Czy mój kot mi ufa? 5 znaków, po których to rozpoznasz

czy mój kot mi ufa

Okolica na widoku i kaloryfer lub mata grzewcza pod brzuszkiem – tak koty czują się najbardziej komfortowo. Jeżeli kot używa Twoich kolan jako legowiska, oznacza to, że całkowicie Ci ufa.

Harmonijna relacja człowieka z kotem wymaga zaufania. Jak można zbudować zaufanie do swojego kota i jak sprawić, by zwierzę zaufało nam? Koty są uważane za niezależne i nieprzewidywalne, jednak istnieje pięć sposobów zachowania kota, które powiedzą Ci, czy i jak bardzo Twój kot Ci ufa.

Znak nr 1

Jesteś dla kota ostoją

W okazywaniu ludziom zaufania koty są zazwyczaj nieco bardziej introwertyczne niż inne zwierzęta. Zamiast machać ogonem i szukać kontaktu wzrokowego, jak robią to psy, koty wyrażają zaufanie w bardziej subtelny sposób – angażując Cię na przykład w swoje ulubione zajęcia. W rezultacie trudniej jest się jednak zorientować, czy kot faktycznie Ci ufa.

Niezależnie od wieku wszystkie koty kochają spać i instynktownie szukają w tym celu bezpiecznego miejsca. Jeśli kociak wybierze Twoje kolana jako to bezpieczne miejsce, na sto procent ufa, że nic złego nie może mu się stać w Twojej obecności. Ciesz się tym szczerym dowodem zaufania, nawet jeśli czasem cierpną Ci od niego kolana.

Znak nr 2

Kot pokazuje Ci brzuszek

Opiekunowie kotów wiedzą, jak cudownie ciepły i miękki jest brzuszek kota. Za każdym razem, gdy będziesz podrapać się po brzuszku kociaka, pamiętaj – to jedno z najbardziej wrażliwych miejsc na całym ciele kota.

Możliwość oglądania i dotykania go jest nie tylko wielkim zaszczytem, ale oznacza jednocześnie, że kot bezgranicznie Ci ufa. Jeżeli Twój kot kładzie się na plecach i prezentuje Ci swój puszysty brzuszek, wyraża tym także, że jest szczęśliwy.

Aby nie igrać z zaufaniem kota, zawsze obchodź się z nim delikatnie podczas pieszczot, zwłaszcza z wrażliwym kocim brzuszkiem.

Znak nr 3

Kot puszcza do Ciebie oczko

Koty bardzo uważnie obserwują swoje otoczenie. Oczy naszych czworonożnych przyjaciół mogą doskonalone dostrzec niebezpieczeństwo nawet w półmroku. Ostrożne koty zamykają oczy wyłącznie wtedy, gdy czują się wyjątkowo bezpiecznie. Powolne, ale zdecydowane mrugnięcie w Twoim kierunku może być zatem traktowane jako wyraz sympatii oraz zaufania.

Mrugnięcie jest jak mały pocałunek, który możesz odwzajemnić, czyniąc ten sam gest. Możesz go również wykorzystać, kiedy chcesz dać obcym kotom znak, że jesteś przyjacielem i że nie muszą się obawiać zagrożenia z Twojej strony.

zadowolony kot odpoczywa na kanapie © Tanya / stock.adobe.com
Powolne mrugnięcie kota może być interpretowane jako pocałunek, który możesz w ten sam sposób odwzajemnić.

Znak nr 4

Kot ma wobec Ciebie roszczenia

Wśród nas, ludzi, pstryczek w czoło zdecydowanie nie jest gwarantem bliskiej więzi. Twój kot jednak widzi to inaczej. Jeśli przytula się z miłością głową do Twojego czoła lub pociera się radośnie głową o Twoją nogę, możesz uważać się za szczęściarza. Twój kot Ci ufa i zaakceptował cię jako opiekuna.

Ponieważ cieszysz się pełnym zaufaniem swojego pupila, hojnie dzieli się on z Tobą teraz swoimi feromonami. Na szczęście nie zauważysz jego śladów zapachowych, natomiast masz zaszczyt być uznawany za oficjalnego sponsora jedzenia i pieszczot.

Znak nr 5

Kot robi Ci masaże

Czy pamiętasz swoje dzieciństwo? Jakie było beztroskie i bezpieczne? Koty też przypominają sobie, jak wychowywały się w obecności swojej mamy – zwłaszcza, gdy czują się całkowicie bezpieczne.

Chwile tęsknoty kota za mamą można rozpoznać po tym, jak ugniata łapkami poduszkę w Twojej obecności, a może nawet Twój brzuch czy klatkę piersiową. Dzięki takim ruchom kocięta stymulują przepływ mleka matki. Dorosłe koty okazują w ten sposób z kolei swoje zaufanie do ludzi.

Zdobycie zaufania kota – jak to działa

Nawet jeśli koty faktycznie wolą być samodzielne i powściągliwe, potrafią również bardzo dobrze budować relację i zaufanie do człowieka. Pokazują to na wiele sposobów. Pięć powyższych punktów to tylko niektóre z odpowiedzi na pytanie: Czy mój kot mi ufa?

Jeśli chcesz pogłębić zaufanie między Tobą a kotem lub zaprzyjaźnić się z nowym kocim współlokatorem, pomogą Ci w tym poniższe wskazówki.

Jak zbudować silną więź z kotem:

  • Wprowadź pozytywne rytuały. Koty lubią mieć określone nawyki. Uwielbiają na przykład otrzymywać kocie przysmaki jako nagrody.
  • Zawsze rozmawiaj spokojnie i z miłością ze swoim czworonożnym przyjacielem, unikaj głośnego mówienia i karania.
  • Zajmuj pupila wspólną zabawą lub pomagaj mu w pielęgnacji sierści – to wzmocni więź kot-człowiek.
  • Daj kotu dużo miłości i uwagi, ale bez narzucania się.
  • Daj kotu przestrzeń i stwórz przytulne, ustronne miejsca do odpoczynku.
  • Głaszcz kota, kiedy wyraźnie tego chce – nie kiedy śpi lub wydaje się przestraszony.

Koty potrzebują czasu, aby zbudować więź opartą na zaufaniu i poczuć się z Tobą w stu procentach bezpiecznie. Najważniejsze jest więc, by dać kotu czas i „wsłuchiwać się” w potrzeby swojego czworonożnego przyjaciela.

Każdy kot ma swój własny charakter i różne potrzeby. Im więcej czasu spędzasz z kotem, tym lepiej go znasz, lepiej rozumiesz i możesz bardziej adekwatnie na potrzeby zwierzęcia reagować. A im lepiej będziesz się wywiązywać z zadań, tym łatwiej zdobędziesz całkowite zaufanie swojego kota!

Najczęściej polecane