Kot nebelung

kot rasy nebelung w ogrodzie

Srebrno niebieskie futro oraz błyszczące, intensywnie zielone oczy kota nebelunga czynią z niego wyjątkowo osobliwie, wręcz baśniowo wyglądające zwierzę. Wielu miłośników kotów naprawdę szaleje za tą rasą. Jednak hodowle nebelunga nie są póki co w zaawansowanym stopniu rozwinięte. Poza Stanami Zjednoczonymi trudno jest zaadoptować czystego rasowo nebelunga.

Wygląd

Elegancki nebelung urzeka dostojeństwem i muskularną sylwetką. Koty tej rasy osiągają wagę ciała od 4 do 7 kg, zaliczane są więc do kotów średnich rozmiarów. Samce są przy tym zwykle cięższe niż samice. Ogon nebelunga jest mocno owłosiony, a uszy stosunkowo duże, pochylone do przodu. Standard rasy orientuje się na opisie rasy rosyjskiej niebieskiej. Do najbardziej charakterystycznych cech wyglądu nebelunga należy przede wszystkim jego półdługie „niebieskie” futerko. To umaszczenie to tak naprawdę rozcieńczona czerń pokryta srebrnym tickingiem (końce większości włosów są srebrzystoszare).

Kolor tęczówki tych kotów przybiera różne odcienie zieleni – od żółtozielonej po czystą, głęboką zieleń. Nebelung według standardu rasy nie powinien wykazywać żadnych wzorów na sierści. Ocenę sierści tej rasy kota da się jednak jednoznacznie przeprowadzić dopiero po osiągnięciu przez niego wieku około dwóch lat. Młodsze nebelungi mogą wykazywać delikatny wzorek na sierści w postaci ghost markingu, który jednak z czasem blaknie.

Historia rasy nebelung

Korzenie tej rasy kota sięgają Stanów Zjednoczonych lat 80’ XX wieku, w jej przypadku do parowania zwierząt doszło zupełnie przypadkowo. Rodzice pierwszego nebelunga mieszkali ze sobą po sąsiedzku. Mamą pierwszego kotka rasy nebelung była czarna krótkowłosa kotka o imieniu Elsa, której ojciec był kotem długowłosym. Późniejsze próby parowania kocich sąsiadów w 1984 i 1985 roku przyniosły na świat po jednym kocięciu o niebieskim, półdługim futerku. Ich opiekunka Cora Cobb nazwała oba kotki imionami bohaterów niemieckiej legendy Pieśń o Nibelungach – Zygfryd oraz Brunhilda.

Oba zwierzątka skrzyżowano razem i uzyskano zdrowe potomstwo. Cora Cobb była niezwykle zdeterminowana, by ukształtować nową rasę. Podjęła kontakt z TICA (The International Cat Association), która stworzyła dla rasy standard. Mimo iż żadnym z przodków nebelunga nie był kot rosyjski niebieski, świeżo upieczona twórczyni hodowli kierowała się całkowicie standardem tej rasy właśnie. Zmieniła ona zaledwie jeden zapis, odnoszący się do długości sierści kota: rosyjski niebieski ma sierść którką, nebelung natomiast półdługą.

Pierwotnie rasa ta nazwana została przez Corę Cobb „Nibelung”, a więc dokładnie tak, jak lud z germańskich podań. Później jednak zdecydowała, że nazwę tę nieco zmieni. „Nebel” w języku niemieckim oznacza mgłę, stąd nebelung. Zmiana ta miała odnosić się do „zamglonego” futerka zwierzęcia i niezwykłej błyszczącej srebrnej poświaty na nim. Już w roku 1987 TICA uznała nową rasę kota. FIFe natomiast (Federation Internationale Féline, pol. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna) do dziś nie uznała tej rasy za samodzielną.

nebelung rasa kota © tashka2000 / stock.adobe.com

Charakter kota nebelunga

Nebelung lubi wyglądać tajemniczo i mistycznie. Ten elegancki czworonóg z całą pewnością woli jednak po prostu stąpać po ziemi i być blisko swojego opiekuna, docenia pieszczoty i wspólną zabawę. Jednak zamieszanie i zgiełk są nebelungowi obce – koty tej rasy wolą spokój i rutyna absolutnie im nie wadzi. Jako kocięta są naturalnie rozbrykane, ciekawskie i żądne przygód. Do nieznajomych osób zwykle na początku podchodzą z rezerwą, jednak z odrobiną cierpliwości każdy będzie mógł poznać ich czarującą stronę.

Nebelungi doskonale sprawdzają się jako koty niewychodzące, jako wychodzące mogłyby bowiem często popadać w konflikty z innymi kotami. Jednakże również spokojne koty potrzebują kontaktów społecznych oraz różnorodności. Najlepiej udostępnić kotu zabezpieczony ogród lub balkon, a do towarzystwa przygarnąć drugiego nebelunga, ponieważ dla tych kotów przebywanie z kimś przez większość czasu jest kwestia niezwykle ważną. Do swoich właścicieli koty te przywiązują się naprawdę bardzo. Jeśli w domostwo wliczają się też dzieci, należy bezwzględnie zadbać o to, by koty miały możliwość wycofania się i odpoczynku w spokoju.

Zdrowie

Na ten moment wciąż nie wiadomo wiele w kwestiach problemów zdrowotnych kotów tej rasy. Pula genetyczna nebelunga jest wąska, dlatego też nie można wykluczyć genetycznie uwarunkowanych schorzeń. Właściciele zgłaszali do tej poru przypadki wrażliwości na pokarm lub stres, skutkujące biegunką lub wymiotami kota. Niezmiernie ważne jest więc zbilansowane oraz dopasowane do potrzeb żywienie oraz troska o poczucie bezpieczeństwa u kota. Zdrowy nebelung żyje od 15 do 20 lat.

Pielęgnacja

Jak w przypadku większości kotów z półdługą sierścią, także w przypadku nebelunga po szczotkę czy zgrzebło należy sięgać przynajmniej raz w tygodniu. Podczas wymiany sierści na wiosnę i jesienią nieodzowne będzie natomiast codzienne jej szczotkowanie, które pomoże Ci pozbyć się luźnej sierści i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się jej po meblach i dywanach. Pojawił się kołtun? Możesz usunąć go specjalnym trymerem. Najlepiej już w bardzo młodym wieku przyzwyczajaj nebelunga do szczotki poprzez zabawy. Jeśli rytuał pielęgnacyjny jest kotu dobrze znany i nie stresuje go, wzmacnia więzi między człowiekiem a pupilem oraz stanowi dla kota przyjemny masaż. Szczególną uwagę należy zwracać ponadto na pielęgnację pazurków oraz oczywiście kontrolować oczy i uszy zwierzęcia.

nebelung kocię © Agnes Miragliotta / stock.adobe.com

Pożywienie dla nebelunga

W przypadku tej wrażliwej na przyjmowany pokarm rasy ważne jest, by oferować nebelungom wysokiej jakości karmę. Przy wyborze karmy zwróć uwagę przede wszystkim na zawartość świeżego mięsa, która powinna być jak najwyższa. Jeśli planujesz zmianę karmy swojego kota, zawsze przeprowadzaj ją powoli i ostrożnie. Stopniowo mieszaj coraz większe ilości nowej karmy z poprzednią aż do całkowitego jej zastąpienia. Tak zminimalizujesz ryzyko wystąpienia przykrych dolegliwości, do których nebelungi mają najprawdopodobniej tendencje. Nie zmieniaj karmy jednak zbyt często i regularnie kontroluj wagę pupila. Przez półdługie futerko możesz na pierwszy rzut oka nie dostrzec problemu. Sprawdzaj czy żebra kota są pod palcami dobrze wyczuwalne. Nadwaga także u czworonogów zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę czy problemów ze stawami. Radykalne diety nie wchodzą jednak w grę. Jeśli chcesz, żeby Twój kot schudł, postaw na wysokiej jakości pożywienie, podawaj je w odpowiednich porcjach i zredukuj podawanie przysmaków. Karma sucha nigdy nie powinna być nieustannie dostępna dla kota! By zachęcić pupila do picia wody, rozstaw kilka misek po całym mieszkaniu. Miska z karmą oraz miska z wodą nie powinny stać blisko siebie.

Hodowla

Jeśli chcesz mieć nebelunga, musisz nastawić się na nieco czekania. Rasa ta jest bowiem po około 30 latach od swojego powstania wciąż rasą dość rzadką. Poza hodowlami w USA istnieją również hodowle w Kanadzie, Rosji i kilku krajach europejskich. Ma to związek z tym, że organizacja FIFe wciąż nie uznała rasy za samodzielną. Podczas poszukiwania czystego rasowo nebelunga na pewno natkniesz się na wiele mieszanek o niepewnym pochodzeniu. Pamiętaj, że profesjonalny hodowca będzie w stanie udowodnić Ci pochodzenie swoich kociąt. Wskazówka: Tylko, jeśli w rodowodzie wpisani są przodkowie o imionach Zygfryd (Siegfried) i Brunhilda (Brunhilde), masz odczynienia z prawdziwymi nebelungami. Niekiedy hodowcy próbują sprzedawać mieszanki rosyjskich niebieskich pod atrakcyjnym mianem nebelungów za wyższą cenę. Nie wspieraj takiego przemysłu i nie kupuj żadnego „nebelunga” będącego mieszanką z kotami rosyjskimi niebieskimi. Jeśli nie znajdziesz wymarzonego rasowego nebelunga, może zdecydujesz się właśnie na znacznie popularniejsze krótkowłose rosyjskie niebieskie? Spróbuj udać się również do pobliskiego schroniska dla zwierząt. Być może tam znajdziesz swojego wymarzonego kotka!

Najczęściej polecane