Kot jawajski

Artykuł napisany przez Bärbel Edel
kot jawajski

Koty jawajskie należą do kotów półdługowłosych. Cecha szczególna: krzaczasty ogon.

Kot jawajski należy do tzw. kotów półdługowłosych. Określany jest również mianem „orientalny długowłosy” (Oriental Longhair) lub „Mandaryn”. Typowe dla tej rasy kotów jest smukłe ciało, głowa w kształcie klina z dużymi uszami i jedwabista sierść. Koty jawajskie są bardzo przytulaśne i figlarne.

Wygląd kota jawajskiego

Koty jawajskie wywodzą się od kotów syjamskich i są kotami średniej wielkości. Samica jawajska waży od trzech do czterech kilogramów, samiec od czterech do pięciu kilogramów.

Podobnie jak jego krewny – kot syjamski, kot jawajski jest smukły i delikatnie zbudowany. Mimo to jego ciało jest muskularne. Jego tylne nogi są nieco dłuższe niż przednie, dzięki czemu jego grzbiet lekko wznosi się ku tyłowi.

Typowy długowłosy kot orientalny: Trójkątny pysk i duże uszy

Ze względu na trójkątny pysk kot jawajski jest również bardzo podobny do rasy orientalnej krótkowłosej (OKH): Na klinowatej głowie osadzone są dwa duże, również trójkątne uszy. Nos jest prosty i nie posiada stopu – koty jawajskie nie mają więc zadartych nosów.

Podobnie jak u krótkowłosego orientalnego, oczy długowłosego orientalnego są w kształcie migdałów i mają jasnozielony kolor. Tylko białe zwierzęta mogą mieć ewentualnie oczy niebieskie. U niektórych z nich oczy są również nieparzyste: jedno oko jest zielone, drugie niebieskie.

kot mandaryn © CallallooAlexis / stock.adobe.com
Zazwyczaj koty jawajskie mają zielone oczy. Białe zwierzęta mogą mieć jednak również niebieskie oczy.

Koty jawajskie są kotami półdługowłosymi

Koty jawajskie mają półdługą, jedwabistą sierść bez podszerstka. Leży ona blisko ciała. Ogon jest krzaczasty, a sierść dłuższa na szyi.

Koty jawajskie występują w wielu różnych umaszczeniach sierści. Oto kilka przykładów:

  • Biały
  • Kremowy
  • Czekoladowo-brązowy
  • Czarny
  • „Fawn” (matowy beż)
  • „Niebieski” (niebiesko-szary)
  • „Cynamonowy” (czerwonawo-brązowy)

Niektóre koty jawajskie są również wzorzyste – na przykład z wzorem tabby. Koty tabby są tygrysie, pręgowane, cętkowane lub ticked i mają maskę w kształcie litery M na czole.

Różnica między włosem długim a półdługim

Koty długowłose mają długą, puszystą sierść. Jednak tylko koty perskie, brytyjskie długowłose i niemieckie długowłose są prawdziwymi kotami długowłosymi.

Gen długiego włosa jest dziedziczony recesywnie i dlatego nie zawsze ma stuprocentowy wpływ na wygląd sierści. Tak jest w przypadku takich ras kotów jak kot birmański czy Maine Coon. Ich sierść jest wówczas nieco krótsza. Koty jawajskie należą również do kotów półdługowłosych.

Charakter

Charakter kota jawajskiego: Zorientowany na ludzi i przytulaśny

Koty jawajskie są żywe, inteligentne i dużo miauczą – z jawajczykiem w domu zawsze coś się dzieje. Są również bardzo czułe i chcą uczestniczyć w życiu codziennym swoich ludzi.

Pamiętaj, aby poświęcić czas na zabawę i przytulanie się do swojego kota. Jeśli Jawajczyk poczuje, że jest źle traktowany lub pomijany, niezywkle szybko się obraża.

Trening z klikerem jest dobrym sposobem na zajęcie kota tej rasy. Jawajczyki są uważane za bardzo inteligentne koty, które szybko uczą się nowych sztuczek.

W sklepie zooplus online znajdziesz wiele zabawek dla kota, które zapewnią Twojemu jawajczykowi zajęcie.

mandaryn kocię © Heidi Bollich / stock.adobe.com
Koty orientalne długowłose uwielbiają się przytulać.

Utrzymanie

Utrzymanie i pielęgnacja kota jawajskiego

Samotność jest najgorszą rzeczą, jaka może spotkać kota jawajskiego. Koty tej rasy nie lubią być same. Jeśli pracujesz poza domem i chcesz zaopiekować się jawajczykiem, zdecydowanie musisz pomyśleć od razu o drugim kocie.

Najlepszym wyborem jest towarzysz tej samej rasy, ponieważ koty jawajskie również lubią się do siebie przytulać. Dla innego kota może to być zbyt wiele.

Koty jawajskie są uważane za przyjazne dzieciom i dlatego są dobrymi kotami rodzinnymi. Ponieważ jednak są one bardzo żywe i mają wielką chęć do ruchu, nie nadają się zbytnio dla seniorów.

Koty tej rasy mogą być trzymane zarówno jako koty wychodzące, jak zupełnie niewychodzące. Jak wszystkie koty domowe, orientalne koty będą szczęśliwe, gdy dostaną do dyspozycji zabezpieczony balkon lub ogród.

O ile masz wystarczająco dużo czasu na zabawę i pieszczoty z kotem jawajskim, jego potrzeby odnośnie utrzymania nie są szczególnie skomplikowane. Wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować sierść kota. Twój kot orientalny długowłosy z pewnością ucieszy się z tego małego zabiegu wellness.

Zdrowie

Zdrowie: Wytrzymała rasa kotów

Koty jawajskie uważane są za rasę wytrzymałą, typowe choroby dziedziczne nie są na dzień dzisiejszy znane. Koty te nie tolerują jednak dobrze zimna, ponieważ ich sierść nie posiada podszerstka.

Jak każdego innego kota, należy zabrać jawajczyka raz w roku na kontrolę ogólną do weterynarza. Upewnij się, że Twój pupil jest regularnie szczepiony przeciwko głównym chorobom kocim. Konieczne może być również leczenie przeciw pasożytom.

Średnia długość życia kota jawajskiego lub orientalnego długowłosego wynosi około 15 lat.

Zakup

Gdzie można kupić kota jawajskiego?

Ta kocia rasa podbiła Twoje serce? Jawajczyki można znaleźć między innymi u dedykowanego hodowcy. Można też szukać pod nazwami „orientalny długowłosy” lub „Mandaryn”.

Przed zakupem kota należy jednak upewnić się, że hodowca jest profesjonalny i zrzeszony. Powinien chętnie pokazać Ci nie tylko kocięta, ale także ich rodziców. Musisz upewnić się, że zwierzęta są trzymane w czystych pomieszczeniach i w sposób odpowiedni dla gatunku.

Kocięta nie powinny być młodsze niż 12 tygodni zanim zabierzesz je do domu. Przed przekazaniem kociaki powinny być zaszczepione, zaczipowane, odrobaczone i posiadać komplet dokumentów. Jeśli tego nie ma, lepiej poszukać gdzie indziej.

Koty jawajskie są również czasami sprzedawane w Internecie. Jednak obrońcy praw zwierząt odradzają takie oferty. Często zwierzęta takie są „produkowane” i trzymane w wątpliwych warunkach.

Ile kosztuje kot jawajski?

Kot jawajski od hodowcy kosztuje około 2 000 do 3 500 złotych.

Nie tak rzadko zdarza się także, że koty rodowodowe trafiają do schronisk dla zwierząt. Schroniska dla zwierząt zazwyczaj oddają koty za niewielką opłatą na rzecz ich działalności.

Pochodzenie

Historia kota jawajskiego

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, koty jawajskie nie mają nic wspólnego z indonezyjską wyspą Jawa. Rasa ta powstała, gdy amerykańscy hodowcy próbowali stworzyć kota syjamskiego z półdługimi włosami.

W wyniku prób hodowlanych powstały dwie rasy orientalne o dłuższym futrze: balijska o umaszczeniu punktowym i jawajska o umaszczeniu jednolitym lub inaczej wzorzystym.

W 1979 r. amerykańska organizacja hodowców „The Cat Fancier’s Association (CFA)” uznała koty jawajskie za odrębną rasę. Rasa jest również wymieniana przez inne organizacje jako odmiana kota balijskiego.

Wniosek: Oddany członek rodziny

Jeśli zdecydujesz się na kupno kota jawajskiego, zyskasz oddanego i czułego członka rodziny: Te piękne koty są kochającymi towarzyszami. Zdecydowanie potrzebują one jednak opiekunów, którzy mają dla nich wystarczająco dużo czasu.


Bärbel Edel
Profilbild von Magazin-Autorin Bärbel Edel

Dziennikarka, której największą pasją są zwierzęta. Już podczas studiów badała relacje między ludźmi a psami. Kilka lat temu adoptowała kocurka z monachijskiego schroniska dla zwierząt. Elvis stał się dla niej inspiracją do założenia bloga o kotach „Lieblingskatze” (niem. ulubiony kot), a także do zajęcia się zwierzętami w pracy dziennikarskiej. Poprzez swoje artykuły chciałaby pomóc ludziom lepiej zrozumieć ich pupili.


Najczęściej polecane