasad higieny, by wykluczyć wszelkie ryzyko zachorowania. Jeśli kot polizał Twoją dłoń, umyj ręce. Co w przypadku, gdy ma się małe dzieci? Trudno upilnować, żeby w trakcie zabawy z kotem nie przykładały rąk to buzi. Jeśli masz kota wychodzącego i małe dzieci w domu, koniecznie regularnie odrobaczaj pupila – to najważniejsza zasada. Jeśli ślina kota napotka akurat rankę na skórze dziecka, może dojść do infekcji przez bakterię Bartonella henselae wywołującą tak zwaną chorobę kociego pazura – dzieje się to rzadko, ale takie ryzyko istnieje. Chorobą tą zarazić się można przede wszystkim, kiedy – jak sama nazwa wskazuje – zostanie się podrapanym przez kota. Generalnie ryzyko, że kot przeniesie jakąś chorobę na człowieka za pomocą śliny, jest bardzo niewielkie. Mimo wszystko lepiej nie pozwalać się lizać kotu po twarzy, ze względów higienicznych.