Kot bombajski (Bombay)

kot bombajski bombay

Kot bombajski wygląda jak miniaturowa wersja czarnej pantery.

Kot bombajski jest wciąż jeszcze rzadko spotykaną krótkowłosą rasą kota domowego. Bombaje są równie rzadkie, co interesujące. Mają one stanowić miniaturową domową wersję czarnej pantery.

Wygląd: Po czym poznać kota bombajskiego?

Kot bombajski posiada lśniącą, czarną niczym smoła sierść, która przylega gładko do jego ciała. U kotów czystych rasowo nie występują żadne znaczenia.

Organizacja CFA („The Cat Fanciers’ Association”) za standard rasy bombajskiej uznała duże, szeroko rozstawione, okrągłe oczy o miedzianej tęczówce.

Czy mój kot to kot bombajski?

Ważną cechą rozpoznawczą kotów tej rasy jest kolor oczu, który pomimo tego, że wraz z wiekiem traci swoją intensywność, nie przestaje dodawać im uroku, aczkolwiek, zgodnie z wzorcem rasy, koty takie nie są już kotami bombajskimi.

Nie mniej, barwa ta jest bardzo trudna do wypracowania w hodowlanych staraniach, dlatego też większość bombajów ma oczy złote, żółto-złote lub ciemnożółte – i takie również w standardach rasy różnych organizacji są akceptowane. Ciemny odcień miedzi jest jednak najbardziej pożądaną barwą tęczówek u rasowego bombaja.

domowa mała czarna pantera - kot rasy mobay © slowmotiongli / stock.adobe.com
Po prostu nie z tej ziemi: Oczy kota bombajskiego mogą przyjmować barwę od żółto-złotej do miedzianej.

Szeroka głowa, krótki pyszczek

Pełne wyrazu oczy tych niewątpliwych kocich piękności osadzone są szeroko, a ich niewielkie uszy są zaokrąglone na czubkach, rozmieszczone daleko od siebie i lekko pochylone do przodu.

Głowa kota bombajskiego za sprawą wpływów kota amerykańskiego krótkowłosego jest szeroka i okrągła. Pyszczek jest stosunkowo krótki. Nos w miejscu przejścia w czoło posiada wyraźną wypukłość. Koniuszek nosa jest delikatnie zaokrąglony. Nos i kontury oczu są czarne.

Typowy kot bombajski: Intensywnie czarna sierść

Zgodnie z wzorcem rasy, dopuszczalny jest tylko jeden kolor sierści – czarny.

Według niektórych hodowców bombaj jest prawdziwym bombajem wyłącznie wówczas, gdy jego sierść jest w całości intensywnie czarna, a drzewo genealogiczne nie wykazuje pokrewieństwa z kotami burmskimi. Takie osobniki zdarzają się niesłychanie rzadko. Kocięta bombajów mają często rdzawo-brązowe znaczenia na sierści, które jednak z czasem ciemnieją i przestają być widoczne.

Atletyczna miniaturowa pantera

Sierść kota bombajskiego jest krótka, gładko przylegająca do ciała i aksamitna. Posiada bardzo niewiele podszerstka. Bombaj jest kotem średniej wielkości, jego postura jest muskularna i łykowata.

Waży nieco więcej niż można na oko przypuszczać – kocury osiągają bowiem wagę około 5 kg, kotki natomiast mniej więcej 4 kg.

Kończyny i ogon przedstawicieli tej rasy są średniej długości.

Charakter: Idealny kot rodzinny

Kot bombajski jest wrażliwy, inteligentny, chętny do zabaw i pieszczot, przyjacielski wobec ludzi. Zwykle rozwija głęboką relację ze swoimi ludzkimi współlokatorami i bardzo niechętnie zostaje na dłużej sam w domu.

Przywiązany do człowieka

Ten towarzyski kot lubi być w centrum uwagi właściciela, często chodzi za nim krok w krok. Bombaj potrafi też pokazać człowiekowi, gdzie stoi jego miska, a po jej opróżnieniu chętnie położy się na jego kolanach, gdyż nieustannie szuka ludzkiej bliskości.

Koty bombajskie chcą być pełnowartościowymi członkami rodziny i brać czynny udział w wydarzeniach z jej życia. Jako kot rodzinny bombaj sprawdzi się z całą pewnością doskonale – zgodnie ze swoją naturą woli bowiem żyć w grupie niż u boku jednej osoby.

Zgodny z innymi kotami

Z natury koty bombajskie są tolerancyjne i cierpliwe, dobrze dogadują się z innymi kotami, a także psami oraz dziećmi. Te cechy czynią miniaturkę czarnej pantery idealnym zwierzęciem domowym, jednak wciąż mało popularnym. Poza tym bombaje miauczą rzadko, raczej cicho a przy tym wyjątkowo melodyjnie, co czyni wydawane przez nie odgłosy przyjemnymi dla ucha.

Warunki utrzymania kota bombajskiego

Silnie rozwinięte zamiłowanie do zabaw

Poza zamiłowaniem do pieszczot bombaje wykazują także zamiłowanie do zabaw. Mają bardzo żywiołową naturę, ale nie są przy tym tak dzikie i aktywne jak wielu przedstawicieli innych ras, wobec czego ważne jest, by zapewnić im odpowiednie do tego warunki.

Twój podopieczny prawdopodobnie ucieszy się z możliwości zabawy zabawkami dla kota, takimi jak na przykład wędka, gdyż pobudzi ona jego instynkt łowczy i zapewni tak pożądane przez bombaja zainteresowanie człowieka.

Może mieszkać w mieszkaniu

Koty bombajskie lubią otaczać się źródłami ciepła, dlatego mając bombaja warto zapewnić mu ciepły kącik do dyspozycji przez cały czas bez wyjątku. Możesz zaoferować mu legowisko na kaloryfer lub parapet, gdzie za sprawą przyjemnego ciepła z całą pewnością będzie czuł się wyśmienicie. Dla kotów tej rasy bardzo mile widziane są również kocyki jako wygodna i dodatkowo rozgrzewająca podkładka do spania.

Bombaje nadają się do mieszkania w mieście, potrzebują przy tym jednak dużej uwagi ze strony ludzi, by czuć się naprawdę komfortowo. Za zainteresowanie odwdzięczą się długimi i intensywnymi pieszczotami.

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Utrzymanie lśniącej sierści

Pielęgnacja kotów bombajskich jest stosunkowo mało wymagająca. Sierść u tej rzadkiej rasy można utrzymać w dobrej kondycji bez dużego nakładu pracy.

By zachować jej połysk, wystarczy regularnie przecierać sierść ręczniczkiem, a żeby go wzmocnić można rozczesywać ją szczotką. Wpływ na stan sierści ma oczywiście także wyważona, oparta na dobrej jakości składnikach dieta.

Pielęgnacja pazurów opiera się głównie na korzystaniu z drapaka. Dzięki niemu kot będzie mógł dodatkowo porozciągać swoje rozwinięte mięśnie.

Żywienie

Żywienie: Uwaga na nadwagę

Koty bombajskie wykazują skłonności do nadwagi. Zwłaszcza u kotów niewychodzących zdarza się owa tendencja, gdyż często jedzą one z nudy, czego wynikiem może być przybieranie na wadze. Również z tego względu tak ważna jest regularna zabawa, zapewniająca zwierzętom codzienną dawkę ruchu.

Ponadto należy kontrolować regularnie wagę kota i przestrzegać kilku zasad w jego odżywianiu. Na przykład poziom węglowodanów w karmie dla kota, którą mu podajesz, nie powinien być zbyt wysoki. W przeciwnym razie odłoży się w organizmie kota w postaci tłuszczu. Niezmiernie ważna jest wysokiej jakości karma dla kota oraz odpowiednie porcjowanie posiłków.

Zdrowie

Zdrowie: Rzadkie choroby dziedziczne

Generalnie, kot bombajski nie jest zbyt podatny na choroby. Czasami mogą jednak wystąpić u przedstawicieli tej rasy dolegliwości, takie jak na przykład kardiomiopatia przerostowa, czyli dziedziczona genetycznie choroba serca.

Jeśli stwierdzisz u swojego kota objawy, takie jak duszności lub omdlenia, koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii. Początkowe stadium choroby często jednak nie daje niestety widocznych objawów, dlatego też regularne kontrole weterynaryjne oraz odpowiednia dieta są niezbędne, by nie pozwolić kardiomiopatii na rozwój.

Uwaga na przeciągi

Bombaje mają także predyspozycje do kociego kataru, dlatego należy chronić je przed przeciągami i zadbać o ciepłe miejsce, w którym zawsze będą mogły się ulokować.

Jak długo żyje kot bombajski?

Przeciętna długość życia kotów bombajskich wynosi od 17 do 20 lat.

Historia i hodowla

Historia i hodowla: Narodziny bombaja

W latach 50. XX wieku w Louisville w stanie Kentucky miłośniczka i hodowczyni kotów Nikki Horner powzięła sobie za cel wyhodowanie „domowej pantery”. Krzyżowała – początkowo bezskutecznie – czarne koty rasy amerykańskiej krótkowłosej z ciemnobrązowymi kotami burmskimi.

Dopiero w 1965 roku pani Horner udało się wyhodować rasę kota o czarnym futrze i miedzianych oczach.

Wieloletni brak uznania

Tak narodziła się czarnowłosa piękność o przyjaznym charakterze, której hodowczyni nadała nazwę dawnego indyjskiego miasta portowego – Bombay (dzisiaj Mumbai). Początkowo rasa nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, co zmieniło się dopiero, gdy w roku 1976 CFA (The Cat Fanciers’ Association) nadała mu tytuł Championa. Trzy lata później zrobiła to także TICA (The International Cat Association).

Zakup kota bombajskiego Wybór odpowiedniego hodowcy

Pośród hodowców tych czarnych piękności zdarzają się też czarne owce. Jak takie czarne owce rozpoznać? Nieprofesjonalni hodowcy publikują często w sieci oferty o kotkach bez rodowodu lub „mieszankach”, do tego zwykle w atrakcyjnych cenach. Takie pozorne okazje należy jednak omijać szerokim łukiem.

Czy kot bombajski jest rzadką rasą?

Bombaj czysty rasowo jest wciąż rzadkością, zwłaszcza na rynku europejskim, a liczba godnych zaufania hodowców tej rasy jest niewielka. Profesjonalnego hodowcę poznasz po tym, że przynależy do zrzeszonego w organizacji patronackiej związku hodowców.

Hodowca taki przedstawia rodowód kota, zawierający opis jego przodków, który jest jedynym wiarygodnym dowodem na to, że ta miniaturowa pantera jest czystej krwi kotem bombajskim.

Sprzedaż wyłącznie z ważnymi dokumentami

Profesjonalny hodowca nie oddaje za wcześnie swoich podopiecznych w ręce nowych właścicieli – najwcześniej około 12 tygodnia ich życia.

Kocięta powinny być przed oddaniem zaszczepioneodrobaczonewykastrowane lub wysterylizowane oraz zaczipowane. Hodowca powinien posiadać potwierdzenia wykonania wszelkich koniecznych czynności zdrowotnych.

Niektórzy hodowcy deklarują również gotowość współpracy z nowymi właścicielami swoich zwierząt, polegającej na doradztwie i wsparciu przez całe życie kota, a nawet możliwości zwrotu kota do hodowcy w przypadku, gdy opiekun nie może się nim dłużej zajmować. Jeśli natomiast hodowca nie będzie w stanie przyjąć kota do siebie, pomoże w odnalezieniu dla kota nowego, zaufanego właściciela.

Ile kosztuje kot bombajski?

Kot bombajski należy do rzadkich ras, stąd cena za zdrowe, rasowe kocię tej rasy jest dość wysoka i waha się od 2700 do 4000 zł. Jeśli znajdziesz hodowcę, który za swoich podopiecznych będzie oferował wyraźnie niższą cenę, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia.

Podsumowanie: Znakomity towarzysz

Koty bombajskie to pupile doskonali – inteligentni i przyjacielscy. Wszystkim, którzy zdecydują się przygarnąć do swoich domów te wspaniałe zwierzęta, życzymy pociechy i szczęścia we wspólnym życiu!

Najczęściej polecane