Kot Serengeti

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
Serengeti rasa kota

Duże uszy są typowe dla kota Serengeti.

Kot Serengeti jest krzyżówką kota bengalskiego i orientalnego krótkowłosego. Typowe dla tej jeszcze młodej rasy kotów są duże uszy i długie nogi. Sierść kota przywodzi na myśl wzór egzotycznego drapieżnika. Koty Serengeti są bardzo energiczne i powinny trafić tylko w doświadczone ręce.

Wygląd: Eleganckie piękno z rzucającymi się w oczy plamkami

Rasa kotów Serengeti powstała z krzyżówki kota bengalskiego z orientalnym krótkowłosym.

Jako krzyżówka między kotem domowym a azjatyckim kotem lamparcim, kot bengalski należy do tzw. kotów hybrydowych. Ponieważ Serengeti wywodzi się od bengalczyka, w nim również znajduje się niewielka część dzikiego kota – co widać.

„Dziki” wzór sierści

Od swoich dzikich przodków kot Serengeti odziedziczył nie tylko swój temperament, ale także wzór sierści z rzucającymi się w oczy plamkami.

Organizacje hodowców kotów uznają następujące kolory sierści u Serengeti:

  • Żółty do złotego z czarnymi plamami
  • Jednobarwny czarny
  • Zimny szary z czarnymi plamami
  • Srebrny z czarnymi plamami

Plamki w krótkiej, jedwabistej sierści powinny być zawsze dobrze widoczne i szeroko rozstawione.

Wdzięczny wygląd

Serengeti ma kwadratową budowę ciała. Dzięki swojej wyprostowanej postawie i długim nogom ma wdzięczny wygląd.

Jednocześnie jest silny i muskularny. Hodowcy Serengeti przywiązują bowiem wagę do doskonałej kondycji fizycznej zwierząt.

Serengeti jest rasą kotów średniej wielkości. Samice ważą od trzech do pięciu i pół kilogramów. Natomiast samce są większe od kotek i ważą sześć do siedmiu kilogramów.

Niezwykle duże uszy

Oprócz plamek na sierści, w oczy szczególnie rzucają się wielkie uszy. Jest to dziedzictwo krzyżówek kotów orientalnych krótkowłosych. Uszy są tak samo długie jak cała głowa.

Ponadto zwierzęta mają okrągłe, jasne oczy i długą szyję, która wchodzi do podstawy czaszki bez zwężenia.

Charakter: Kot Serengeti chce być wszędzie

Koty tej rasy są opisywane jako pewne siebie, otwarte i przyjazne. Kiedy Serengeti wprowadzi się do nowego domu, przez pierwsze dni może być trochę nieśmiały.

Jednak kiedy początkowa nieśmiałość zostanie przezwyciężona, nie ma już żadnej granicy: Wtedy Serengeti chce być wszędzie z Tobą i „pomagać” we wszystkich zadaniach domowych.

Niektóre koty Serengeti podążają za swoim opiekunem krok w krok, aby niczego nie przegapić. Dlatego nie zdziw się, jeśli Twój Serengeti chce iść z Tobą nawet do toalety.

Podobnie jak ich przodkowie, koty orientalne krótkowłose, koty Serengeti są bardzo „rozmowne” i dużo miauczą.

Warunki utrzymania i opieka

Warunki utrzymania i opieka nad kotem Serengeti

W przeciwieństwie do kotów bengalskich w pokoleniach od pierwszego do czwartego, nie istnieją żadne wymagania prawne dotyczące hodowli kotów Serengeti. Odsetek krwi żbików jest bardzo niski. Niemniej, ze względu na swój temperament, kot Serengeti jest bardziej odpowiedni dla doświadczonych opiekunów kotów.

Koty tej rasy są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu. Idealny będzie ogród, w którym mogą się wyszaleć. Jako kot niewychodzący Serengeti powinien mieć dostęp do zabezpieczonego balkonu, aby móc od czasu do czasu złapać świeżego powietrza. Podobnie jak kot bengalski, Serengeti lubi wodę i ucieszy się ze stawu ogrodowego lub solidnego zbiornika, który wytrzyma jego ostre pazury.

Możliwości wspinaczki w mieszkaniu

Również Twoje mieszkanie powinno oferować kotu tej rasy wiele okazji do wspinaczki i szaleństw. Zwierzęta uwielbiają wysoką wspinaczkę i radość z widoku z góry. Co jakiś czas zmieniaj położenie mebli, aby stworzyć nowe bodźce.

W sklepie internetowym zooplus znajdziesz duży wybór wysokich drapaków dla Twojego kota Serengeti.

Dobra zgodność z dziećmi i innymi zwierzętami

Mówi się, że koty Serengeti dobrze dogadują się z innymi gatunkami zwierząt. Warunkiem koniecznym jest podjęcie wysiłku przy łączeniu zwierząt i spokojne przyzwyczajanie ich do siebie. Rasa ta jest uważana za lubiącą dzieci. Jednak nie wszystkie dzieci potrafią poradzić sobie z jej żywiołowym temperamentem.

Łatwa w pielęgnacji sierść

Ze względu na krótkie włosy, sierść Serengeti jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Regularne szczotkowanie nie jest konieczne w przypadku tej rasy kotów. Jednak Twój futrzak z chęcią ucieszy się z uwagi, która wiąże się z pielęgnacją sierści.

Zdrowie

Zdrowie: Kot Serengeti jest uważany za wytrzymałego

Mówi się, że koty Serengeti cechują się solidnym zdrowiem. Wydaje się, że istnieje pewne ryzyko wystąpienia kamicy pęcherza moczowego. Poza tym nie opisano żadnych chorób charakterystycznych dla danej rasy.

Niemniej, nawet Serengeti nie jest odporny na „normalne” choroby i pasożyty kotów. Upewnij się więc, że wykonano niezbędne szczepienia i raz w roku zabierz swojego kota na kontrolę do weterynarza.

Zakup

Zakup kota Serengeti

Chcesz kupić kota Serengeti? W Polsce może to być trudne. Ponieważ w tym kraju ta młoda rasa kotów jest nadal niezwykle rzadko spotykana.

Ile kosztuje kot Serengeti?

W USA kot Serengeti kosztuje od 600 do 2000 dolarów (ok. 500 do 1700 euro). Cena zależy między innymi od hodowcy i wieku zwierzęcia.

Koty tej rasy są również oferowane do sprzedaży online na różnych portalach ogłoszeniowych. Jednak oferty takie nie zawsze są poważne. Obrońcy praw zwierząt krytykują, że sprzedawcy często „produkują” swoje zwierzęta w wątpliwych warunkach, w sposób nieodpowiedni dla gatunku.

Historia i hodowla: „Mały serwal”

W przeciwieństwie do tego, co sama nazwa „Serengeti” wskazuje, ta rasy kotów nie wywodzi się z Afryki Wschodniej, lecz z USA: Tam w 1994 roku została stworzona przez hodowczynię Karen Sausman w Kalifornii. Celem hodowlanym był kot wyglądający podobnie do serwala, afrykańskiego dzikiego kota.

Jest to stosunkowo młoda rasa kotów. Przez amerykańską organizację hodowców kotów „TICA” Serengeti jest obecnie wymieniony jako „wstępna nowa rasa”, która może być jednak zarejestrowana w księdze hodowlanej i wystawiana.

Podsumowanie

Kot Serengeti zachwyca swoim eleganckim, przypominającym dzikiego kota wyglądem i sympatycznym charakterem. Jednak ta egzotyczna rasa kotów jest trudna do znalezienia w Polsce.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane