Kot elfi

Artykuł napisany przez Jana Schubert
Elfi na wystawie

Kot elfi jest bardzo wrażliwy i z tego względu może być trzymany wyłącznie w warunkach domowych.

Nagi, pomarszczony i z zakrzywionymi uszami: Figlarny i milusiński kot elfi wygląda zupełnie inaczej niż przeciętny kot. Jest przedstawicielem rzadkich kotów bezwłosych i powstał dopiero na początku XXI wieku w USA. Krytycy rasy twierdzą, że jego hodowla nosi znamiona znęcania się nad zwierzętami. W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej rasie.

Hodowla i pochodzenie kota elfiego

Kot elfi powstał niedawno, bo w 2004 roku. Został wyhodowany w USA przez Karen Nelson i Kristen Leedom, które skrzyżowały kota american curl ze sfinksem, aby uzyskać nową rasę, która miała odziedziczyć skoncentrowaną na człowieku naturę sfinksa i zakrzywione uszy amerykańskiego kota curl. Eksperyment się udał i w jego wyniku powstał kot elfi, jakiego znamy dziś.

Jednak ta młoda rasa hybrydowa nie doczekała się jeszcze oficjalnego uznania. Na wystawach organizowanych przez Międzynarodową Organizację Felinologiczną (TICA) prezentowana jest jako odmiana sfinksa. Koty elfie i ich hodowcy nadal należą do rzadkości – zwłaszcza w Europie, gdzie popyt na nie jest niewielki.

Czy kot elfi powstał w wyniku hodowli noszącej znamiona znęcania się nad zwierzętami?

To, czy hodowla nagich kotów jest okrucieństwem wobec zwierząt jest kontrowersyjne, chociaż oficjalnie rzeczywiście wszystkie ich rasy zostały za takie uznane. Skóra pozbawiona sierści jest bowiem dużo bardziej narażona na choroby i wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego koty te często ulegają oparzeniom słonecznym, cierpią na egzemę i szybciej marzną.

Bezwłose koty takie jak kot elfi pozbawione są również wąsów. Każdy miłośnik kotów wie, jak istotną rolę w życiu zwierząt pełnią te delikatnie włoski na policzkach, nad oczami i na przednich łapach. Pomagają im orientować się w przestrzeni, a bez nich mogą postrzegać swoje otoczenie tylko w ograniczonym stopniu, zwłaszcza w ciemności. Brakuje im wówczas podstawowego zmysłu, którego potrzebują do normalnego zachowania, takiego jako skradanie się, polowanie czy skakanie.

Wygląd: Kot elfi jest wyjątkowy

Zwierzęta te są zazwyczaj całkowicie pozbawione sierści, bardzo rzadko ich skórę porasta delikatny, gładki puch. Podobnie jak kohona są klasycznymi przedstawicielami grupy nagich kotów.

Wszystkie maści i odmiany są w ich przypadku dopuszczalne. W wielu miejscach na ciele skóra jest pomarszczona, zwłaszcza na ramionach, nogach i na głowie.

Uszy kota elfiego osadzone są na drobnej głowie, z wyglądu przypominającej głowę psa. Wyróżniają się na niej pozbawione włosów, wydatne policzki, podkreślone przez pofałdowaną skórę wokół uszu i oczu. Najczęściej zielone lub zielono-szare oczy sprawiają wrażenie wyjątkowo dużych i od razu przykuwają wzrok.

Magiczne szpiczaste uszy? Swoją nazwę koty te zawdzięczają wyjątkowemu kształtowi uszu. Wielu osobom przypominają one elfy z legend i filmów fantastycznych. Jednak przypisywanie im magicznych zdolności jest już z pewnością wytworem wyobraźni.

Atletyczny i pełny gracji

Waga kotów elfich jest zróżnicowana i waha się od 4,5 do 7 kilogramów. Ich wysokość w kłębie wynosi natomiast od 22 do 25 centymetrów.

Chociaż są drobne i można by nawet powiedzieć, że wątłe, wyróżniają się niezwykłą siłą: Mają wyraźnie rozwiniętą muskulaturę, która ze względu na brak sierści jest szczególnie widoczna. Atletyczną budowę podkreśla długi, zwężający się ku końcowi ogon.

Do których ras podobny jest kot elfi?

Atletyczna budowa i kształt głowy w jego przypadku bardzo przypominają sfinksa, podczas gdy charakterystyczne szpiczaste uszy przywołują na myśl kota amerykańskiego curl.

Charakter i zachowanie: Niezwykle zorientowany na człowieka

Towarzyskie koty elfie uwielbiają być w centrum uwagi. Wszędzie podążają za swoimi opiekunami i badają wszystko, czego ci dotkną. Najchętniej nie odstępowałyby by ich ani na krok.

Często dużo „mówią” i intensywnie komunikują się ze swoimi ludźmi. Jeśli w pobliżu nie ma człowieka, chętnie nawiązują przyjaźnie z innymi zwierzętami, takimi jak psy czy króliki i są wobec nich bardzo przyjazne i łagodne.

Najważniejszy jest brak nudy!

Koty elfie chętnie się bawią i uważane są za wyjątkowo ciekawskie. Te ekstrawertyczne zwierzęta lubią, gdy wokół nich dużo się dzieje.

Wyposażone w wysoki iloraz inteligencji stale potrzebują nowych bodźców i aktywności. Jeśli nie zostaną im one zapewnione przez opiekuna, można być pewnym, że będą ich poszukiwać na własną rękę.

Niemniej, po takiej eksploracji chętnie oddają się pieszczotom swoich ludzi, które uwielbiają i których potrafią się intensywnie domagać.

Bez sierści to nie to samo Jakie to uczucie głaskać kota pozbawionego sierści? Niezwykłe, ale nie nieprzyjemne, ponieważ palce mają kontakt z nagą, miękką skórą.

Utrzymanie: Typowy domator

Kot elfi powinien być trzymany wyłącznie w domu. Jako że nie posiada ochronnego futra, jest zupełnie bezbronny wobec zimna, słońca i wilgoci.

Bardzo szybko może więc zmarznąć, ulec poparzeniu słonecznemu lub przeziębieniu. Dlatego jego miejsce jest w domu. Oczywiście nie ma przeszkód, by od czasu do czasu był wypuszczany do ogrodu, jeśli pogoda jest ku temu sprzyjająca. W przypadku ewentualnych niekorzystnych warunków atmosferycznych warto założyć mu specjalne ubranko.

Pasjonat wspinaczki

Koty te uwielbiają się wspinać, co pozwala im również utrzymać formę i dobrą kondycję. Chociaż wypuszczanie ich na swobodne przechadzki po okolicy nie wchodzi w rachubę, zwierzęciu należy zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i wyposażyć mieszkanie w drapaki i inne możliwości wspinaczki.

Rozważ zainstalowanie drabinek na ścianie, aby zapewnić kotu to, czego potrzebuje. Koty elfie są ciekawskie i uwielbiają różnorodność. Dlatego należy dbać o to, by się nie nudziły i od czasu do czasu zmieniać aranżację przedmiotów do wspinaczki.

Nie będą miały również nic przeciwko kreatywnym zabawkom. Zabawa jest bowiem mile widziana w każdej postaci. Jeśli wygospodarujesz wystarczająco dużo czasu dla Twojego podopiecznego i spędzicie go na zabawie, z pewnością zostawi obecne w mieszkaniu meble w spokoju. W przeciwnym razie jednak, szukając rozrywki na własną rękę, może znaleźć ją na przykład w ich drapaniu.

Kot elfi potrzebuje towarzystwa

Koty te wprost uwielbiają towarzystwo. Bycie samemu absolutnie nie wchodzi w grę.

Długotrwałe okresy samotności powodują u nich niepokój i trwale niszczą ich zaufanie do człowieka. Jeśli regularnie przebywasz poza domem, musisz bezwzględnie zadbać o towarzysza dla Twojego pupila. Oczywiście najlepiej, gdyby był to inny kot, ale może to być również pies lub królik.

Żywienie i pielęgnacja: Na co zwrócić uwagę?

Koty elfie są bardziej wymagające niż „normalne” koty. Ich skóra potrzebuje dużo uwagi ze względu na obfitą produkcję sebum, które odkłada się na skórze i sprawia, że kot wydaje się klejący i brudny.

Aby temu przeciwdziałać, muszą być regularnie kąpane, a między kąpielami pomocne może być przecieranie skóry mokrymi chusteczkami. Do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych najlepiej przyzwyczaić zwierzę, gdy jest jeszcze kocięciem.

Skóra wielu z nich jest podatna na wysypkę i wysuszenie, dlatego zapytaj swojego lekarza weterynarii, jak o nią dbać.

Jak długo żyją kot elfie? Przedstawiciele tej rasy żyją około 14 lat.

Uwaga na słońce i niskie temperatury

Koty elfie należy chronić przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Ich skóra jest bardzo wrażliwa i z powodu braku sierści szybko ulega poparzeniu.

Dlatego powinny zawsze mieć do dyspozycji zacienione miejsce. Często bowiem w ich przypadku problemem staje się nowotwór skóry wywołany promieniowaniem słonecznym.

Sierść ogrzewa. A ponieważ kot elfi jej nie ma, jest bardzo wrażliwy na temperaturę otoczenia. Jeśli opiekun zbagatelizuje to ryzyko, może narazić swojego pupila na hipotermię i odmrożenia.

Lekkostrawna dieta

Nadmiernej produkcji sebum przez skórę można zapobiegać, stosując lekkostrawną, ubogą w tłuszcz dietę. Powinna być za to bogata w białko.

W kwestii żywienia kota elfiego najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Odpowiednie produkty znajdziesz w dobrze zaopatrzonych sklepach dla zwierząt.

Sylwetka kota elfi © rusugrig / stock.adobe.com
Chociaż koty elfie są pozbawione sierści, ich pielęgnacja jest dość wymagająca.

Zakup: Ile kosztuje kot elfi?

Chociaż kot elfi jest nową rasą, podobnie jak inne rasy można nabyć go od hodowcy. Bardzo możliwe, że aby znaleźć swojego upragnionego kota elfiego konieczny będzie dłuższy okres oczekiwania i dłuższa podróż do hodowli. Koty te nie należą do najtańszych: Ceny kształtują się na poziomie około 2.000 euro.

Przy zakupie należy pamiętać o tym, że:

  • Powinien być bardzo dobrze przemyślany ze względu na specyfikę rasy i wspomnianą problematykę okrucieństwa wobec zwierząt. Może lepiej wybrać inną rasę z zachowanymi wąsami?
  • Hodowla kotów elfich nie została jeszcze ostatecznie ugruntowana. W procesie hodowlanym wykorzystuje się również inne rasy, aby podnieść ich odporność.
  • Odwiedzając hodowcę, zadaj mu pytania, aby dowiedzieć się czy jest profesjonalistą i czy kocięta są zdrowe.

Podsumowanie

Kot elfi to niezwykły kot o dużych wymaganiach, którego hodowla jest przedmiotem kontrowersji. Również jego wygląd jest niecodzienny i musi trafić w gust przyszłych opiekunów. Jednak jedno jest pewne – koty elfie mają magiczną osobowość i potrafią dostarczać naprawdę wiele radości.

Charakterystyka kota elfiego

Cechy szczególne: Kot elfi to stosunkowo młoda i niezwykła rasa kotów, której hodowla ze względu na brak sierści i wąsów uważana jest za noszącą znamiona okrucieństwa.
Charakter: przywiązany do człowieka, towarzyski, inteligentny, aktywny
Wielkość: 22–25 cm
Waga: 4,5–7 kg
Kolor oczu: zielono-szary
Umaszczenie: wszystkie maści i odmiany są dopuszczalne
Sierść: brak
Pielęgnacja sierści: wymagane regularne kąpiele i pielęgnacja
Długość życia: ok. 14 lat
Typowe choroby: skłonność do chorób skóry
Cena: od około 2.000 euro
Pochodzenie: USA

Jana Schubert
Profilbild von zooplus Magazin Autorin Jana Schubert

Już jako dziecko wolała przytulać się do swojego kota perskiego niż pluszowego misia. Jak nieco podrosła, tak długo prosiła rodziców o własnego konia, aż jej ulegli i pozwolili kupić swojego wierzchowca. Dzięki zwierzętom przeżyła wiele wspaniałych chwil i pomimo tego, że życie ze zwierzętami nie zawsze jest łatwe, nie wyobraża sobie nie mieć ich u swojego boku – jak twierdzi, dotykają takich obszarów jej duszy, do których nikt inny nie ma dostępu. Ten ich wspaniały czar odczuwa także, gdy o nich pisze i ma nadzieję, że choć trochę tej magii odczuwa się podczas czytania przygotowanych przez nią artykułów.


Najczęściej polecane