Przeprowadzka z kotem This article is verified by a vet

Artykuł napisany przez Franziska G., Weterynarz
We współpracy z Beaphar
Kot w kartonie

Aby przeprowadzka z kotem odbyła się bez zbędnego stresu, należy ją dobrze zaplanować.

Podczas przeprowadzki wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Jeśli zmieniamy miejsce zamieszkania razem z kotem, on też może być narażony na różne niedogodności. W poniższym artykule podpowiadamy, jak się odpowiednio przygotować do przeprowadzki z kotem.

Przygotowanie: Dlaczego przeprowadzkę z kotem należy dobrze zaplanować?

Koty to bardzo wrażliwe zwierzęta, dlatego do przeprowadzki warto się dobrze przygotować. W przeciwnym razie, mogą zaistnieć sytuacje niekorzystne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego podopiecznego.

Może na przykład zdarzyć się, że podczas zmiany lokum Twój kot się zgubi, co może mieć bardzo przykre konsekwencje zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących. W odróżnieniu do kotów wychodzących, nie potrafią one bowiem tak szybko rozpoznać zagrożenia, takiego jak choćby nadjeżdżające samochody czy pociągi.

Jeśli nie przygotujesz kota odpowiednio do przeprowadzki, może to mieć również negatywny wpływ na jego psychikę, a jak wiadomo umysł i ciało są ze sobą ściśle połączone, więc taki stres może prowadzić do powstawania rozmaitych chorób.

Bezpieczne pakowanie i urządzanie

Kiedy pakuje się rzeczy do kartonów, koty często nie czują stresu, za to chętnie bawią się wśród nich i chowają się w ich wnętrzach. Upewnij się koniecznie, że kot podczas takich zabaw nie będzie miał okazji zranić się ostrą tekturą, czy innymi przedmiotami. Zwróć uwagę na oparte o ścianę lustro, inne szkła czy przybory do szycia, które zwykle leżą zamknięte w szafkach.

Nowe mieszkanie przygotuj odpowiednio na wprowadzenie się mruczka. Jeśli posiadasz balkon, koniecznie zabezpiecz go siatką ochronną – w przypadku wynajmowanego mieszkania nie zapomnij zapytać o zgodę właściciela.

Zwróć uwagę na pozostałe możliwe źródła zagrożeń, jak na przykład uchylone okna — uchył również można zabezpieczyć specjalną kratką.

Jeśli Twój nowy współlokator także opiekuje się kotem, możesz zawczasu przyzwyczajać zwierzęta do siebie, na przykład wymienić się nasiąkniętymi zapachami kotów kocykami.

beaphar CatComfort® dyfuzor z feromonem F3

  • pomaga łagodzić stres
  • poprawia samopoczucie, zwłaszcza nerwowym i lękliwym kotom
  • pomaga zniwelować niepożądane zachowania, np. znaczenie terenu moczem i drapanie
  • długotrwałe działanie i możliwość uzupełniania
  • proste zastosowanie, dla ludzi zupełnie niewyczuwalny

Wskazówki: Przeprowadzka z kotem

Każdy, kto chociaż raz się przeprowadzał, wie jak bardzo może to być stresujące. Po wielotygodniowych przygotowaniach nadchodzi w końcu dzień, w którym wszystkie spakowane rzeczy trzeba przetransportować do nowego mieszkania. Co zrobić w tym czasie ze zwierzętami domowymi? W całym chaosie i wśród ewentualnych pracowników firmy transportowej, kotom będzie trudno się odnaleźć.

Aby nie stresować się dodatkowo i nie musieć poświęcać swojego i tak już napiętego czasu kotu, warto w tym dniu powierzyć go zaufanej osobie, którą kot już zna i która zna jego nawyki i przyzwyczajenia.

Pod koniec dnia lub w następnym dniu, kiedy już wszystko zostanie załatwione, można kota odebrać. Wyświadczysz tym samym przysługę nie tylko sobie, ale również kotu zaoszczędzisz dużo stresu.

Kot podczas przeprowadzki © FurryFritz / stock.adobe.com
Przyzwyczaj kota do transportera odpowiednio wcześnie, aby nie miał nic przeciwko niemu, gdy zabierzesz go do lekarza weterynarii lub podczas przeprowadzki.

Dzień przeprowadzki z kotem

Jeśli jednak nie uda Ci się takiej osoby znaleźć, kot będzie musiał Ci towarzyszyć. Przygotuj dla niego znany mu transporter, w którym umieścisz jego ulubione zabawki i kocyki. Przymocuj do niego kartkę z numerem telefonu i nowym adresem.

Jeśli kot będzie do niego przyzwyczajony, przeprowadzka będzie dla niego dużo mniej stresująca. W tym celu, możesz ustawić go kilka tygodni przed przeprowadzką w mieszkaniu i zachęcać kota do przebywania w nim za pomocą smakołyków, dzięki czemu dodatkowo zadbasz o pozytywne skojarzenia.

Najlepiej jednak zaplanować wszystko tak, aby zwierzak przebywał w nim możliwie jak najkrócej. Do momentu faktycznej przeprowadzki warto zorganizować dla niego osobny pokój z jego legowiskiem, miskami z pokarmem i wodą oraz oczywiście czystą kuwetą.

Kiedy wszystkie Twoje rzeczy będą już przetransportowane do nowego lokum, spakuj do samochodu rzeczy kota wraz z samym pupilem.

Wskazówka: Jeśli Twój kot jest zaczipowany, zarejestruj go w oficjalnym rejestrze zwierząt domowych, aby móc go odnaleźć, gdy się zgubi.

beaphar CatComfort Spot-On, na dobre samopoczucie

  • z uspokajającymi feromonami dla kotów – syntetyczny odpowiednik feromonów, które koty wytwarzają podczas karmienia
  • pomaga kotom zrelaksować się w stresujących sytuacjach
  • zmniejsza lęk i napięcia
  • może wspierać harmonijne współżycie kotów w gospodarstwach domowych, w których mieszka kilka zwierząt

Po przeprowadzce z kotem: Przywyknięcie do nowego domu

Większość kotów dość szybko zadomawia się w nowym lokum. Aby tak było również w Twoim przypadku, warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  1. Postaraj się umieścić drapak, legowisko i inne akcesoria w podobnej konstelacji i w podobnych miejscach, w jakich znajdowały się w poprzednim lokum.
  2. Znajdź dla kota jak najbardziej ustronne i przytulne miejsce, i umieść w nim znane mu koce czy zabawki.
  3. Przymocuj do obroży kota adresówkę, w której będzie znajdowała się kartka z Twoim numerem telefonu i adresem lub identyfikator z wygrawerowanymi danymi kontaktowymi. Dopóki nie zaaklimatyzuje się w nowym domu, powinien mieć go zawsze przy sobie.
  4. Pozwól zwierzakowi zapoznać się z nowym lokum i na razie nie wypuszczaj go na zewnątrz.
  5. Uzbrój się w cierpliwość i reaguj na potrzeby kota. Może minąć trochę czasu, zanim poczuje się komfortowo w nowym domu.
  6. Jeśli po przeprowadzce przejawia silne zaburzenia behawioralne, takie jak bojaźliwość, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jest to bardzo istotne, ponieważ zmiana miejsca zamieszkania może prowadzić do depresji u kotów.

Koty wychodzące: Pierwszy spacer po przeprowadzce

Kotom wychodzącym pozwól najpierw przyzwyczaić się do nowych czterech ścian, zanim znów otworzysz dla nich drzwi na zewnątrz. Ryzyko, że kot ucieknie w pierwszych dniach po przeprowadzce jest naprawdę wysokie. Zwłaszcza wówczas, gdy stare lokum znajduje się w niedalekiej odległości od nowego. Pupil być może będzie chciał spróbować wrócić na swój dotychczasowy rewir.

Dopiero, gdy kot zaakceptuje nowy dom i będzie czuł się w nim w stu procentach komfortowo, możesz zaplanować pierwsze wspólne spacery po nowym terenie. Pierwsze kilka razy wyjdź za kotem na zewnątrz i po niedługiej chwili zawołaj go na posiłek.

Zwykle po upływie około miesiąca koty są gotowe na pierwsze samodzielne wycieczki po okolicy. Pamiętaj jednak, że ten czas różni się w zależności od kota i musi być do niego dostosowany.

Dodatkowe bezpieczeństwo w przypadku zagubienia się kota może zapewnić lokalizator GPS dla kotów.

Sposoby na rozluźnienie

Jeśli Twój podopieczny jest szczególnie podatny na stres lub przeprowadzka potrwa długo ze względu na konieczność pokonania dużej odległości do nowego domu, warto zawczasu omówić z lekarzem weterynarii podanie mu środków uspokajających. Dotyczy to również sytuacji, w których kot ma trudności z przystosowaniem się do nowego otoczenia.

Do typowych środków relaksacyjnych dla kotów należą leki homeopatyczne, takie jak esencje kwiatowe Bacha lub feromony.


Franziska G., Weterynarz
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Wszechstronne wykształcenie weterynaryjne uzyskała na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen (Justus-Liebig-Universität Gießen). Zdobyła tam doświadczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna małych, dużych i egzotycznych zwierząt, a także farmakologia, patologia i higiena żywności. Obecnie udziela się jako autorka, pracuje także nad własną rozprawą naukową. Jej celem jest polepszenie ochrony zwierząt przed chorobami wywoływanymi przez patogeny bakteryjne. Oprócz naukowej wiedzy weterynaryjnej, jako szczęśliwa opiekunka psa, dzieli się także własnymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafi jeszcze lepiej zrozumieć i wyjaśnić obawy i problemy, jak również powtarzające się pytania opiekunów dotyczące zachowania i zdrowia ich zwierząt domowych.


Najczęściej polecane