Z kotem na pokładzie statku

Transporter dla kota w podróży

Brzmi jak szaleństwo, ale to możliwe. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak podróż statkiem uczynić dla kota nieco przyjemniejszą i mniej stresującą oraz, jak nie zrazić do siebie i pupila współpasażerów.

Rejs z kotem?

Wielu właścicieli kotów zabiera swoich pupili na wspólne wakacje. Niektóre z linii żeglugowych zezwalają na przewożenie kota na pokładzie. Czy i na ile jest to możliwe zależy od konkretnej linii. W każdym z możliwych przypadków należy zawczasu zabukować kabinę przyjazną zwierzętom. Zapytaj o wszystko armatora zanim zdecydujesz się na podróż z kotem, by uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek na pokładzie.

W przypadku rejsów poza granicę kraju powinieneś mieć ze sobą koniecznie Paszport dla Zwierzęcia Domowego. Poza tym należy uwzględnić warunki przekroczenia granicy ze zwierzęciem w kraju docelowym. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej danej ambasady. Zacznij przygotowania najlepiej nieco wcześniej, gdyż może się okazać, że zwierzę będzie potrzebowało zaświadczenia o stanie zdrowia czy określonych szczepionek.

Kot na pokładzie

Czasami linie żeglugowe zezwalają na przebywanie kota na pokładzie, nierzadko kot musi też zostać w samochodzie. Ta opcja niestety nie należy do najlepszych, zwłaszcza jeśli kot pozostaje bez opieki. Bierz ją od uwagę jedynie w sytuacjach podbramkowych. Być może będziesz miał możliwość pozostania przy kocie? Dzięki temu możesz kontrolować, czy nie ma ryzyka poparzenia słonecznego i możesz uspokajać zestresowanego kota.

Jeśli masz możliwość zabrania kota na pokład, dla obojgu Was podróż przebiegnie przyjemniej. Jednak zupełnie bezstresowa podróż to dla kota prawdopodobnie nie będzie – nieznane odgłosy, a do tego silny wiatr. Najlepiej trzymaj kotka cały czas w transporterze dla kota. Przed ewentualnym przeciągiem ochroni z powodzeniem ciepły koc.

Żeby zabiec ucieczce kota, najlepiej nie wyjmuj go z transportera. W zależności od długości podróży, na pewno będziesz chciał w międzyczasie napoić pupila lub uspokoić go troszkę. W tym celu delikatnie uchyl drzwiczki transportera, tak by móc włożyć do środka rękę. Wiele kotów podczas podróży jest przestraszonych i zestresowanych. Nie bierz tego do siebie, jeśli Twój kot się odsunie lub zasyczy.

Przygotowania do podróży

Warunki przebywania kota na statku zależne są od linii żeglugowej czy armatora. Kto zawczasu dobrze się doinformuje, ten jest dobrze przegotowany – tyczy się to nie tylko rejsów zagranicznych!

By nie stresować kota niepotrzebnie przed podróżą, najlepiej żeby był już przyzwyczajony do transportera. Daj pupilowi szansę na zapoznanie się z pomieszczeniem i na wyprodukowanie z nim związanych pozytywnych doświadczeń: Postaw transporter w domu i włóż do niego ulubione zabawki kota, przysmaki oraz koce lub materace, by kot czuł się w nim w 100% komfortowo. W czasie oswajania kota z transporterem w każdej chwili kot powinien móc opuścić transporter! Takie przygotowanie pomoże w czasie podróży, kot z pewnością będzie czuł się bezpieczniej w znajomym transporterze.

Życzymy udanej i bezpiecznej podróży!

Najczęściej polecane