Podróż z kotem – ważne wskazówki
© photo_master3000 / stock.adobe.com
Pensjonat dla kotów jest przepełniony, zaprzyjaźniona sąsiadka nie ma czasu, rodzina mieszka zbyt daleko, a wszyscy znajomi są na wakacjach. Jeśli planujesz podróż z kotem, musisz wziąć pod uwagę wiele rzeczy. W poniższym artykule znajdziesz ważne wskazówki i porady.
Spis treści
Gdzie mogę wybrać się z moim kotem?
Oczywiście nie każda podróż pasuje do kota, ponadto z reguły koty nie są wielkimi miłośnikami zmian. Dlatego podróżowanie z kotem jest wskazane tylko wtedy, gdy był on do tego przyuczany od małego.
Załóżmy, że Twój kot ma pozytywne nastawienie do podróżowania. Pozostaje jeszcze kilka kwestii do rozważenia.
Otóż, jeśli planujesz trasę ze zwiedzaniem lub aktywny wypoczynek z licznymi wycieczkami, z pewnością nie jest to optymalny plan na podróż z kotem. Jeśli natomiast wolisz odpoczywać w wynajętym domku bądź mieszkaniu i spędzać większość czasu przy ciepłym kominku, Twój kot domowy z pewnością ucieszy się ze wspólnie spędzonego czasu.
Nie zapomnij o pozwoleniu na zakwaterowanie
Nie zapomnij również dowiedzieć się, czy do Twojego obiektu można w ogóle zabrać kota!
Nie licz na to, że właściciel domu wakacyjnego ulegnie, gdy spojrzy w czarujące oczy Twojego kota. Prawie wszystkie hotele i ośrodki wakacyjne opierają się na swoim regulaminie i zasadniczo nie robią wyjątków.
O czym należy pomyśleć podczas podróży z kotem za granicę?
Każdy kraj ma indywidualne zasady wjazdu dla kotów. Dlatego najlepiej jest poszukać informacji w Internecie albo zapytać w ambasadzie danego kraju.
Podróż z kotem: Poznanie zasad w kraju docelowym
Przepisy dotyczące przewiezienia kota przez daną granicę różnią się odnośnie wymaganych szczepień (zwykle wścieklizna), profilaktyki pasożytniczej oraz czasami urzędowe świadectwo zdrowia. Ponadto w prawie wszystkich krajach kot musi posiadać chip. Wszystkie te informacje muszą być odnotowane w unijnym paszporcie dla zwierząt domowych.
W kontekście tych przepisów wjazdu należy również przestrzegać pewnych terminów. Na przykład, jeśli kot ma być po raz pierwszy zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, szczepionka ta musi zostać podana co najmniej trzy tygodnie przed rozpoczęciem podróży. Jeśli wymagana jest profilaktyka pasożytnicza, musi być ona zastosowana na 24 do 120 godzin przed przyjazdem.
Porady weterynarza
Warto więc umówić się na wizytę u weterynarza przed wyjazdem za granicę. W razie potrzeby może odświeżyć szczepienia i zapewnić odpowiednie leki profilaktyczne.
Ponadto weterynarz może poinformować Cię o ewentualnych zagrożeniach dla zdrowia Twojego kota w kraju, w którym spędzasz wakacje. W niektórych okolicznościach Twój kot może mieć kontakt z patogenami, które mogą powodować poważne choroby.
Jak transportować kota?
Po pomyślnym zakończeniu formalności następuje druga część planowania urlopu. Podczas podróży kot musi być umieszczony w „pomieszczeniu”, z którego nie ucieknie.
Optymalną alternatywą są skrzynki transportowe z tworzywa sztucznego. Są łatwe do czyszczenia i wygodne do noszenia. Te plastikowe pojemniki nadają się zarówno do podróżowania samochodem, jak i transportu samolotem, czy pociągiem.
Kosze wiklinowe i torby podróżne z miękkiej tkaniny mogą być bardziej atrakcyjne, ale znacznie gorzej nadają się do dłuższego transportu. Są bardzo nieporęczne, a miękkie torby zapewniają kotu zbyt małą ochronę.
Przed podróżą należy oswajać kota z transporterem. Jeśli pierwsze spotkanie z pomieszczeniem zakończy się godzinną podróżą, kot z pewnością nie wróci tam tak szybko z własnej woli.
Akcesoria do podróży z kotem
Jeśli podróżujesz ze swoim kotem, musisz koniecznie zabrać ze sobą odpowiednie akcesoria dla kota do wakacyjnej walizki. Znajome przedmioty, a przede wszystkim znana karma pomoże Twojemu futrzakowi szybko przyzwyczaić się do obcego otoczenia.
Lista koniecznych przedmiotów dla kota:
- Unijny paszport dla zwierząt domowych (w razie potrzeby świadectwo zdrowia)
- Koce i poduszki
- Zabawki
- Szczotki i grzebienie
- Kuweta, żwirek, łopatka do żwirku i plastikowe worki
- Miska na jedzenie i wodę
- Karma i smakołyki
- Ewentualnie: potrzebne leki
Na co muszę zwrócić uwagę podczas podróży z kotem?
Jeśli zamierzasz podróżować ze swoim kotem, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów: Niektóre koty tolerują transport w samochodzie tylko w ograniczonym zakresie. Reagują silnymi nudnościami, są napięte i bardzo nerwowe. Poproś lekarza weterynarii o podanie kotu leków na nudności, jeśli Twój kot często na nie cierpi.
Bez środków uspokajających podczas podróży
Ogólnie weterynarze odradzają obecnie stosowanie silnych środków uspokajających podczas podróży lub lotu. Kot nadal słyszy głośne dźwięki i rejestruje nieznane mu ruchy, ale jednocześnie zauważa, że fizycznie nie jest w stanie uciec z tej sytuacji. Dodatkowo wzmacnia to lęk i nerwowość.
Delikatne uspokojenie może zapewnić spray z feromonami, taki jak np. Feliway, lub esencje kwiatowe Bacha dla kotów. Pokarm uzupełniający z aminokwasem tryptofanem sprzyja także uwalnianiu w mózgu hormonu szczęścia – serotoniny, co prowadzi do większego poczucia spokoju.
Mniej wrażliwe koty mogą uspokoić się samą obecnością opiekunów i tym, że się do nich mówi.
Podróż z kotem: Transport tylko w bezpiecznym transporterze dla kotów
Jednak nawet jeśli kot lubi podróżować i jest bardzo pewny siebie w samochodzie, nigdy nie wolno wypuszczać go z klatki transportowej podczas podróży. Koty, które nie są w czymś zamknięte, lubią wspinać się po całym wewnątrz pojazdu lub rozpraszają kierowcę. Takie eksperymenty są nieuzasadnione i stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt.
W przypadku wypadku kot jest również znacznie lepiej chroniony w skrzynce transportowej. Jeśli siedzi niezabezpieczony na tylnym siedzeniu, po prostu poleci przez kabinę kierowcy w przypadku gwałtownego hamowania lub uderzenia w tył pojazdu. Może to zakończyć się śmiertelnie dla kota.
Niebezpieczeństwo udaru cieplnego
Jeśli podróżujesz z kotem na południe, musisz zwracać uwagę na temperaturę na zewnątrz. Wysokie temperatury zagrażają zdrowiu Twojego pupila i mogą powodować udar cieplny.
Jeśli podróżujesz z kotami samochodem, podczas jazdy powinna panować przyjemna temperatura. Należy jednak unikać przeciągów.
Upał w samochodzie
Należy pamiętać o swoim kocie podczas pobytu na na stacjach paliw i miejscach do odpoczynku. Nawet jeśli chcesz tylko wypić kawę lub zrobić sobie krótką przerwę, zaparkuj samochód w zacienionym miejscu i otwórz okna, aby wpuścić do środka świeże powietrze.
W bezpośrednim świetle słonecznym wnętrze pojazdu bardzo szybko osiąga niebezpieczną temperaturę. Jeśli jest gorąco, kotu należy od czasu do czasu podawać trochę wody. Dobrze sprawdza się butelka z wodą i mała plastikowa miska, które są łatwe w użyciu.
W domu jednak najlepiej?
Jeśli więc chcesz podróżować ze swoim kotem, musisz mieć świadomość pewnych zagrożeń. Jak najbardziej można zabrać kota ze sobą na wakacje lub w pilną podróż służbową, jednak przed rozpoczęciem podróży należy się dobrze zastanowić, czy naprawdę nie ma innej alternatywy. Ogólnie rzecz biorąc, koty wolą znajome terytorium i potrafią sobie poradzić nawet podczas kilkutygodniowej rozłąki z opiekunem. Jeśli zaplanujesz ją z dużym wyprzedzeniem, z pewnością znajdziesz kochającego opiekuna tymczasowego dla swojego kota.