Kot niemiecki długowłosy (DLH)

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
Kot niemiecki długowłosy (DLH)

Kot niemiecki długowłosy (DLH) jest niezwykle rzadką rasą kotów, choć te ładne zwierzęta są zorientowane na ludzi i nieskomplikowane w utrzymaniu. Jak sama nazwa wskazuje, ta rasa kotów pochodzi z Niemiec. Jej cechą szczególną jest długa, lśniąca sierść i harmonijna budowa ciała.

Wygląd: Bujna sierść i muskularne ciało

Ze swoją bujną sierścią i muskularną budową, kot niemiecki długowłosy na pierwszy rzut oka bardzo przypomina kota syberyjskiego. Jest on jednak bliżej spokrewniony z kotem perskim.

Przedstawiciele tej rasy należą do kotów średniej wielkości: Samica waży od trzech i pół do pięciu kilogramów. Samiec osiąga wagę od czterech do sześciu kilogramów.

Umaszczenie kota niemieckiego długowłosego

Typowa dla tej rasy jest średnia do długiej sierść, która ma jedwabisty połysk. Szczególnie w zimie podszerstek staje się bardzo gęsty. Wiele kotów DLH ma również przedziałek na grzbiecie.

Podobnie jak kot syberyjski czy maine coon, kot niemiecki długowłosy również nosi „kołnierz”, który składa się z dłuższej sierści. Jego ogon jest krzaczasty, a łapy są owłosione między opuszkami. Sierść na tylnych kończynach jest również dłuższa („knickerbockers”).

Wśród kotów tej rasy mogą wystąpić wszystkie typowe dla kota kolory futra i oznaczenia. To samo dotyczy kolorów oczu.

Zrównoważone proporcje

Podsumowując, kot niemiecki długowłosy ma zdecydowanie harmonijny wygląd. Jego proporcje są wyważone, wszystko do siebie pasuje. U tej rasy nie występują skrajności, dlatego nazywana jest również „długowłosym kotem gospodarskim”.

Hodowcy opisują jej ciało jako długie i „prostokątne”, o średniej długości oraz muskularnych nogach. Klatka piersiowa i szyja są mocne i dobrze rozwinięte, ogon jest średniej długości. Łapy duże i okrągłe.

Głowa również ma zaokrąglony kształt, jest nieco dłuższa niż szersza, z szeroką, niewostrzoną częścią pyska. Patrząc na pysk z boku, widzimy łagodnie zaokrąglony profil z lekko wysklepionym mostkiem nosowym.

Uszy są średniej wielkości, szeroko rozstawione. Są one również szerokie u podstawy i zakończone zaokrąglonym czubkiem.

Oczy też są stosunkowo daleko od siebie. Są one duże, owalne i lekko pochylone. Dzięki temu spojrzenie kota niemieckiego długowłosego wydaje się przyjazne i otwarte.

Charakter

Charakter: Zrównoważony i przyjazny

Wyważone proporcje mają swój odpowiednik w zrównoważonym charakterze rasy. Koty niemieckie długowłose są nastawione na ludzi, przyjazne i nieskomplikowane, przy tym zwierzęta te nie są flegmatyczne ani nudne.

Warunki utrzymania i opieka

Warunki utrzymania i opieka: Idealne jako koty niewychodzące

Koty tej rasy mogą być z powodzeniem trzymane jako koty niewychodzące ze względu na ich zrównoważony charakter. Idealnie byłoby, gdyby miały zapewniony zabezpieczony balkon, na którym mogłyby zaczerpnąć świeżego powietrza.

Kot niemiecki długowłosy bardzo dobrze dogaduje się również z dziećmi, chętnie się z nimi bawi i daje się głaskać. Jeśli przyzwyczaisz swojego kota niemieckiego długowłosego do odpowiednio zsocjalizowanych psów, zwykle ich wspólne życie będzie harmonijne.

Niewielka pomoc w pielęgnacji

Chociaż sierść kota tej rasy jest długa i gęsta, nie ma tendencji do powstawania kołtunów. Koty te nie potrzebują więc pomocy przy pielęgnacji przez większą część roku. Podczas wiosennej zmiany sierści należy szczotkować go dwa do trzech razy w tygodniu.

Poza tym, hodowla kota niemieckiego długowłosego nie jest szczególnie skomplikowana. Jak każdy inny kot, Twój niemiecki długowłosy będzie prawdopodobnie szczęśliwy, jeśli będziesz go głaskać i się z nim bawił.

W sklepie internetowym zooplus można znaleźć odpowiednie zabawki dla kotów.

Zdrowie

Zdrowie: Koty tej rasy są silne

Hodowcy niemieckich kotów długowłosych zawsze zwracali uwagę na zdrowych rodziców i dużą różnorodność genetyczną. Dzięki temu rasa ta jest bardzo wytrzymała i zdrowa. Według aktualnego stanu wiedzy nie są znane żadne choroby typowe dla rasy.

Oczywiście kot niemiecki długowłosy może również zachorować na popularne kocie choroby lub zostać zaatakowany przez pasożyty. Zadbaj więc o niezbędne szczepienia i raz w roku zabierz swojego pupila do weterynarza na kontrolę stanu zdrowia.

Hodowla i zakup

Hodowla i zakup: Gdzie można kupić kota niemieckiego długowłosego?

Jesteś entuzjastą tej pięknej, nieskomplikowanej rasy kotów i chcesz przygarnąć takiego czworonoga? Kota niemieckiego długowłosego kupuj od odpowiedniego, profesjonalnego hodowcy. W Polsce nie ma zbyt wielu hodowców tej rasy, dlatego warto zapoznać się z ofertą hodowców z Niemiec.

Ile kosztuje kot niemiecki długowłosy?

Kot niemiecki długowłosy kosztuje około 900 do 1 000 euro.

Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z daną hodowlą kotów. Sprawdź, czy nie tylko kocięta, ale także kotka i kocur są odpowiednio trzymane. Poważny hodowca nie ma nic do ukrycia.

Upewnij się poza tym, że dostaniesz komplet dokumentów, jak również, że kocięta przy przekazaniu nie są młodsze niż 12 tygodni. Kociaki powinny ponadto być zaszczepione, zaczipowane i odrobaczone.

Koty tej rasy są również oferowane do sprzedaży online na różnych portalach ogłoszeniowych. Niestety, takie zwierzęta są często trzymane i „produkowane” w wątpliwych warunkach. Obrońcy praw zwierząt odradzają dlatego kupowanie kotów online.

Być może znajdziesz swojego wymarzonego kotka w lokalnym schronisku dla zwierząt. Wcale nie jest rzadkością, że trafiają tam również koty rasowe. Schroniska zazwyczaj oddają koty za niewielką, symboliczną opłatą.

Historia rasy

Tylko dwie rasy kotów wywodzą się z Niemiec: German Rex i niemiecki kot długowłosy.

W przeszłości hodowla kotów długowłosych była w całej Europie głównie hobby bogaczy. Koty z długim futrem były bowiem bardzo drogie.

Jeszcze pod koniec XIX wieku wszystkie koty długowłose miały podobną głowę i budowę ciała do zwykłych kotów domowych. Ogólnie rzecz biorąc, różniły się od odmian krótkowłosych jedynie dłuższym futrem. Później pojawiły się koty perskie o płaskich pyskach, a pierwotnemu kotu długowłosemu groziło w Europie wyginięcie.

W latach trzydziestych zoolog Friedrich Schwangart chciał wskrzesić stary typ kota długowłosego. Aby odróżnić go od persów, znawca kotów zaproponował nazwę „Deutsch Langhaar” („kot niemiecki długowłosy”). Jednak hodowla zatrzymała się w związku z II wojną światową i wznowiono ją dopiero na początku XXI wieku. W 2012 roku kot niemiecki długowłosy został oficjalnie uznany przez organizację patronacką hodowców World Cat Federation (WCF).

Czy wiesz, że…? W Niemczech wszystkie koty z długą sierścią nazywane były kotami angorskimi. Nazwa ta była używana również dla kotów perskich i częściowo utrzymuje się do dziś – choć turecka Angora jest odrębną rasą kotów.

Podsumowanie

Kot niemiecki długowłosy może być również nazywany długowłosą odmianą kota europejskiego krótkowłosego. Dzięki jedwabistej sierści jest niezwykle ładny, a przy tym nieskomplikowany w utrzymaniu. Swoją przyjazną naturą powinien zjednać sobie każdego miłośnika kotów.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane