Opieka nad kotem podczas wakacji

Artykuł napisany przez Zespół redakcyjny zooplus
Kot w walizce

Rzadko kiedy kota można zabrać ze sobą na wakacje.

Niemal każdy opiekun kota w pewnym momencie zadaje sobie pytanie: Czy i gdzie mogę zabrać ze sobą mojego pupila? Niektórzy najchętniej podróżują razem ze swoim podopiecznym. Inni w ogóle rezygnują z wycieczek i urlop spędzają w domu. Jeśli mamy zamiar wyjechać na wakacje bez naszego kota, zorganizowanie dla niego odpowiedniej opieki jest bardzo ważną kwestią. Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące wakacyjnej opieki nad kotem.

Co zrobić z kotem, wyjeżdżając na wakacje? Pięć propozycji

To pytanie zadali sobie prawdopodobnie wszyscy opiekunowie kotów, planujący wakacyjny wyjazd. Mamy w tym zakresie do dyspozycji kilka możliwości. Poniżej przedstawiamy pięć z nich:

1. Opieka nad kotem podczas wakacji z zamieszkaniem

Zwłaszcza koty wychodzące lubią, zgodnie ze swoim zwyczajem, eksplorować swoje terytorium. Ale również starsze mruczki, które nieszczególnie przepadają za zmianami, niechętnie opuszczają swój dom. Obecnie to żaden problem – istnieje bowiem wiele możliwości zapewnienia zwierzakom opieki w miejscu zamieszkania.

Catsitter w domu

Dla kotów optymalne rozwiązanie to wprowadzenie się do nich domowego opiekuna. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku dłuższej nieobecności – tymczasowi opiekunowie mogą przy okazji zająć się również naszymi kwiatami czy odebrać pocztę, spędzać wieczory z kotem na kanapie, zająć się jego karmieniem i czyszczeniem kuwety.

Miłośnicy kotów w roli catsitterów

Podstawowym i najważniejszym warunkiem jest zaufanie – nie każdy czuje się komfortowo z myślą, że ktoś inny przebywa w jego mieszkaniu podczas jego nieobecności.

Jeśli nam to nie przeszkadza, oprócz członków rodziny i przyjaciół możemy rozważyć podróżujących miłośników kotów. Sprawdzi się to zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów. Mogą oni wówczas nieodpłatnie zatrzymać się w naszym domu w zamian za opiekę nad zwierzakiem.

W Internecie możemy znaleźć oferty osób, które chętnie zaopiekują się naszym mieszkaniem, wraz z zamieszkującym go zwierzakiem.

Opiekunka głaszcząca kota © Africa Studio / stock.adobe.com
Jeśli planujesz dłuższy urlop, wprowadzenie się catsittera do domu jest świetnym wyborem z punktu widzenia kota.

2. Opieka nad kotem podczas wakacji przez sąsiadów i przyjaciół

Klasycznym wariantem opieki nad kotem są oczywiście sąsiedzi, przyjaciele lub członkowie rodziny, którzy będą go codziennie odwiedzali. Dla kochających zwierzęta sąsiadów zaglądanie do kota nie wymaga wiele wysiłku, a niewątpliwą zaletą takich odwiedzin jest to, że kot nie ma do czynienia z osobą mu nieznaną. Karmienie i czyszczenie kuwety powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie.

Pieszczoty jako remedium na samotność

Najlepiej byłoby, gdyby opiekun wygospodarował również czas na zabawę i pieszczoty. Zaprośmy go do naszego mieszkania podczas naszej nieobecności, zaproponujmy poczytanie książki na odpowiednio zabezpieczonym balkonie lub wieczorny seans filmowy na kanapie w towarzystwie naszego mruczka, który dzięki temu nie będzie czuł się samotny.

Jest to szczególnie istotne w przypadku kotów „jedynaków” i niewychodzących.

3. Profesjonalni catsitterzy

W wielu miastach prowadzą działalność tak zwany catsitterzy – domowi opiekunowie kotów, którzy w zamian za wynagrodzenie zajmą się naszym pupilem. Można umówić się z nimi na wizyty raz lub dwa razy dziennie, karmienie, czyszczenie kuwety czy po prostu spędzenie czasu z kotem.

Jak znaleźć rzetelnego catsittera i na co zwracać uwagę przy jego wyborze, dowiesz się z lektury naszego artykułu.

4. Hotele dla kotów

W większych miastach funkcjonują zazwyczaj specjalne hotele dla zwierząt, w tym również dla kotów. Niektóre z nich bywają połączone z gabinetami weterynaryjnymi, co jest szczególną zaletą dla mruczków wymagających regularnego podawania leków.

5. Opieka nad kotem podczas wakacji w wykonaniu przyjaciół

Członkowie rodziny czy przyjaciele – wielu miłośników zwierząt chętnie przyjmie do siebie futrzanych gości. U przyzwyczajonych do tego od małego kotów sposób ten zazwyczaj sprawdza się z powodzeniem.

Jedynie koty wychodzące mogą nieco z tego powodu ucierpieć ze względu na brak możliwości spacerowanie po znanym sobie rewirze. Pozwalanie im na spacer po nowym terenie jest zbyt ryzykowne – mogłyby się z łatwością zgubić. Z kolei konieczność pozostania w domu nieuchronnie wiąże się ze stresem.

Wyeliminuj źródła niebezpieczeństwa

Oczywiście osoby, którym powierzamy opiekę nad naszym pupilem powinny być odpowiedzialne i myśleć o jego dobrostanie i bezpieczeństwie. Uchylne okna czy balkon bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem dla kociego gościa.

Jeśli kot zna nowy dom, w którym będzie miał przebywać, ma to wiele zalet – tymczasowy opiekun może w nim zakwaterować zwierzaka, bez konieczności codziennego dojeżdżania do naszego domu. Koty natomiast mogą cieszyć się obecnością znanego im towarzysza.

Wyprawka dla kota © New Africa / stock.adobe.com
Wyjeżdżając na urlop, musimy pamiętać o pozostawieniu wszystkich rzeczy, których potrzebuje nasz kot.

Lista kontrolna

Jeśli wyjeżdżając na urlop, zostawiamy kota w domu, przygotujmy wszystko, czego będzie potrzebował w tym czasie:

zapas karmy mokrej i/lub suchej
przysmaki
zapas żwirku
zabawki, bezpiecznie przechowywane
grzebień lub szczotka
w razie nagłego wypadku: numer telefonu i adres opiekującego się kotem lekarza weterynarii
plan karmienia
w razie potrzeby: leki i harmonogram ich podawania

Podsumowanie: Odpowiednie planowanie wakacji

Jeśli nie chcemy zabierać ze sobą naszego kota na wakacje, mamy do dyspozycji różne możliwości. Bardzo ważne jest, aby zaplanować opiekę nad zwierzakiem z odpowiednim wyprzedzenie, ponieważ najlepsi catsitterzy i renomowane hotele dla zwierząt są często w pełni zarezerwowani na najbliższe kilka miesięcy. Najlepiej więc zorganizować opiekę nad kotem już w momencie planowania naszego urlopu.


Zespół redakcyjny zooplus
zooplus Redaktion

Zespół redakcyjny zooplus tworzą eksperci i redaktorzy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie hodowli zwierząt: Florian, Luisa ze swoim białym owczarkiem szwajcarskim Elyosem oraz Franziska ze swoim maltańczykiem Emmy i koniem Rubi. Wraz z dużą siecią ekspertów ds. zwierząt pracują nad tym, aby Magazyn zooplus był zaufanym źródłem informacji dla wszystkich opiekunów i miłośników zwierząt. Celem zespołu jest dostarczanie ekscytującej wiedzy o zwierzętach oraz istotnych informacji na temat właściwej opieki nad nimi.


Najczęściej polecane