Sokoke

Portret sokoke

Sokoke to pochodząca z Kenii bardzo rzadka rasa kotów.

Sokoke, których ojczyzną jest Kenia, to bardzo mało popularne koty. Ale to może się wkrótce zmienić. Te afrykańskie koty o klasycznym egzotycznym umaszczeniu są bowiem niezwykle elastyczne i towarzyskie. Uwielbiają przebywać ze swoimi opiekunami, ale czasami potrzebują też swobody i dużej dawki ruchu.

Historia sokoke

Wszystkie koty sokoke pochodzą z Kenii, a dokładniej z lasu deszczowego Sokoke-Arabuke. Jest to jedna z ostatnich stref lasów deszczowych w Afryce Wschodniej. W 1979 roku angielska farmerka Jeni Slater, która przez wiele lat była właścicielką plantacji kokosów, odkryła tam osierocony miot dzikich kotów.

Przypuszcza się, że były to zdziczali potomkowie zbiegłych kotów imigrantów. Pani Slater zabrała ze sobą znalezione kocięta na farmę i tam je wychowała. Pomimo swojego dzikiego pochodzenia, zwierzęta okazały się łatwe do oswojenia i niezwykle przywiązane do człowieka.

Z Kenii do Danii

Na początku farmerka nie wiedziała nic o przodkach swoich kotów, ale szybko zdała sobie sprawę, że są wyjątkowe, zaczęła je hodować i nazwała sokoke.

Krzyżowała je z czarnymi kotami domowymi. Specyficzny wygląd sokoke, ich atletyczna budowa i egzotyczny wzór sierści oraz przyjazność w stosunku do człowieka, a jednocześnie kochająca wolność natura zostały zachowane. Pięć lat później, w 1984 roku, panią Slater odwiedziła przyjaciółka z Danii, Gloria Moldrup. Duńska miłośniczka kotów była zachwycona uroczymi sokoke i zabrała jedną parę ze sobą do Danii.

Na początku obawiała się, że te afrykańskie koty nie odnajdą się w klimacie północnej Europy, ale jej obawy nie potwierdziły się. W ten sposób pani Moldrup założyła pierwszą hodowlę kotów sokoke w Europie i podejmowała starania, aby rasa ta została oficjalnie uznana. W połowie lat 80-tych ubiegłego wieku pierwsi wyhodowani w Danii przedstawiciele rasy zostali zaprezentowani na wystawie w Kopenhadze, a w 1994 roku doczekały się uznania przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Dzisiejsza hodowla

Sokoke jest prawdziwą rzadkością. Wynika to między innymi z surowych wymogów dotyczących hodowli. Aby oficjalnie zarejestrować swój miot, hodowca musi przedłożyć dokumenty dla każdego zwierzęcia, które poświadczą, że rzeczywiście pochodzi ono z okręgu Sokoke w Kenii. Dopiero wówczas kocięta otrzymują świadectwo autentyczności i zostają uznane za sokoke.

Pomimo tych obostrzeń, hodowlą przedstawicieli tej rasy zajmują się obecnie hodowcy w Norwegii, Finlandii, USA, Włoszech, Niemczech i naturalnie w Danii.

Wygląd

Aktywną naturę sokoke widać na pierwszy rzut oka. Pod ich krótką sierścią można zauważyć rozwiniętą muskulaturę i mocne kości. Dorosłe sokoke osiągają wagę od 3,5 do 6 kilogramów, a męscy przedstawiciele rasy mogą ważyć nawet 7 kilogramów.

W stosunku do ich średniej wielkości, muskularnego ciała, głowa wydaje się stosunkowo niewielka. Szerokie, również średniej wielkości uszy i jasne, migdałowate oczy nadają im czujny wyraz. Charakterystyczne są także wyraźnie zaznaczone kości policzkowe i wąsy. Nos i oczy otoczone są wyrazistą obwódką w kolorze umaszczenia.

Kocię sokoke © coulanges / stock.adobe.com
Po tym poznasz sokoke: Ciemny, pręgowany wzór sierści na szarym lub złotobrązowym tle oraz smukłe, sprężyste ciało.

Króciutka, elastyczna sierść sokoke ściśle przylega do ciała i nie ma podszerstka lub jest on niewielki. Pod względem umaszczenia wszystkie sokoke są do siebie bardzo podobne. Wzór ich sierści to klasyczny tabby: Ciemny, pręgowany na szarym lub złotobrązowym tle.

Charakter sokoke

Aby zdobyć zaufanie sokoku potrzeba trochę czasu. Jeśli jednak to się uda, okazuje się być niezwykle czuły i milusiński.

Uwielbia przebywać w towarzystwie swoich opiekunów, bawić się z nimi, przytulać i wchodzić we wszelkie interakcje. Podobnie jak koty syjamskie nie stroni od miauczenia, mruczenia, ocierania się o członków swojego ludzkiego stada i głośnego domagania się ich uwagi.

Atletyczny, inteligentny i ciekawski

Do zabawy i aktywności żywiołowego sokoku nie trzeba namawiać. Ten bystry mruczek z chęcią uczy się różnych sztuczek i wykonuje zadania, na przykład związane z aportowaniem. Można nauczyć go wiele więcej niż tylko otwierania drzwi. Sprytny sokoke będzie wiedział, jak to zrobić najpóźniej po kilku dniach spędzonych w Twoim domu.

Sokoke nie sprawdzi się u pracoholików

Uczenie się i odkrywanie nowych rzeczy koty te mają we krwi. Zajrzą w każdy zakamarek i obwąchają każde krzesło, zasłony, buty i rośliny. Są niezwykle ciekawskie i nie chcą przegapić żadnej rozrywki. Nuda jest ich największym wrogiem. Nie lubią też zostawać same. Dlatego nie będą odpowiednimi towarzyszami dla osób, które rzadko bywają w domu.

Warunki utrzymania

Sokoke potrzebuje bliskości swojej ludzkiej rodziny i ceni sobie towarzystwo innych mruczków, co nie oznacza, że od czasu do czasu nie lubi pobyć w samotności. Wręcz przeciwnie, bardzo ważne są dla niego również te chwile, w których może decydować sam o sobie i robić to, na co ma ochotę, na przykład wspinać się po drzewach.

Duża przestrzeń

W przypadku sokoke trzymanie w mieszkaniu w mieście absolutnie nie wchodzi w rachubę. Idealnym środowiskiem będzie ogrodzony ogród, duży zabezpieczony balkon lub najlepiej możliwość wychodzenia na zewnątrz.

Ze względu na swój charakter, sokoke wymaga również więcej uwagi i opieki niż inne koty. Niebezpieczne rośliny czy inne stwarzające zagrożenie przedmioty, o które sokoke mógłby się zranić podczas wycieczek po domu powinny zawsze znajdować się poza jego zasięgiem.

Sokoke potrzebuje towarzystwa

Sokoke nie toleruje samotności. Jeśli więc wiesz, że od czasu do czasu Twój podopieczny będzie musiał zostać sam, rozważ zakup drugiego kota – taki układ jest dla sokoku zazwyczaj najlepszy.

Równie chętnie kot ten pobawi się z najmłodszymi członkami rodziny. Dzieci powinny jednak być na tyle duże, aby zrozumieć, że sokoke nie jest zabawką i szanować jego niezależność. Na zbyt mocne przytulanie czy zmuszanie go do czegoś, na co nie ma ochoty, sokoke może zareagować wystawieniem pazurów. Mimo tego, że z chęcią oddaje się pieszczotom, czasami miewa ich po prostu dosyć i nie kryje się z tym.

Zdrowie sokoke

Sokoke cieszą się dobrym zdrowiem i nie są wymagające w pielęgnacji. Nie są znane w ich przypadku żadne typowe dla rasy przypadłości.

Zalecane szczepienia

Oczywiście nie mają wrodzonej odporności na popularne kocie choroby, takie jak infekcje górnych dróg oddechowych czy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dlatego należy regularnie szczepić je przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii. Ponadto, jeśli Twój sokoke jest kotem wychodzącym, powinien być również zaszczepiony przeciwko wściekliźnie i białaczce.

Pielęgnacja sierści

Niezwykle krótka sierść sokoke nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Za sprawą braku podszerstka – i oczywiście zamiłowania do czystości – można powiedzieć, że jego sierść czyści się sama. Niemniej, doceni regularne szczotkowanie – w końcu delikatne ruchy szczotki są bardzo relaksujące.

Żywienie

Tak jak każdy kot, również sokoke potrzebuje wysokiej jakości karmy, która dostarczy jego organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Koty są z natury mięsożercami, dlatego podstawą ich diety musi być mięso (stanowiące co najmniej 60%), aby dostarczyć im niezbędną ilość białek zwierzęcych.

Czy barfowanie to dobry pomysł w przypadku sokoke?

Wielu opiekunów kotów bardzo chwali sobie dietę typu BARF, czyli biologicznie odpowiednią surową dietę, która jest bardzo zbliżona do sposobu odżywiania się kotów w naturze. Opiera się ona na surowym, świeżym mięsie, uzupełnionym warzywami, olejami i innymi dodatkami.

Niemniej, w jej przypadku niezbędna jest gruntowna wiedza na temat indywidualnych wymagań żywieniowych kota oraz zawartych w pożywieniu witamin i minerałów. Tylko w ten sposób można skomponować zbilansowaną dietę.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Alternatywnie, można zdecydować się na gotowe posiłki typu BARF lub mokrą karmę, która została opracowana specjalnie z myślą o kotach. Zwracaj zawsze uwagę na jej skład i jakość składników. Nie powinny znaleźć się w niej produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, cukier, chemiczne konserwanty czy sztuczne wzmacniacze smaku.

Jeśli zdecydujesz się na suchą karmę, upewnij się, że Twój pupil pije wystarczająco dużo wody i ma do dyspozycji miskę ze świeżą wodą pitną lub poidełko w postaci fontanny.

Wysokiej jakości karmę dla kotów znajdziesz w sklepie internetowym zooplus. Oferujemy szeroki wybór mokrej i suchej karmy dla kotów.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu sokoke?

Zakup sokoke nadal nie należy do najłatwiejszych zadań. Miłośnicy kotów, którzy zdecydowali się na tego uroczego afrykańskiego mruczka, muszą przygotować się na czasochłonne poszukiwania zarejestrowanego hodowcy i długą podróż do hodowli oraz długi czas oczekiwania na kolejny miot. W związku z tym jego cena jest odpowiednio wysoka i wynosi od 1.000 do 2.000 euro. Zwierzęta hodowlane mogą nawet jeszcze droższe.

Podczas zakupu zwróć uwagę na świadectwo autentyczności i upewnij się, że oficjalnie potwierdza pochodzenie kota. Ponieważ wzór tabby występuje również u przedstawicieli innych ras, może zdarzyć się, że oferowane zwierzęta to najzwyczajniej przedstawiciele innej rasy, sprzedawane po wyższej cenie jako sokoke.

Podsumowanie

Jeśli uda Ci się znaleźć przedstawiciela tej niezwykle rzadkiej rasy kotów, bez wątpienia od razu skradnie Twoje serce. W końcu afrykański sokoke jest nie tylko niezwykle uroczy i egzotyczny, ale również bardzo przywiązany do człowieka i żywiołowy. Jego chęć do interakcji i ciekawość są niezwykle odświeżające i zapewniają całe mnóstwo rozrywki i przyjemności.

Najczęściej polecane