Kot w samolocie
© Monika Wisniewska / stock.adobe.com
Lot samolotem jest dla kota jeszcze bardziej stresujący niż podróże innymi środkami transportu. Nieznane mu zapachy, głośne dźwięki i zmiany ciśnienia sprawiają, że nawet najbardziej nieustraszone osobniki poczują się nieswojo. Niestety nie zawsze da się uniknąć lotu ze względu na kota. Jednak z odpowiednim przygotowaniem możesz sprawić, że podróż samolotem będzie dla kota nieco mniej stresująca.
Spis treści
Kot w samolocie: Obowiązujące przepisy
Chcąc zabrać kota w podróż samolotem, warto zawczasu skontaktować się z obsługą linii lotniczych i dowiedzieć się, jakie obowiązują u nich przepisy dotyczące przewozu zwierząt.
Niektóre linie lotnicze zezwalają jedynie na przewóz zwierząt w luku bagażowym, inne natomiast dopuszczają transport zwierząt o określonej wadze w kabinie pasażerskiej. Przepisy różnią się pod względem dozwolonej wagi zwierzęcia i wielkości transporterów, zwróć więc uwagę na to, czy łączna waga kota i transportera nie przekraczają ustalonych standardów.
Najczęściej preferuje się transportery tekstylne, przeznaczone specjalnie do przewozu zwierząt samolotem. Z reguły musisz poinformować obsługę o zamiarze przewiezienia zwierzęcia w momencie rezerwowania biletów – najczęściej w takiej sytuacji pobierana jest dodatkowa opłata.
Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu zwierząt
Wyjeżdżając za granicę, należy przestrzegać odpowiednich przepisów wjazdowych obowiązujących w kraju docelowym. Informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej odpowiedniej ambasady.
W zależności od przepisów prawnych dotyczących przekroczenia granicy konkretnego kraju, zwierzę może potrzebować paszportu oraz książeczki zdrowia z podbitym świadectwem szczepień. W Unii Europejskiej unijny paszport dla zwierząt jest obowiązkowy. Nie zapomnij więc zabrać ze sobą wszystkich wymaganych dokumentów.
Wyposażenie transportera
Aby sprawić, by pobyt kota w samolocie był możliwie komfortowy, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie transportera:
- Transporter powinien być na tyle duży, aby kot mógł w nim bez przeszkód wstać i obrócić się.
- Zwłaszcza podczas długiego lotu może zdarzyć się, że będzie chciał załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego wyłóż transporter chłonnymi ściereczkami.
- Poza tym oznacz go znakiem „żywe zwierzęta”. Dobrym pomysłem jest także wskazanie, gdzie znajduje się jego góra, a gdzie dół.
- Dołącz do niego wszystkie niezbędne dokumenty kota (Twoje dane kontaktowe, książeczkę zdrowia ze szczepieniami).
- Jeśli to możliwe, umieść w nim także miski z wodą i karmą.
- Dla lepszego samopoczucia kota, w transporterze nie może zabraknąć pachnącego jego opiekunem koca i ulubionej zabawki.
Nie kupuj transportera tuż przed podróżą i poćwicz z kotem wchodzenie i wychodzenie z niego. Jeśli kot będzie kojarzył go z czymś pozytywnym, zaoszczędzi mu to nieco stresu w już i tak nerwowej sytuacji w samolocie.
Leki dla kotów w samolocie?
Chcesz ulżyć kotu – to jasne. Odradza się jednak zdecydowanie podawanie kotu przed podróżą samolotem środków uspokajających. Niektóre linie lotnicze nawet wprowadziły oficjalny zakaz.
Powodem tego jest fakt, że takie środki w powietrzu, na dużej wysokości, mają wielokrotnie silniejsze działanie niż na ziemi, a efekty uboczne tego działania są trudne do przewidzenia. Dlatego coraz więcej linii lotniczych dąży do tego, by nie przewozić zwierząt pod wpływem środków uspokajających – ani w luku bagażowym, ani w kabinie.
Poza tym, jeśli zwierzę przewożone jest w luku bagażowym, ewentualne działania niepożądane pozostaną niezauważone.
Jeśli chcesz uspokoić kota, użyj sprejów z feromonami np. firmy Feliway lub sięgnij po całkowicie naturalne środki, np. esencje kwiatowe dr Bacha w postaci homeopatycznej pastylki. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przewozu zwierząt skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaproponuje najlepszą dla danego kota metodę wyciszenia.
Podróż w kabinie
Już same przygotowania do lotu są sytuacją wyjątkową. Pobyt w samolocie oraz wzrastające wraz z wysokością ciśnienie nie dostarczają kotu przyjemnych wrażeń.
Każdy kot reaguje inaczej: Jedne są niespokojne, inne za spokojne, jedne wpadają w panikę, oddychają szybko, a jeszcze inne głośno miauczą.
Jednak niezależnie od tego, co się dzieje, kot musi przez całą podróż pozostać w transporterze, zamkniętym szczelnie według określonych przepisów. Takie ustalenia linii lotniczych mają naturalnie swoje uzasadnienie: Długo trwające poszukiwania zaginionego kota to zdecydowanie niepożądana podczas lotu sytuacja.
Nie zapomnij zapewnić kotu wodę do picia w samolocie
W zależności od długości lotu należy kota napoić i uspokoić. Łyczek wody lub mała ilość pasty dla kota pomogą przy wyrównaniu ciśnienia.
Nie każdy kot jednak będzie chciał w czasie podróży przyjąć płyn, nawet pomimo pragnienia. Nie chowaj więc urazy, gdy kot się od Ciebie odsunie, czy nawet będzie próbował Cię zaatakować – jest bowiem niepewny i zestresowany. Lot samolotem to naprawdę wyjątkowa sytuacja!
Klimatyzacja w samolocie często ustawiona jest na mocne chłodzenie. Możesz więc przykryć transporter kocem, by uchronić pupila przed przeciągiem. Niektórym zwierzakom przeszkadza także ciemność. Jeśli tak jest w przypadku Twojego pupila, możesz zaopatrzyć się w transporter posiadający duże otwory zamykane na rzepy, które w razie potrzeby można otworzyć.
Po lądowaniu
Po przekroczeniu progu, czy to domu, czy hotelowego pokoju, kot może być nieco niepewny i chwiejnie się poruszać. Najlepiej pozostaw go w spokoju na jakiś czas, pozwól mu dojść do siebie. Możesz także zastosować kocie feromony lub esencje kwiatowe Bacha.
Szczęśliwej podróży!